Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Vege rozmawia z Ruby Roth – autorką książki dla dzieci: ?Dlatego nie jemy zwierząt?

lipiec 22 2013

Jak rozmawiać z dziećmi o prawach zwierząt i weganizmie? Czy nie jest to dla nich zbyt drastyczny temat? Do tej pory brakowało materiałów, które można byłoby wykorzystać podczas zajęć w przedszkolach. Na szczęście z problemem zmierzyła się amerykańska artystka i aktywistka Ruby Roth, dzięki której dzieci w niedrastyczny sposób mogą dowiedzieć się o emocjonalnym życiu zwierząt, a także tym, na jakie skazuje je człowiek.

  • Czy masz dzieci?

Mam ośmioletnią przybraną córkę, która wychowała się jako weganka.

  • Podobają jej się Twoje książki?

Jest z nich bardzo dumna. I z bycia weganką. Myślę, że wie o zwierzętach, rolnictwie i weganizmie więcej niż większość dorosłych!

  • Co sprawiło, że napisałaś pierwszą książkę? Czy był to impuls czy planowałaś to od dłuższego czasu?

W szkole prowadziłam zajęcia artystyczne z małymi dziećmi, a one zawsze były ciekawe, dlaczego nie jadłam sera, który był podawany na przerwie. Stopniowo dzieliłam się z nimi moją wiedzą ? bez specjalnych emocji, jedynie fakty. Byłam zadziwiona tym, jak bardzo były tym zainteresowane. Poszłam poszukać książki, którą mogłabym się z nimi podzielić i nie mogłam znaleźć żadnej, która nie byłaby o mówiącym zwierzątku czy warzywie. Ponieważ skończyłam wydział sztuki oraz amerykańskie studia socjologiczno-polityczne, zdecydowałam się sama ją napisać.

  • Co było najtrudniejsze w pisaniu pierwszej książki?

Przemysł rolniczy i hodowlany jest wielowarstwowy i bardzo złożony, nawet dla dorosłych. Było tak wiele rzeczy, które chciałam wyjaśnić, szczególnie o emocjonalnym życiu zwierząt, że moje pierwsze rozdziały przypominały raczej książkę dla młodzieży, a nie ilustrowaną książeczkę dla dzieci! Najtrudniejsze było wybranie nie tylko najważniejszych informacji, ale też tego, co byłoby najlepszym punktem odniesienia dla dzieci.

  • Czy ktoś próbował Cię zniechęcić do projektu, czy raczej miałaś wsparcie?

Na początku trudno było znaleźć wydawcę ? wszyscy myśleli, że to za trudny temat by przedstawiać go dzieciom. Ale od 2009 roku, kiedy ?That’s Why We Don’t Eat Animals? zostało wydane, liczba wegan w Stanach więcej niż podwoiła się, a ruch rozprzestrzenia się na całym świecie. Ludzie kiedyś ukrywali słowo ?wegański?, a teraz właśnie to słowo napędza sprzedaż. Widziałam tę zmianę następującą tak szybko ? wyobraź sobie, gdzie będziemy za 10 lat!

  • Książka sprzedaje się bardzo dobrze ? czy spodziewałaś się tego?

Zawsze miałam nadzieję, że książka dotrze do tych, do których jest skierowana. Jestem bardzo wdzięczna, że to się cały czas dzieje. Obracając się w wegańskiej społeczności, wiem, że weganizm się rozwija i że rynek się rozwija. Co najważniejsze, ludzie na całym świecie stają się bardziej świadomi tego, jak wpływamy na świat ? zmiana w wyborach będzie widoczna w tym nowym pokoleniu.

  • Czy od razu planowałaś kolejną książkę (?Vegan is love?)?

Wyobrażałam sobie całą serię książek dla tego nowego pokolenia wegedzieci, ale nie od razu wiedziałam, jak będą wyglądały.

  • Czy planujesz kolejne?

Tak! Wiosną 2013 roku ukaże się następna książka. Mam też w planach kolejne! Bądźcie czujni, jeszcze o mnie usłyszycie!

  • Czy bierzesz czynnie udział w ruchu praw zwierząt też w inny sposób niż poprzez pisanie?

Wspieram organizacje, które według mnie działają najlepiej. Czasami oznacza to przekazywanie pieniędzy, czasami pójście na protest, wydarzenie fundraisingowe, rozpowszechnianie wiadomości o jakimś zwycięstwie w ruchu lub nagłaśnianie, jeśli jakaś organizacja lub sprawa wymaga specjalnej uwagi. Otrzymuję wiele, wiele newsletterów, sama dzielę się informacjami w moim własnym newsletterze i poprzez media społecznościowe. Ale najefektywniejszą pracą, jaką każdy może zrobić, jest zmienienie tego, jak żyjemy na co dzień ? co jemy, co kupujemy i w jakich rozrywkach uczestniczymy.

Od Redakcji:

Magazyn Vege objął patronat nad polskim wydaniem ?Dlatego nie jemy zwierząt?, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Cień Kształtu

Więcej w lipcowo-sierpniowym numerze ?Vege?, zachęcamy do lektury!

Ruby Roth – artystka, autorka, ilustratorka, aktywistka. Napisała i zilustrowała dwie książki dla dzieci: ?Dlatego nie jemy zwierząt? oraz ?Vegan is love?. Prowadzi bloga webevegan.org

Z Ruby rozmawiała Marta Mikita

 

none