Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Jak zadbać o zdrowie podczas wakcji, kiedy apteki obok brak

lipiec 15 2013

Najwięcej wypadków zdarza się w domu. Nie znaczy to, że w czasie wakacyjnego wyjazdu jesteśmy pod jakąś specjalną ochroną. Warto wiedzieć, jak sobie można pomóc w dziczy, głuszy i na końcu świata.
Oto przegląd popularnych przypadłości i jeszcze powszechniej występujących roślin, które mogą przyjść z pomocą. Do większości potrzebna jest roślina oraz wrzątek, do reszty wystarczy samo zielone.

  • Niestrawność, biegunka

Głóg dwuszyjkowy ? 15 g owoców na litr wody. Dwie, trzy szklanki dziennie wspomogą żołądek, a przy okazji podziałają uspokajająco na układy krążenia i nerwowy.

Przy biegunkach i nerwicy żołądka pomaga także korzeń mniszka lekarskiego ? garść pociętych korzeni, mogą być z liśćmi, wsypać do litra wrzątku i gotować przez 2 min. Zostawić na 10 min. pod przykryciem, przecedzić, pić pół szklanki przed posiłkami. Napar ten działa również korzystnie na trądzik i wysypki.

  • Opuchnięte stopy

Należy znaleźć liście i kwiaty podbiału. 2 garście zalać wrzątkiem, po naciągnięciu wymoczyć obolałe stopy w odwarze. Zabieg należy powtarzać, a jeden odwar może być użyty kilka razy w kolejnych dniach.

  • Bolesna miesiączka

Krwawnik pospolity stanowczo jest związany z krwią, więc przy bolesnej miesiączce należy się zdrzemnąć i wysłać kogoś bliskiego na łowy. On lub ona będzie miał(a) za zadanie także pilnować przez 2 godziny, jak 30 g kwiatowego baldaszka krwawnika naciąga w litrze wrzątku. Taką herbatkę należy pić między posiłkami, trzy razy dziennie.

  • Ból gardła, kaszel, zapalenie oskrzeli

Napar z kwiatów krwawnika można stosować do płukania gardła i jamy ustnej.

Skrzyp polny jest pospolity, lecz wyjątkowo wszechstronny. Około 75 g świeżego skrzypu gotuje się pół godziny w litrze wody i wywar ten po ostudzeniu stosuje do płukania.

Pomóc może również garść kwiatów bzu czarnego (naciągać przez 10 min. w litrze wrzącej wody i popijać w dowolnych ilościach przy zapaleniu oskrzeli).

  • Rany, zadrapania, afty

Krwawnik pospolity świetnie dezynfekuje, goi i działa przeciwzapalnie. Napar do przemywania sporządza się z 2 łyżek ziela na szklankę gorącej wody. Ziele uzyskuje się z górnych części pędów (do 25 cm) zebranych w czasie rozkwitania, czyli od czerwca do września i suszy. Podobne zastosowanie mają kwiaty krwawnika, tyle że ich działanie jest dużo silniejsze.

Na źle gojące się rany doskonały jest tatarak pospolity. Łyżeczkę kłączy gotuje się w 250 ml wody przez 10 minut, wystudzić, przemyć ranę. Powinno przyśpieszyć gojenie.

Wywar ze skrzypu wspomniany przy bólu gardła także służy do przemywania trudno gojących się ran.

Nie pominę sposobu, o którym wiedziało kiedyś każde dziecko: do rany, skaleczenia czy zadrapania przykłada się rozgnieciony liść babki. Zawsze działa!

 Autorka: Agnieszka Mocarska

Więcej w lipcowo-sierpniowym numerze ?Vege?

none