[wppb-login]

Mała nowelizacja, spore zmiany

admin
Październik03/ 2011

 

 

 

Były spory, ale się udało. Przynajmniej część problemów będzie można rozwiązywać łatwiej po rządami znowelizowanej ustawy o obronie praw zwierząt.

Autor: Maciej Weryński

To, że zwierzę nie jest rzeczą, polskie prawo zauważyło stosunkowo niedawno, ale zauważyło. Ktokolwiek jednak miał okazję zobaczyć jego stosowanie w praktyce, wątpił, czy ta wiadomość dotarła także do odpowiedzialnych za jego stosowanie. I ? co trzeba przyznać ze wstydem ? do powszechnej świadomości. W sierpniu zyskaliśmy potwierdzenie rzeczy dla nas oczywistej ? że zwierzęta nie mogą być traktowane jak rzeczy ? i, co najważniejsze, katalog praktyk, które są maltretowaniem, choć większość obywateli jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy. Wszystko za sprawą uchwalonej przez Sejm (w momencie zamykania tego numeru ?Vege? poselska wersja ustawy czeka na zatwierdzenie w Senacie) tzw. małej nowelizacji ustawy o obronie praw zwierząt.

Do owego katalogu praktyk zabronionych posłowie dopisali m.in. wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku. To dobra wiadomość zwłaszcza dla zwierząt gospodarskich, które na polskich wsiach bywają traktowane nieodpowiednio, nawet jeśli nie są bezpośrednio maltretowane w powszechnym rozumieniu tego słowa, czyli nie są bite lub regularnie głodzone.

Problem jeszcze powszechniejszy to trzymanie psów na łańcuchach (o ile dla głodzenia czy pozostawiania bez opieki nie ma już przyzwolenia społecznego, nie mówiąc już o zoofilii, która także znalazła oficjalne potępienie w ustawie, o tyle pies na łańcuchu prawie nikogo w Polsce nie dziwi).  Art. 9 ust. 2  ustawy otrzymał brzmienie: ?Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż3 m?. To już konkretne wskazanie, które stosunkowo łatwo można zweryfikować i w razie nieprzestrzegania nadanych z mocy prawa norm wszcząć postępowanie przeciwko winowajcy.

Sprawa być może najważniejsza dla tych z nas, którzy podejmują interwencje w obronie zwierząt: ?W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem

działania jest ochrona zwierząt, odbiera mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia.?. A więc najpierw działanie, potem biurokracja! Interwencje zyskały potężne narzędzie, dzięki któremu można będzie ocalić tysiące istnień.

Nowe prawo nakazuje równocześnie każdemu obywatelowi reagować na krzywdę. Powiadomienie odpowiednich służb o maltretowanym zwierzęciu nie będzie już aktem dobrej woli, tylko obowiązkiem.

Czekamy na kolejny krok: uchwalenie projektu postulowanego przez Koalicję dla Zwierząt, w którym znajduje się m.in. zakaz trzymania dzikich zwierząt w cyrkach i transportu powyżej 12 godzin czy uboju rytualnego.

Komentarze

Featured
Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej

Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Paul McCartney mówi, że jego urodzinowym życzeniem jest, aby wszyscy przestali jeść zwierzęta.

czytaj więcej
Facebook
none