[wppb-login]

Bezpieczna podróż z psem

admin
Czerwiec21/ 2013

Wypadki zdarzają się nie tylko innym! Sprawdzamy, jakie są sposoby zabezpieczania podróżujących z nami zwierząt przed skutkami niespodziewanych wydarzeń na drodze.

Co roku dochodzi do wypadków samochodowych, podczas których poszkodowane są podróżujące z ludźmi zwierzęta. Wiele z nich odnosi obrażenia, wypada przez szybę lub gubi się, uciekając z miejsca zdarzenia w szoku lub pozostając po zabraniu rannych w okolicy samochodu. Odnajduje się tylko 20 proc. zwierząt, które zaginęły na skutek kolizji drogowej. Chyba nikt nie chciałby w ten sposób stracić przyjaciela?

Każdy z nas widział na samochodach naklejki typu ?dziecko w samochodzie? czy ?jedzie z nami Staś?. Od pewnego czasu możemy zaobserwować nowy trend: ?Jedzie z nami pies? czy ?pet on board?. To tylko część informacji, jakie dla innych użytkowników ruchu drogowego, a także służb specjalistycznych, umieszczają właściciele czworonogów.

Dobrym rozwiązaniem jest karta ICE (?in case of emergency?), na której umieszczane jest imię psa, komenda, jaką należy go odwołać, jeśli się spłoszył, a także dane telefoniczne do osób, z którymi należy się skontaktować w celu przekazania opieki nad zwierzęciem, jeśli właściciel nie może jej sprawować, gdyż np. trafił do szpitala. Nie mając tego typu informacji, służby ratownicze bardzo często kierują (o ile się to uda) i tak już zestresowane zwierzę do schroniska.

Źle lub w ogóle niezabezpieczony pies podczas kolizji jest w niebezpieczeństwie, ale również jest niebezpieczny dla nas. Crash testy pokazują, że masa 15-kg. zwierzęcia podczas wypadku, przed którym samochód jechał z prędkością 50 km/h, wzrasta do około 850 kg. Z taką mocą pies wpada na nasze siedzenie lub wypada przez szybę.

W większości sklepów zoologicznych dostępne są zestawy bezpieczeństwa: szelki plus pas, którym przypinamy zwierzę w samochodzie. Ich cena oscyluje z reguły w okolicy 50-70 zł. Szelki nie odbiegają zbytnio wyglądem od tych, które psiaki noszą na co dzień, a pas ma z jednej strony typową końcówkę do wpięcia w samochodzie, a z drugiej masywny karabińczyk. Problem polega na tym, że część crash testów wykazała, że zastosowanie zwykłego karabińczyka niewiele daje w chwili wypadku, gdyż takie metalowe zabezpieczenia pękają niczym plastik. Oczywiście nie musi to dotyczyć wszystkich dostępnych na rynku pasów zakończonych karabińczykiem. W wielu pasach zamiast typowego karabińczyka stosowane są karabinki przypominające te używane we wspinaczce. Wiele firm chwali się również wzmocnionymi taśmami, z których zrobione są pasy, a także ergonomiczną budową szelek. Takie rozwiązania mają oczywiście na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszego zwierzaka, niestety w parze z coraz lepszą technologią idzie coraz wyższa cena. Za zestaw (szelki plus pas bezpieczeństwa) możemy w tym przypadku zapłacić od około 100 do 200 zł.

Więcej w czerwcowym numerze ?Vege?

Tekst: Katarzyna Kucharska

Featured
Badanie rynku: Polacy się weganizują! Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum" Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium] Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Badanie rynku: Polacy się weganizują!

Podczas pandemii koronawirusa 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, w ramach tej grup…

czytaj więcej

Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum"

Kilka niemieckich landów w ostatnich tygodniach zakazało długotrwałego transportu zwierząt do krajów…

czytaj więcej

Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium]

Jest szansa, że już niedługo kosmetyki sprzedawane w Chinach będą mogły zachować status cruelty-free…

czytaj więcej

Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów

Wartość nielegalnego handlu, przemytu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin jest szacowna na ok. 2…

czytaj więcej

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej
Facebook
none