Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Pomóż swoim maluszkom dbać o zdrowe serduszko

maj 07 2012

Z wielką przyjemnością zapraszamy na wykład “Pomóż swoim maluszkom dbać o zdrowe serduszko – czyli jak sposób żywienia w dzieciństwie wpływa na ryzyko chorób cywilizacyjnych w przyszłości.  Poprowadzi go nasz dietetyk, Jakub Sobiecki, który na łamach Vege odpowiada na pytania czytelników.


Początkowo, badania nad wpływem stylu życia, w tym sposobu żywienia, na ryzyko chorób cywilizacyjnych skupiały się na obserwacjach ludzi dorosłych. Jednakże wraz z prowadzeniem ich wśród coraz młodszych osób, naukowcy w dalszym ciągu odnotowywali dobroczynny wpływ prozdrowotnych zachowań na zapobieganie tym schorzeniom.

W ostatnich latach wykazano związek między dietą w dzieciństwie, a nawet sposobem żywienia matki w trakcie ciąży, i późniejszym stanem zdrowia.

Co więcej, udowodniono, że wiele procesów biochemicznych organizmu jest ?programowanych żywieniowo? we wczesnym okresie życia.

Programowanie żywieniowe to nowa dziedzina nauki, zajmująca się oceną wpływu wczesnego (łącznie z ciążą!)  sposobu żywienia na rozwój, stan zdrowia i ryzyko chorób cywilizacyjnych – głównych ?zabójców? naszych czasów – w przyszłości.

Czy wiesz, że:

  • wbrew temu co do niedawna sądzono, początek rozwoju miażdżycy obserwuje się już u dzieci?
  • prewencja chorób cywilizacyjnych powinna rozpoczynać się od momentu poczęcia – w tym poprzez odpowiedni sposób żywienia?
  • kompozycja diety w dzieciństwie wpływa bezpośrednio na procesy metaboliczne organizmu, z czego na część długofalowo?
  • problem zbyt wysokich stężeń cholesterolu może dotyczyć także dzieci?
  • znana jest już odpowiedź na pytanie ?masło czy margaryna??
  • istnieje związek między jakością diety w dzieciństwie a późniejszą inteligencją?

 

O tych i innych zagadnieniach związanych optymalną dietą dziecka opowie Jakub Sobiecki ? dietetyk z Instytutu Happymore, współautor badania ?Ocena czynników ryzyka chorób krążeniowych u dzieci w wieku 2-10 lat odżywiających się dietą wegańską, wegetariańską i tradycyjną?.

Wykład odbędzie się 10 maja w czwartek, o godz. 17.30, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, przy pl. Bankowym 3/5, w sali 169

Dołącz na facebooku

Patronami medialnymi jest magazyn Vege i E-Akademia Rodziców

Więcj informacji: u.rzeszutek@vege.com.pl

Wykład odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu

none