Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Wakacje w kajaku

lipiec 16 2013

Można zarówno wykorzystać go do dryfowania po spokojnych wodach, jak i użyć jako środek umożliwiający ekstremalne doznania. Tak czy inaczej urlop spędzony w kajaku to coś, czego warto spróbować.

Często spotykamy się z przekonaniem, że kajakarstwo to trudny, wymagający siły i niebezpieczny sport. Tymczasem na kajaku może pływać każdy bez względu na warunki fizyczne, wiek i płeć. Dlaczego warto? Przede wszystkim podczas spływu można dotrzeć do niesamowitych miejsc i przeżyć naprawdę niezwykłą przygodę. Sprzęt skompletujemy już za kilkaset złotych. Można go też wypożyczyć. Decydując się na tą formę rekreacji, należy wcześniej zadać sobie pytanie: gdzie będę pływał, czy będzie to jezioro, morze, rzeki nizinne, a może bardziej ekstremalne spływy rzekami górskimi. Wybieramy się na wyprawę weekendową czy zamierzamy spędzić na wodzie wiele dni? Oczywiście każda forma kajakarstwa wymaga innego przygotowania, umiejętności oraz doboru odpowiedniego sprzętu. Jeśli już mamy wizję naszych kajakowych wyczynów, należy rozejrzeć się za asortymentem.

  • Wiosła i fartuch

Przy wyborze sprzętu musimy pamiętać o tym, aby nasz kajak był przystosowany do danego celu, był odpowiednio wyporny i posiadał pełne wyposażenie. Oczywiście oprócz kajaka musimy zaopatrzyć się w kamizelkę asekuracyjną, wiosło, worki wypornościowe do kajaka oraz ? jeśli wybieramy się na rzeki górskie ? obowiązkowo kask i fartuch, czyli część ubioru zapobiegającą wlewaniu się wody przez kokpit. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest rzutka ratownicza, nietonąca, polipropylenowa linka. Używamy jej po wywrotce kajaka do pomocy osobie, która znajduje się w niebezpiecznym miejscu, gdzie inna technika ratownictwa jest niebezpieczna lub niemożliwa do wykonania. Jest to bardzo ważne wyposażenie, o którym nie należy zapominać.

Zakupiony kajak niekoniecznie musi być nowy, możemy kupić używany ? warto przejrzeć ogłoszenia na forach kajakowych i giełdach. Należy jednak przed zakupem skontaktować się ze sprzedającym, dokładnie obejrzeć kajak i upewnić się, że jego stan techniczny pozwala na dalszy użytek. Przy zakupie nowego kajaka mamy dwie opcje: zakupy przez sklep internetowy oraz sklep stacjonarny. Kupując przez internet, należy wziąć pod uwagę dość długi czas oczekiwania, za to plusami są często niższa cena i duży wybór. Sklepy stacjonarne za względu na bardzo dużą liczbę modeli i rodzaju kajaków nie zawsze mają na stanie dokładnie to, czego szukamy. Z zakupem odzieży ochronnej, kurtek, spodni, pianek neoprenowych, wioseł, kasku, kamizelki asekuracyjnej oraz akcesoriów jest podobnie ? zdecydowanie większy wybór jest w sklepach internetowych. Dokładne rozmiary podane są zawsze na stronie producenta.

  • Na wszelki wypadek

Jeśli posiadamy już pełny sprzęt, możemy zaplanować naszą pierwszą wyprawę. O czym należy pamiętać, wybierając się pierwszy raz na kajak? Podstawową rzeczą jest, aby nie wybierać się nigdy samemu! Najlepiej, gdy zabierzemy się z kimś, kto ma doświadczenie w pływaniu kajakiem i kto może nam dać kilka cennych wskazówek. Przy planowaniu spływu należy dokładnie zapoznać się z opisem rzek, potrzebne informacje z łatwością znajdziemy w internecie. Musimy mieć na uwadze niebezpieczeństwa, które mogą powstać na z pozoru wydających się łatwych rzekach. Do najczęstszych wypadków dochodzi w wyniku braku doświadczenia i rozsądku, odpowiedniego sprzętu czy braku umiejętności czytania wody, czyli rozpoznawania prądów wodnych na podstawie wyglądu zwierciadła wody. Należy bezwzględnie unikać przepływania przez sztuczne progi, jazy, podpływania do tam i zapór. Przy planowaniu spływu należy brać pod uwagę takie rzeczy jak: prognozy pogody, długość odcinka, który chcemy pokonać, miejsca noclegowe, najbliższe punkty medyczne. Trzeba mieć przy sobie podręczną apteczkę, telefon komórkowy zabezpieczony przed zamoknięciem, odzież na zmianę zamkniętą w workach wodoszczelnych, prowiant, napoje. Podczas pływania kajakiem po jeziorach lub rzekach nizinnych należy pamiętać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz środkach na komary. Oczywiście z bagażem nie wolno przesadzać i dostosować go do długości spływu i warunków atmosferycznych. Należy zawsze szykować ubiór na temperaturę wody, a nie powietrza, w ten sposób unikniemy wyziębienia.

  • Dla wielbicieli mocnych wrażeń

Osobom szukającym mocniejszych wrażeń proponujemy kajakarstwo górskie. Pokonywanie górskich rzek, rwący nurt rzeki dostarczają niesamowitych wrażeń, jednak oprócz specjalistycznego sprzętu będziemy potrzebować odpowiedniego przeszkolenia i opieki instruktorów. Kilkudniowy kurs zdecydowanie poprawi naszą wiedzę na temat rzek i czynników na nich występujących. Nauczymy się prawidłowego korzystania ze sprzętu, ubioru, prawidłowych technik wiosłowania i sterowania kajakiem, zachowania się w razie wywrotki kajaka, pomocy sobie i innemu kajakarzowi. Kurs ma na celu przygotować początkującą osobę do bezpiecznego pływania kajakiem po łatwych rzekach nizinnych i górskich, dostrzegania niebezpieczeństw występujących na rzekach, radzenia sobie w sytuacji wywrotki kajaka. W kursie może wziąć każda osoba, która nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania turystyki kajakowej i umie pływać wpław. Każdy uczestnik zostaje wyposażony w pełny sprzęt i ubiór ochronny, musi wziąć ze sobą jedynie ubranie, bieliznę (najlepiej termoaktywną) na przebranie, ręcznik, prowiant. Nasze kursy odbywają się w opcjach weekendowych: w sumie cztery dni

  • Pontonem po Dunajcu

Dla rodzin oraz osób niemających dużo wolnego czasu proponujemy łatwiejszą opcję coraz bardziej popularnych spływów pontonem po górskich rzekach, czyli raftingu. Ta forma aktywności nie wymaga specjalnego przygotowania i umiejętności. Uczestnicy mogą przeżyć niesamowitą przygodę, pływając po górskich rzekach profesjonalnymi pontonami kilkuosobowymi pod opieką doświadczonego instruktora. Najbardziej popularną rzeką jest Dunajec. Bardziej ekstremalna opcja to Białka lub Bela, znajdująca się po słowackiej stronie Tatr.

Autorzy:

Paweł Sarna: Wielokrotny reprezentant Polski na imprezach najwyższej rangi w kajakarstwie górskim. Dwukrotny olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008), kilkukrotny medalista mistrzostw świata, Europy i Polski. Założyciel firmy Rivent ? zajmującej się szkoleniami kajakarstwa górskiego, raftingu oraz sprzedażą sprzętu kajakowego

Krzysztof Jakubowski: instruktor kajakarstwa górskiego, uczestnik i medalista mistrzostw Polski, uczestnik mistrzostw Europy w kajakarstwie górskim. Założyciel firmy Rivent

none