[wppb-login]

Mój przyjaciel – zwierz

admin
Grudzień22/ 2011

XXI wiek to czas nowych technologii, które z założenia mają ułatwiać nam relacje międzyludzkie. Dzięki komputerom, telefonii komórkowej czy internetowi, możemy zawierać znajomości, o jakich nie moglibyśmy marzyć bez udziału współczesnej techniki. W natłoku spraw i myśli, często zapominamy o pielęgnowaniu innej, jakże cennej i pierwotnej relacji: człowiek-zwierzę.

tekst: Paweł Kawałek

Choć trudno dziś znaleźć choćby jeden zakątek Ziemi, który nie zostałby przekształcony przez człowieka, nasz gatunek powoli zapomina, że jest częścią natury i że należy do królestwa zwierząt. Seria „Biosfera” przedstawia przypadki szczególnie bliskich relacji człowieka z przyrodą pokazuje, że wielu z nas właśnie w zwierzęciu odnajduje człowieczeństwo.

Warto przeczytać choćby najświeższą z pozycji – ?Kupiliśmy ZOO? Benjamina Mee. To wciągająca,ciepła i rodzinna opowieść, o tym, jakie siły drzemią w każdym z nas i o zmianach, których nie zawsze należy się obawiać. Historia o której mowa, zdarzyła się naprawdę. Jej bohater, to człowiek z krwi i kości. Dziennikarz z dorobkiem i ugruntowaną pozycją zawodową, który poszukując nowego domu, trafia na podupadające zoo i bez wahania postanawia uratować mieszkające tam zwierzęta. Oczywiście, nie obędzie się bez przeciwności losu, które często chwytają za gardło. Ekranizacja powieści ma wkrótce wejść do kin. Termin premiery to 16 marca 2012 roku.

Tytułem godnym polecenia, jest także ?Żyjący z wilkami?. Najpewniej kojarzycie jej bohatera – Shauna Ellisa, z licznych reportaży, opowiadających tę historię. To pierwszy człowiek, który na rok, przyłączył się do stada wilków. Im dalej zapuszczamy się w głąb książki, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że nauka pokory, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach, jest podstawą bez której nie uda się nam funkcjonować w świecie zwierząt. Zwłaszcza dzikich.

Poznanie przyzwyczajeń, nawyków i pozycji w hierarchii stada. Nawiązanie relacji z wilkami, tak, by nie traktowały człowieka, jako intruza ? to tylko kilka wątków z tej pasjonującej opowieści z życia wziętej…

?Filozof i Wilk? autorstwa Marka Rowlandsa, to kolejny książkowy rarytas, wart zainteresowania i znalezienia miejsca w domowej biblioteczce. W odróżnieniu od poprzednich pozycji, ta opowiada o relacji autora – filozofa akademickiego z oswojonym wilkiem. Podczas lektury, nie doszukacie się opisów dzikiego zwierza z pierwotnym instynktem łowcy. To historia o wilku, który z puchatej kulki, wyrósł na potężnego, szlachetnego i pokojowego przedstawiciela gatunku, niepozbawionego wilczego charakteru. Z pewnością, bliżej mu do wyjadania kanapek z plecaków studentów, niż krwawych polowań.

Zdarzenia, które autor opisuje w tej autobiograficznej opowieści, podczas rodzenia się niełatwej przyjaźni ze swoim pupilem Breninem (m. in. zdemolowany dom) są dla niego inspiracją, by spojrzeć na wiele sytuacji z innej perspektywy. W kontekście relacji zwierzę – człowiek, wiele wartości takich jak przyjaźń, miłość, przywiązanie, nabiera głębszego sensu.

Magazyn VEGE utożsamia się z wartościami prezentowanymi w serii wydawniczej ?Biosfera?. Chcemy uczulić naszych czytelników, by nie patrzyli na zwierzęta zbyt powierzchownie, bo ? jak mawiał Mały Książę – ?Najważniejsze jest niewidoczne dla oka?.

Zapraszamy do udziału w konkursie zorganizowanym przez Magazyn VEGE i Wydawnictwo W.A.B.

Do wygrania jest aż 5 zestawów książkowych z serii Biosfera. Aby poznać szczegóły zajrzyjcie tutaj>>

 

 

 

Featured
Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne?

Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów

Wartość nielegalnego handlu, przemytu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin jest szacowna na ok. 2…

czytaj więcej

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej
Facebook
none