[wppb-login]

Jak zadbać o zdrowie podczas wakcji, kiedy apteki obok brak

admin
Lipiec15/ 2013

Najwięcej wypadków zdarza się w domu. Nie znaczy to, że w czasie wakacyjnego wyjazdu jesteśmy pod jakąś specjalną ochroną. Warto wiedzieć, jak sobie można pomóc w dziczy, głuszy i na końcu świata.
Oto przegląd popularnych przypadłości i jeszcze powszechniej występujących roślin, które mogą przyjść z pomocą. Do większości potrzebna jest roślina oraz wrzątek, do reszty wystarczy samo zielone.

  • Niestrawność, biegunka

Głóg dwuszyjkowy ? 15 g owoców na litr wody. Dwie, trzy szklanki dziennie wspomogą żołądek, a przy okazji podziałają uspokajająco na układy krążenia i nerwowy.

Przy biegunkach i nerwicy żołądka pomaga także korzeń mniszka lekarskiego ? garść pociętych korzeni, mogą być z liśćmi, wsypać do litra wrzątku i gotować przez 2 min. Zostawić na 10 min. pod przykryciem, przecedzić, pić pół szklanki przed posiłkami. Napar ten działa również korzystnie na trądzik i wysypki.

  • Opuchnięte stopy

Należy znaleźć liście i kwiaty podbiału. 2 garście zalać wrzątkiem, po naciągnięciu wymoczyć obolałe stopy w odwarze. Zabieg należy powtarzać, a jeden odwar może być użyty kilka razy w kolejnych dniach.

  • Bolesna miesiączka

Krwawnik pospolity stanowczo jest związany z krwią, więc przy bolesnej miesiączce należy się zdrzemnąć i wysłać kogoś bliskiego na łowy. On lub ona będzie miał(a) za zadanie także pilnować przez 2 godziny, jak 30 g kwiatowego baldaszka krwawnika naciąga w litrze wrzątku. Taką herbatkę należy pić między posiłkami, trzy razy dziennie.

  • Ból gardła, kaszel, zapalenie oskrzeli

Napar z kwiatów krwawnika można stosować do płukania gardła i jamy ustnej.

Skrzyp polny jest pospolity, lecz wyjątkowo wszechstronny. Około 75 g świeżego skrzypu gotuje się pół godziny w litrze wody i wywar ten po ostudzeniu stosuje do płukania.

Pomóc może również garść kwiatów bzu czarnego (naciągać przez 10 min. w litrze wrzącej wody i popijać w dowolnych ilościach przy zapaleniu oskrzeli).

  • Rany, zadrapania, afty

Krwawnik pospolity świetnie dezynfekuje, goi i działa przeciwzapalnie. Napar do przemywania sporządza się z 2 łyżek ziela na szklankę gorącej wody. Ziele uzyskuje się z górnych części pędów (do 25 cm) zebranych w czasie rozkwitania, czyli od czerwca do września i suszy. Podobne zastosowanie mają kwiaty krwawnika, tyle że ich działanie jest dużo silniejsze.

Na źle gojące się rany doskonały jest tatarak pospolity. Łyżeczkę kłączy gotuje się w 250 ml wody przez 10 minut, wystudzić, przemyć ranę. Powinno przyśpieszyć gojenie.

Wywar ze skrzypu wspomniany przy bólu gardła także służy do przemywania trudno gojących się ran.

Nie pominę sposobu, o którym wiedziało kiedyś każde dziecko: do rany, skaleczenia czy zadrapania przykłada się rozgnieciony liść babki. Zawsze działa!

 Autorka: Agnieszka Mocarska

Więcej w lipcowo-sierpniowym numerze ?Vege?

Featured
Aktywiści przypominają politykom o Piątce dla zwierząt Nowa wegańska skóra z grzybów Rusza sezon na dręczenie karpi. Co możesz zrobić? Raport: plastik zabija morskie zwierzęta! Mięso z probówki zjesz już "na mieście" Jak jesienią pomagać jeżom

Aktywiści przypominają politykom o Piątce dla zwierząt

W centrum kilkunastu miast w Polsce aktywiści prozwierzęcy powiesili banery przypominające politykom…

czytaj więcej

Nowa wegańska skóra z grzybów

Też jesteście zmęczeni słuchaniem o tym, że produkty ze skóry naturalnej są bardziej ekologiczne niż…

czytaj więcej

Rusza sezon na dręczenie karpi. Co możesz zrobić?

W sklepach wielkopowierzchniowych zaczynają się pojawiać pierwsze baseny z żywymi karpiami. Co zrobi…

czytaj więcej

Raport: plastik zabija morskie zwierzęta!

Organizacja Oceana sporządziła raport na temat morskich ssaków i żółwi u amerykańskich wybrzeży: zeb…

czytaj więcej

Mięso z probówki zjesz już "na mieście"

The Chicken – tak nazywa się restauracja w Tel Awiwie, gdzie zamówić można „mięso” kurczaka sztuczni…

czytaj więcej

Jak jesienią pomagać jeżom

Pamiętajcie, że jeże nawet do końca listopada mogą szukać odpowiedniego miejsca na sen zimowy. Można…

czytaj więcej
Facebook
none