[wppb-login]

Chów przemysłowy śmierdzi!

admin
Wrzesień29/ 2011

Kampania „Zakończ chów wielkoprzemysłowy” powstała latem 2007 roku jako kontynuacja i rozszerzenie kampanii „Kwik rozpaczy”. Informując społeczeństwo o wszystkich problemach związanych z chowem przemysłowym mamy nadzieję zwiększyć świadomość społeczeństwa oraz wytłumaczyć ludziom, że nie ma w Polsce miejsca na chów wielkoprzemysłowy.

Masowa produkcja każdego typu wiąże się z różnego rodzaju nadużyciami. W przypadku chowu przemysłowego największym i głównym problemem, z którego wyrastają wszystkie inne, jest zmiana statusu zwierzęcia z żywej istoty w surowiec. Podejście to powoduje, że ignoruje się potrzeby zwierząt oraz nie pozwala się im na realizację podstawowych instynktów; dla przykładu kury trzymane są w klatkach tak małych, że nie są w stanie rozprostować skrzydeł. Świnie, które są tak inteligentne, jak psy, całe życie spędzają w surowych warunkach i zagęszczeniu powodującym agresję (która, niestety, jest problemem dotyczącym każdej hodowli).

Zamiast poprawy warunków zwierząt, aby agresję usunąć lub ograniczyć, przemysł zaczął obcinać dzioby, kły, rogi i kastrować samce (wszystko bez znieczulenia). Zamiast zmniejszyć stres i cierpienie – zwiększył je, przedkładając własną wygodę oraz niskie koszty nad poprawę dobrostanu. Zachowania stereotypowe czy np. kanibalizm wpisane są już w straty, które każdy przyjmuje do wiadomości jako nieuniknione i ani myśli zrobić coś, co naprawdę pozwoli tą sytuację poprawić.

Działania na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt w chowie wielkoprzemysłowym wydają się nie odnosić skutku – silne lobby mięsne jest w stanie dosyć skutecznie zminimalizować wszelkie pozytywne zmiany, proponowane przez organizacje walczące o poprawę dobrostanu. Patrząc z boku nietrudno dojść do wniosku, że jest to walka bezsensowna. Dlatego też, zamiast prowadzić kampanie mające na celu poprawę bytowania zwierząt, należy domagać się zakończenia chowu przemysłowego w Polsce.

Chcesz się zaangażować? Wejdź na naszą stronę tutaj>>

Featured
Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne?

Handel zagrożonymi gatunkami wyceniany na 20 mld dolarów

Wartość nielegalnego handlu, przemytu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin jest szacowna na ok. 2…

czytaj więcej

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej
Facebook
none