[wppb-login]

Górski niezbędnik

admin
czerwiec11/ 2013

Wakacje w górach to nie przelewki. Trzeba się do nich dobrze przygotować, by zamiast cudownych chwil nie przeżyć koszmaru

Aktywny wypoczynek w górach może być wielką przyjemnością, zastrzykiem energii i sposobem na rozładowanie stresów, pod warunkiem, że przestrzegamy kilku ważnych zasad. Najistotniejszą z nich jest oczywiście zasada bezpieczeństwa. Rozsądek i dobre przygotowanie zmniejszają ryzyko przykrych wypadków.

Zanim wyruszymy, należy dokładnie zorientować się czym tak naprawdę wyróżnia się teren, który zamierzamy odwiedzić. W tym celu konieczna jest dokładna i aktualna mapa z zaznaczonym czasem przejścia poszczególnych szlaków. Nie wolno również zapominać, że lato to nie tylko lazurowe niebo, lecz także okres gwałtownych burz. Z tego względu warto zapoznać się z prognozą pogody.

  • Co zabrać

Na etapie pakowania wygodnego, regulowanego plecaka należy sporządzić listę rzeczy, które przydadzą się podczas wędrówki. W takim spisie nie może zabraknąć apteczki na wypadek drobnych urazów nadających się do samodzielnego opatrzenia, mapy i kompasu, a także czołówki lub latarki ? niezbędnego źródła światła w czasie ewentualnego powrotu po zmroku. Kolejny ważny punkt to zapas jedzenia i picia, ale nie byle jakiego. Konieczna jest odpowiednia ilość wody mineralnej (przynajmniej jedna duża butelka, w miarę możliwości ? uzupełniać) i produkty spożywcze o wysokiej wartości odżywczej i energetycznej, np. kanapki z chleba pełnoziarnistego, banany, suszone owoce lub batoniki zbożowe. Czasem przydatny może okazać się dodatkowy strój na zmianę lub na okoliczność załamania pogody. Przy dużych upałach warto dopakować zwilżone chusteczki, by móc przecierać twarz i kark. I koniecznie naładowany telefon komórkowy, aby w razie wypadku móc się połączyć ze służbami ratunkowymi.

  • W co się ubrać

Źle dobrany strój, wysoka temperatura i wysiłek fizyczny mogą odebrać całą przyjemność wycieczki, dlatego należy założyć takie ubrania, które nie będą krępowały ruchów, a także zapewnią dobre odprowadzanie wilgoci. Eksperci polecają odzież techniczną ze specjalnych materiałów, ale nie oznacza to, że w bawełnianym podkoszulku już nie można chodzić po górach, choć dobrze mieć zapasową sztukę w plecaku.

Z różnicami wysokości wiąże się także ryzyko wielu urazów, dlatego istotne jest posiadanie wygodnego obuwia sięgającego za kostkę, dla stabilizacji nogi. Na stopach zaś powinny znaleźć się grube skarpetki zapobiegające otarciom podczas chodzenia.

Turysta musi także zabezpieczyć głowę i kark przed promieniami słońca, aby nie dopuścić do udaru słonecznego. W tym celu nie można zapomnieć czapki z daszkiem i chustki na szyję. Dodatkowo oczywiście zegarek na ręku ? dla kontroli czasu.

  • Jak się przygotować

Nawet najlepiej ubrani i technicznie przygotowani do drogi, dojdziemy tylko tam, gdzie zaniosą nas własne nogi. Jak zatem dojść najdalej? Oczywiście trzeba dobrać poziom trudności wycieczki do własnej sprawności fizycznej, czyli udać się w takie tereny, gdzie nie tracąc tchu, będzie można delektować się pięknymi widokami. Sport to ma być zdrowie, więc zawsze należy brać pod uwagę wydolność organizmu. Osoba na co dzień aktywna może mniej obawiać się urazów wynikających ze złej kondycji.

Prócz zażywania ruchu, warto zastanowić się nad kupnem kijków trekingowych, które nie tylko pomagają utrzymać tempo marszu, lecz także odciążają stawy kolanowe i stabilizują ruch ciała. Przed wyjazdem warto udać się na kilka spacerów szybkim krokiem w formie małego treningu i przećwiczenia wędrówki z kijami w rękach.

  • Gdzie pojechać?

Dla początkujących, dla rodzin z małymi dziećmi i czworonogami lub dla tych, którzy po prostu chcą zwolnić tempo życia i odpocząć, doskonałe będą niskie pasma, np. Góry Świętokrzyskie lub Beskidy. Specyfiką tych terenów jest niewielki ruch turystyczny na szlakach, możliwość zaplanowania łatwych wycieczek oraz znalezienia tanich kwater. Wada: duże odległości między schroniskami.

Turyści, którzy chcą zdobyć wyższe i nieco bardziej wymagające szczyty, powinni się udać w średnie góry, np. Karkonosze. Główną zaletą są rozleglejsze widoki oraz mniejszy dystans między schroniskami, jednak spokój zakłócają pękające w szwach okoliczne kurorty.

Dla osób głodnych wrażeń i malowniczych pejzaży najlepszy kierunek to polskie góry wysokie ? Tatry. Ruchliwe tatrzańskie ścieżki, mimo sezonowego tłoku i większych trudności, dostarczają niezapomnianych przeżyć. Dodatkowo można wybrać między łatwym spacerem doliną a forsowną wędrówką granią dla wprawnych wędrowców.

  • SOS w górach

W każdych górach może wydarzyć się wypadek, jednak nie wolno zapominać, że im wyżej, tym niebezpieczniej!

Na szlaku jedynym środkiem łączności ze służbami ratunkowymi jest naładowany telefon komórkowy z zapisanymi numerami ratunkowymi obowiązującymi na danym terenie. W razie wypadku ratownicy będą potrzebowali informacji o dokładnym położeniu, dlatego trzeba śledzić mapę na bieżąco. Należy też odpowiednio sygnalizować swoją obecność, np. często dołączanym do plecaka gwizdkiem, a w nocy światłem. Jeśli natomiast widzimy krążący nad głową helikopter, należy potwierdzić potrzebę pomocy poprzez wyciągnięcie obu rąk do góry tak, aby ciało przypominało literę Y, czyli yes. Znak ?nie? to uniesienie jednej ręki i opuszczeniu drugiej, by uzyskać literę N.

Autorka: Maria Skubis

 

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook
none