Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Wege-młodzież poszukiwana!

styczeń 27 2013

Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczyna kolejne badanie analizujące wpływ diety roślinnej na rozwój, tym razem dziewcząt w wieku dojrzewania. Na prośbę placówki zamieszczamy treść ogłoszenia i zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu!

Największy wpływ na zmniejszanie ryzyka rozwoju osteoporozy w wieku starszym ma osiąganie maksymalnej możliwej masy kostnej w młodości,  głównie w okresie dojrzewania. Badania naukowe wykazują, że stan zdrowia kości dorosłych stosujących diety wegańskie, wegetariańskie i tradycyjne w krajach zachodnich nie różni się znacząco.

Do tej pory nie zostały jednak przeprowadzone badania oceniające gęstość mineralną kości u osób w wieku dojrzewania stosujących diety wegetariańskie. Dlatego też Zespół Kliniki Pediatrii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zaprasza dziewczęta stosujące diety wegańskie lub zbliżone i wegetariańskie w wieku 9-18 lat do udziału w bezpłatnym badaniu weryfikującym wpływ diety roślinnej na rozwój kości.

Badania pozwolą na ocenę:

– diety przez dietetyka specjalizującego się w dietach wegetariańskich
– stanu odżywienia (z pomiarami)
– gęstości mineralnej kości i stopnia rozwoju układu kostnego ? tzw. wieku kostnego
– parametrów krwi związanych z metabolizmem kostnym

W trakcie badania otrzymają Państwo pełną informację o rozwoju Państwa dziecka, a w razie życzenia ? także poradę dietetyczną od dietetyka, który sam jest wieloletnim wegetarianinem.

Wyniki badań są całkowicie anonimowe. Wizyta w Poradni Żywienia i badania są bezpłatne. Dla osób spoza Warszawy istnieje możliwość częściowego zwrotu kosztów podróży oraz nieodpłatnego noclegu. Badanie uzyskało zgodę Komisji Bioetycznej Centrum Zdrowia Dziecka, co gwarantuje jego bezpieczeństwie dla uczestników.
Terminy wizy: w okresie: 11.02.2013 ? 05.04.2013. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
W razie zainteresowania Państwa wizytą w Poradni Żywienia CZD, prosimy o kontakt i ustalenie terminu:
– e-mail: j.sobiecki@czd.pl ; – tel. 663 918 818 (Jakub Sobiecki, dietetyk prowadzący badanie)

UCZESTNICTWO TWOJEGO DZIECKA W TYM BADANIU MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO SZERZENIA WIEDZY NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA STOSOWANIA DIETY WEGAŃSKIEJ I WEGETARIAŃSKIEJ, ZARÓWNO WŚRÓD LEKARZY JAK I OGÓŁU SPOŁECZEŃSTWA.

Klinika Pediatrii i Żywienia CZD prowadzi badania z udziałem dzieci wegańskich i wegetariańskich od 2010 roku. Dotychczas opublikowaliśmy w fachowej prasie dane wskazujące na normalny rozwój psychofizyczny tych dzieci w wieku 2-10 lat oraz prezentowaliśmy na konferencjach naukowych wyniki świadczące o korzystniejszym profilu czynników ryzyka chorób układu krążenia u wegan i wegetarian niż u dzieci na diecie tradycyjnej w tym przedziale wiekowym.

none