Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Choinka z klimatem

grudzień 07 2011

Energooszczędne światełka choinkowe zasilane przez system rowerowy? Okazuje się, że to możliwe!  Już w poniedziałek 12 grudnia o godz. 12.00 przed galerią SFERA w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje akcję ?Choinka z klimatem?. Tego dnia uczniowie bielskich szkół siłą własnych mięśni rozświetlą bożonarodzeniowe drzewko.


Będzie to pierwsza w Polsce świąteczna choinka, której energooszczędne oświetlenie LED (ponad 3000 lampek) napędzi system 6 rowerów, prądnic i akumulatorów. System ten będą zasilać pedałujący na rowerach uczestnicy. Energia powstanie w akumulatorach żelowych i pozwoli na ciągłe oświetlenie 7 metrowej choinki. Każdy z uczestników na specjalnym liczniku zamontowanym na rowerze będzie mógł obserwować ilość prądu, którą wytworzy. Każdy z mieszkańców Bielska będzie mógł ?zasilić? choinkę codziennie w godz. 9.00-21.00, do 24 grudnia.

Jak donosi Instytut na rzecz Ekorozwoju – każdego roku Polacy marnują 2,3 mln MWh energii. To ilość produkowana przez średniej wielkości elektrownię. Zmieniając nieznacznie nasze codzienne nawyki jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 15% energii w naszych domach.

Akcja ?Choinka z klimatem? jest częścią ogólnopolskiej kampanii ?Zadbaj o klimat?, w której do edukacji ekologicznej wykorzystywane są niekonwencjonalne metody i techniki pracy. Jej celem jest edukacja dzieci i młodzieży na temat zmian klimatycznych i możliwości oszczędzania energii.

“Chcemy edukować dzieci i młodzież poprzez zabawę, wspólną realizację zaplanowanych gier i instalacji przestrzennych. Ekologia dla odbiorców tych działań nie ma być nudną lekcją, ale ciekawym, emocjonującym wydarzeniem w którym chętnie wezmą udział” ? mówi prezes Fundacji ARKA Wojciech Owczarz.

W ramach kampanii przeprowadzone zostaną działania w całym kraju (m.in. w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach, Olsztynie), m.in. akcja edukacyjna ?Kino bez prądu?, podczas której dzieci pedałując na rowerach wytworzą prąd niezbędny do zasilenia rzutnika i laptopa, dzięki czemu będą mogły oglądać ekologiczne filmy.

 

none