Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Kochasz dzieci, nie pal śmieci!

listopad 11 2011

Zbliża się VII Ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza. 14 listopada w wielu polskich miastach odbędą się akcje edukacyjne oraz happeningi pod hasłem “To nie krasnoludki palą śmieci”. Mają na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na wciąż aktualny problem palenia śmieci w piecach, kominkach i paleniskach niektórych domostw. Fundacja Arka zachęca do przyłączenia się do obchodów święta.

 

 

 

Nastał czas jesienny, drzewa mienią się ciepłymi kolorami, tracą liście, a my radośnie wyruszamy na spacer po okolicznym parku, lesie czy łące,  buszując w opadniętych liściach i ciesząc się słońcem. Robimy głęboki wdech i…zaciągamy się brzydkim zapachem spalenizny, której początkowo nie jesteśmy w stanie zdefiniować. Dopóki nie zobaczymy kominów kilku domostw, z których wydobywa się gęsty, ciemny, śmierdzący dym.

Plastikiem w kominku

?No, ale przecież każdy pali w piecu w sezonie grzewczym, węgiel, drewno, muł, czy groszek opałowy, a dym z komina aż tak nie daje się we znaki!? – myślimy sobie. Niestety, są i tacy z nas, którzy do palenia w piecu przeznaczają także inne rzeczy – ?śmieci? tj. plastiki, stare ubrania, lakierowane, czy klejone meble, gumowe zabawki itd. Robią to nieraz z oszczędności, nieraz z niewiedzy, przy czym efekt zawsze jest taki sam ? wydobywający się z kominów, śmierdzący dym nie tylko przeszkadza nam w spacerze, ale również, może spowodować problemy zdrowotne i zanieszczyścić całe środowisko! Pogarsza on jakość powietrza, prowadzi do powstawania tzw. kwaśnych deszczów, które opadając zanieczyszczają wodę, glebę i rośliny, w tym uprawy, które później spożywamy.

Recycling zamiast pieca

Czyste powietrze to podstawa życia na ziemi ? oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny! Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze już straciło na swojej czystości.  Co gorsza jednak, niektórzy ludzie dokładają się do zanieczyszczenia powietrza we swoim własnym domu, paląc śmieci, które miast do pieca, powinny trafić do sortowni, a następnie być poddane recyklingowi! Mało z nas zdaje sobie sprawę jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. ?niska emisja?, powodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach!

Trujące opary

Podczas gdy spalanie odpadów w  profesjonalnych spalarniach śmieci następuje w bardzo wysokich temperaturach, co unieszkodliwia wiele szkodliwych związków chemicznych, powstałych w tym procesie, spalanie śmieci w domowych piecach powoduje uwolnienie do powietrza setek trujących, toksycznych substancji tj. metali ciężkich, tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, dioksyn i furan, których systematyczne wdychanie może nawet doprowadzić do nowotworów układu oddechowego! Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków!

Spalenie śmieci to proceder nielegalny i karalny, przeciwko któremu sprzeciwia się coraz większa część społeczeństwa.

Przyłącz się do akcji!

?To nie krasnoludki palą śmieci!? – zakrzyczą znów bajkowe stworki 14 listopada 2011, w obchodzonym już po raz siódmy Dniu Czystego Powietrza, by podkreślić swoją niewinność i przekonać jak największą ilość ludzi, że palenie śmieci szkodzi nie tylko zdrowiu, lecz także naszej przyrodzie! Tego dnia, w wielu miejscowościach Polski będą miały miejsce krasnoludkowe protesty, organizowane przez nauczycieli i uczniów współpracujących z nami placówek oświatowych. Centralne wydarzenie odbędzie się w samo południe na Starym Rynku w Bydgoszczy, gdzie Fundacja Arka, wraz z Urzędem Miasta Bydgoszcz, organizuje główne obchody ogólnopolskiego Dnia Czystego Powietrza. W ich ramach  będzie można zobaczyć happening ekologiczny przygotowany przez naszych pracowników oraz układanie ogromnych puzzli,  dofinansowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego!

Fundacja Ekologiczna ARKA, od lat prowadząc ogólnopolską kampanię ?Kochasz dzieci, nie pal śmieci?, współpracuje już z ponad 200 gminami, by uświadomić Polakom szkodliwość spalania śmieci w domowych piecach!

Gorąco zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowo-kulturalne do wzięcia udziału w akcji i zorganizowania własego wydarzenia w ramach VII Dnia Czystego Powietrza!

Po materiały można zgłaszać się emailowo: fundacjaarka@fundacjaarka.pl, lub telefonicznie: 33 819-46-53.

 

none