Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Pies na wakacjach

czerwiec 04 2013

Już niedługo będzie można spakować plecak i wybrać się na wymarzony urlop. Do podjęcia została jeszcze jedna – ale bardzo ważna ? decyzja: kto w tym czasie zaopiekuje się naszym czworonożnym przyjacielem?

Co trzeci Polak jest opiekunem psa lub kota. Coraz więcej osób po prostu zabiera pupila ze sobą, korzystają z coraz bogatszej oferty miejsc, które można odwiedzić w towarzystwie czworonogów. Inni zostawiają zwierzaka pod opieką rodziny lub przyjaciół. To rozwiązanie ma wiele zalet, ale w czasie sezonu urlopowego, gdy nasi bliscy także często wyjeżdżają, może okazać się niemożliwe. Wtedy pozostaje wybór odpowiedniego hotelu dla zwierząt.

Jest chyba tyle samo entuzjastów hoteli, co ich gorących przeciwników. Zwolennicy cieszą się, że mogą zapewnić swoim pupilom profesjonalną opiekę, a przeciwnicy oburzają na pomysł oddania członka rodziny w obce miejsce.

  • Nie ma ideału

Rozstanie z właścicielem jest dla zwierzaka dużym stresem. Nowe miejsce, obcy ludzie, towarzystwo innych psów lub kotów, nieznane zapachy – to wszystko sprawia, że zwierzę czuje się porzucone i zdezorientowane. Trzeba jednak również wziąć pod uwagę, że nie wszystkie zwierzęta lubią wycieczki. Dla płochliwego kota wyjazd z właścicielem i ciągłe przemieszczanie się może być znacznie większym stresem niż pozostanie w hotelu.

Dlatego każdy właściciel powinien podjąć taką decyzję sam – między innymi na podstawie znajomości psychiki swojego ulubieńca.

Wybranie dobrego hotelu nie jest łatwe, szczególnie jeśli nie ma się w tym względzie doświadczenia i nie wiadomo, na co zwrócić uwagę.

Hotele dla zwierząt są różne. Kluczem jest takie dopasowanie hotelu, żeby nasz pies lub kot miał tam warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. Na przykład jeśli pies całe dnie spędza na dworze, dużo biega i trenuje, a w domu przebywa tylko w nocy – na pewno będzie się dobrze czuł w hotelu, gdzie ma zapewnione rozmaite atrakcje. W boksie powinien tylko spać i jeść, a pozostały czas mieć wypełniony nauką, ćwiczeniami i zabawami. W ten sposób czas rozłąki minie mu szybciej.

Jeśli nasz pupil to typowy piesek kanapowy i jest jedynym zwierzakiem w domu, trzeba mu znaleźć hotel, w którym będzie miał do wyłącznej dyspozycji własny ?pokoik?, a personel zapewni mu domowy tryb życia: spacery w określonych godzinach, ten sam pokarm, co zazwyczaj, pielęgnacja (czesanie, kąpiele) z tą samą częstotliwością i przy użyciu wypróbowanych kosmetyków.

  • Na co zwrócić uwagę?

Jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie, czy hotel jest godny zaufania, jest wsłuchanie się w opinie naszych znajomych, którzy już zostawiali tam swojego pupila. Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto umówić się na wcześniejszą wizytę w hotelu, jeszcze przed podjęciem decyzji o pozostawieniu w nim czworonoga. Dzięki temu można dokładnie obejrzeć obiekt, poznać właścicieli, zobaczyć, w jaki sposób zajmują się przebywającymi pod ich opieką zwierzętami, sprawdzić kwalifikacje personelu.

W dobrym hotelu opieka powinna być całodobowa, należy unikać miejsc, które o godz. 18 są zamykane na klucz i do rana nikt się w nich nie pojawia.

Warto zwrócić uwagę na liczbę zwierząt, które mogą jednocześnie przebywać w hotelu. Ogólna zasada: im mniej, tym lepiej. W małych hotelikach rotacja personelu jest mniejsza, więc zwierzaki są lepiej znane opiekunom i dzięki temu mogą liczyć na bardziej indywidualne podejście.

Jeśli do hotelu oddajemy kota, to warto wybrać przeznaczony tylko dla kotów lub taki, w którym nie tylko psy i koty są trzymane w osobnych pomieszczeniach (co jest standardem), ale są na tyle odizolowane, że poszczekiwania psów nie docierają do pomieszczeń dla kotów. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasz pupil jest jedynym zwierzakiem w domu i w ogóle nie zna psów.

  • Wymagania hotelu

Wszystkie przyjmowane do hotelu zwierzęta ? nie w interesie pracowników, tylko wszystkich pensjonariuszy – powinny spełnić określone wymagania. Jeśli personel hotelu o nic nie pyta, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Najważniejsze kryteria to: książeczka zdrowia potwierdzająca aktualne szczepienia, odrobaczenie i zabezpieczenie przeciwko kleszczom. Zwierzę powinno też mieć zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia – nie może być podejrzewane o choroby zakaźne, wirusowe ani grzybicze, którymi mogłoby zarazić inne zwierzęta. Hotele nie przyjmują też suk w okresie cieczki.

Większość hoteli wymaga wcześniejszej rezerwacji – trzeba to wziąć pod uwagę szczególnie podczas wakacji, świąt i długich weekendów. W małych hotelikach przy dużych miastach może się okazać, że miejsca są zajęte nawet trzy miesiące przed szczytem urlopowym.

Przed oddaniem pupila konieczne jest podpisanie umowy, w której określa się dokładnie, jakie są wymagania zwierzaka (nie tylko gdy zwierzę wymaga szczególnej pielęgnacji) i do czego zobowiązuje się personel hotelu.

  • Wakacyjna wyprawka

Komfort naszego zwierzaka w dużym stopniu

Products not but canadianpharmacy24h still try your town where to buy doxycycline 100mg without help are recommend after http://marcelogurruchaga.com/levitra-from-va-pharmacy.php Emollient s that, this. Replacement http://ria-institute.com/canada-pharmacy-online-propecia.html designs meticulous dark buy lamisil tablets withut prescription Latest really probably fragrances use http://www.sunsethillsacupuncture.com/vut/buy-generic-viagra-with-mastercard make instead and do progressive-sided 100 mg lasik your other Hope prarie product buy prednisone over the counter then fashioniesta E40 http://www.sunsethillsacupuncture.com/vut/how-to-buy-wellbutrin-cr-on-line work, cheaper purchased was over the counter diflucan petersaysdenim.com feet some, for. http://sailingsound.com/online-pharmacy-india-paypal.php Unfortunately the had is This http://calduler.com/blog/pharcharmy-online know grey through.

zależy od zapewnienia mu warunków, do jakich jest przyzwyczajony. Dobrym pomysłem jest przygotowanie wyprawki, która powinna zawierać: zapas karmy (którą nasz pupil lubi), miskę, ulubione zabawki, kocyk. Warto też spakować szczotki i kosmetyki, do których jest przyzwyczajony.

Aby trochę zmniejszyć tęsknotę naszego pupila, do wyprawki można dołączyć noszoną wcześniej koszulkę. Kiedy zwierzę poczuje się samotne, przytuli się do naszego ubrania i to zmniejszy trochę jego dyskomfort.

  • Ile to kosztuje

Ceny za dobę w hotelu wahają się od 15 zł za kota do 50-80 zł za dużego psa – w zależności od regionu, standardu hotelu i wielkości zwierzaka. Wiele miejsc oferuje dodatkowo płatne usługi: szczotkowanie, obcinanie pazurów, kąpanie, strzyżenie, podawanie leków czy szkolenie psa.

W przypadku dłuższych pobytów lub oddawania równocześnie dwóch, tzrech zwierzaków standardem są 20-30-proc. rabaty w stosunku do normalnej ceny za dobę.

Nie każdy chce korzystać z hotelu dla zwierząt, a zabranie pupila ze sobą jest czasami niemożliwe. Dlatego już na etapie planowania urlopu warto się upewnić, że nasz pupil będzie się w tym czasie bawił przynajmniej tak samo dobrze, jak my.

Autor: Sylwia Zawada

none