[wppb-login]

Prokurator generalny broni karpi

admin
Grudzień10/ 2011

W czasie nadchodzących świąt może dojść do „zwiększonej ilości zdarzeń mogących wyczerpywać znamiona przestępstw bezprawnego uśmiercania zwierząt lub znęcania się nad nimi, w szczególności w związku ze świąteczną tradycją kupowania żywych ryb na wieczerzę wigilijną” – pisze prokurator generalny, Andrzej Seremet, w oficjalnym dokumencie skierowanym do polskich prokuratorów.W czterostronicowej instrukcji przeczytać można jak powinno traktować się zwierzęta. Seremet podkreśla, że „ryby podlegają ochronie przewidzianej (…) na równi z innymi zwierzętami kręgowymi”, a „naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne”. Dlatego – jak przypomina – „powinny być (one) transportowane w środowisku wodnym”, a przewożenie „żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub foliowych workach albo koszykach nie jest humanitarnym traktowaniem”.

Prokuratorom zwraca się także uwagę na sposób ich zabijania. „Unieruchamiania, ogłuszania i wykrwawiania lub uśmiercania zwierząt dokonywać mogą jedynie osoby, które ukończyły 18 lat”, a w czasie tego procederu należy je „chronić przed bólem, stresem i cierpieniem” – czytamy w piśmie.

Seremet śledczym stawia sprawę jasno: niewłaściwy transport lub przetrzymywanie ryb to znęcanie się nad zwierzętami, a jeśli działania te doprowadzą do ich zgonu, to „zakwalifikowane zostać muszą jako niehumanitarne zabijanie zwierząt”. Zwraca przy tym uwagę, że niehumanitarne zabijanie zwierząt lub znęcanie się nad nimi jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do roku, a gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, do lat dwóch.

Szef prokuratury upomina swoich podwładnych podkreślając, że Prokuratura Generalna wykryła „nieprawidłowości w toku prowadzenia takich spraw”. Zaznacza, że argumenty tłumaczące, że „świąteczna tradycja wieczoru wigilijnego usprawiedliwia w tym wyjątkowym okresie wszelkie niehumanitarne traktowanie zwierząt” są niedopuszczalne. Czytaj całość: TVN 24

Zapraszamy do przyłączenia się do akcji Bezkrawe Święta.

Featured
Badanie rynku: Polacy się weganizują! Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum" Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium] Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Badanie rynku: Polacy się weganizują!

Podczas pandemii koronawirusa 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, w ramach tej grup…

czytaj więcej

Niemcy: ograniczmy transport zwierząt do "absolutnego minimum"

Kilka niemieckich landów w ostatnich tygodniach zakazało długotrwałego transportu zwierząt do krajów…

czytaj więcej

Chiny skończą z testowaniem na zwierzętach? [Vege Premium]

Jest szansa, że już niedługo kosmetyki sprzedawane w Chinach będą mogły zachować status cruelty-free…

czytaj więcej

Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów

Wartość nielegalnego handlu, przemytu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin jest szacowna na ok. 2…

czytaj więcej

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej
Facebook
none