[wppb-login]

Ekologiczne wesele na zielono

admin
wrzesień13/ 2011

Powoli dociera do Polski nowa moda. Pewnie niektórzy ulegną jej bez głębszej refleksji, ale co tam! Choć raz będzie to i tak godne pochwały. Mowa o zielonych weselach

Autor: Jagoda Szczepanik

Idea Green Wedding pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i staje się coraz bardziej popularna w Europie. Ekologiczne wesele to nic innego jak wesele ekologiczne, urządzone w zgodzie z przyrodą. Podstawowa zasada to zachowanie równowagi między huczną uroczystością a poszanowaniem dla natury.

Ponieważ ekologia nareszcie jest w modzie, zielone wesele jest okazją do szczycenia się swoją ekopostawą, świadomą konsumpcją lub nawet nadążaniem za światową modą i gwiazdami showbiznesu. Czy pomysłodawcom trendu na zielone wesele rzeczywiście przyświecały zielone idee czy tylko zielone banknoty, to w sumie nieważne. Liczy się przecież efekt – ochrona przyrody.

Te pary, które są świadome kondycji naszej planety, które dbają o ochronę środowiska na co dzień, powinny bez problemu przełożyć swoje ekonawyki na uroczystość weselną. Nie trzeba ich kusić nowymi, światowymi trendami i modą na bycie eko. Wystarczy im pogratulować pozytywnej filozofii życia. Kusić powinniśmy za to tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ekologią lub po prostu lubią być na czasie ze światowymi trendami.

Ekologicznie drożej

Jak niemal zawsze, bycie ekologicznym kosztuje więcej. Wszystkie produkty bio, z których przygotowuje się menu, znajdujemy raczej na górnych półkach cenowych. Suknia ślubna wykonana z ekologicznego materiału również nie jest tańszym rozwiązaniem, zwłaszcza że musi być szyta na zamówienie. Jednak pary, które chciałyby przeżyć ten szczególny dzień bardzo hucznie, z rozmachem, a jednocześnie chcą postawić na oryginalność i ekologię, powinny zdecydować się na zorganizowanie ślubu i wesela przez profesjonalistów. Ekologiczne śluby proponowane przez agencje wymagają co prawda wyższego budżetu w porównaniu do organizacji wesela standardowego, jednak zyskujemy wtedy pewność, że nasz ślub będzie dopięty na ostatni guzik.

Agencje wedding-plannerskie oferują młodej parze zastąpienie każdego elementu składowego tradycyjnej ceremonii ekologiczną alternatywą. Cała uroczystość zostanie zorganizowana w parku lub na ekologicznej farmie, a suknia ślubna dla panny młodej zostanie uszyta z bawełny, jedwabiu (nie dla wegan!) lub lnu. Wiązanka ślubna powstanie z kwiatów z upraw ekologicznych lub roślin z prywatnego ogrodu.

Zaproszenia dla gości zostaną wydrukowane na certyfikowanym papierze, neselne menu złożą się zdrowe potrawy, a goście będą zajadać się świeżymi owocami i warzywami.

Ważną gwarancją również będzie to, że wszystkie śmieci, które zostaną po uroczystości trafią do segregacji.

Niestety, większość młodych par uważa, że na ekologię po prostu ich nie stać. Prawda jest taka, że w większości nie mogą oni sobie pozwolić na przygotowanie takiego wydarzenia wraz z profesjonalną agencją, dlatego temat ekologicznego wesela pozostaje dla nich zamknięty. Dla tych, którzy organizacją swojego najważniejszego w życiu dnia będą zajmować się sami, podajemy kilka sprawdzonych rozwiązań, które dowodzą, że dbanie o środowisko nie musi być bardzo kosztowne i męczące.

 Co może każdy

Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że każdy gość oznacza więcej przebytych kilometrów (do sprawdzenia w praktycznym internetowym kalkulatorze CO2), przygotowanych i zjedzonych potraw, a w konsekwencji większą ilość zawsze kłopotliwych śmieci. Niektórym takie analizy mogą się wydać zbyt wyrachowane, jednak tu ekologia łączy się z oszczędnością, bo im mniejsza impreza, tym mniej gotówki pochłonie. Nadmiar zawsze możemy poświęcić na inne ? na przykład bardziej szczytne – cele. Dlatego tak prozaiczna rzecz jak ograniczenie liczby gości jest już ekorozwiązaniem.

Kolejną ważną sprawą jest dobór miejsca, w którym będziemy obchodzić uroczystości. Większości osób wydaje się, że samo otoczenie się zielenią zagwarantuje już bycie eko. A jednak przygotowanie wesela w plenerze może dać całkowicie odwrotny efekt. Niezadbanie o tony śmieci czy straszenie dzikiej przyrody zbyt głośną muzyką to tylko niektóre niebezpieczeństwa. Niekoniecznie musimy wybierać kosztowny dom weselny stosujący ekorozwiązania (panele słoneczne, odpowiednią cyrkulację wody, drewniane, biodegradowalne wyposażenie).

Najlepiej wybrać po prostu miejsce, do którego większość naszych gości nie będzie miała daleko(zachowując zasadę 100 mil). Unikniemy wtedy długich podróży oznaczających tony CO2 wydzielane do atmosfery, a jednocześnie oszczędzimy na drogim paliwie (ekologiczna młoda para powinna pojechać do ślubu pojazdem, który jak najmniej truje środowisko – może nawet na rowerach, dobrze też jest zadbać o zbiorowy transport gości weselnych). Jeżeli postawimy na otoczenie się przyrodą, niech to będzie lokalny sad czy wynajęty park miejski, albo wybierzmy po prostu swój ogród lub działkę znajomych. Pamiętajmy o tym, by także oświetlenie było oszczędne – by wykorzystane zostały raczej świece i lampiony niż silne żarówki, a także by muzyka nie była zbyt głośna. Nie chodzi nam o to, by każdy ptak i wszelka żywa istota z krzykiem i strachem ucieka jak najdalej.

 Weselne www

Zanim jednak zaczniemy przygotowania na dobre, powinniśmy poinformować wszystkich o całym wydarzeniu i jego formie. Coraz więcej portali wedding plannerskich proponuję darmową usługę założenia internetowej strony weselnej. Tu nawet nie musimy się już starać być eko. Korzystanie z takiej strony eliminuje konieczność papierowych zaproszeń, mapek i tym podobnych rzeczy, które pochłaniają mnóstwo papieru, sztucznych barwników i nawet paliwa, bo przecież nie każdy listonosz jeździ na rowerze. Dodatkowo, przyszła młoda para może zapanować nad prezentami, tworząc ich listę dostępną dla wszystkich. Jakie są korzyści? Otóż oprócz ograniczenia zbędnych lub nieekologicznych upominków w postaci np.: 30 tosterów, możemy skłonić naszych gości do świadomej konsumpcji (produktów fair trade). Dobrze jest podać jak najwięcej pomysłów zarówno dla tych dysponujących większymi, jak i mniejszymi pieniędzmi. Ekoprezenty nie muszą być drogie ani nawet nowe! Możemy na przykład zażyczyć sobie sadzonek roślin do ogrodu, zasianych ziół, które przystroją nasz weselny stół, a może goście zrzucą się na naszą upragnioną kuchenkę na baterie słoneczne? Możecie nawet stworzyć listę swoich zaufanych sklepów z produktami sprawiedliwego handlu, pracowniami rękodzieła, antykwariatami, lokalnymi wytwórcami.

 Zadziwić ich wszystkich

Istnieje mnóstwo możliwości kupienia gotowej ekosukni bez potrzeby szycia na miarę, które jest zawsze droższe. Jeżeli jednak oprócz ekologii uwielbiamy ekstrawagancję, to rozwiązaniem będzie suknia rozpuszczalna w wodzie lub chociaż taka, która rozkłada się nie później niż 100 dni od jej produkcji. Warto też na pewno zwrócić uwagę, czy naturalne materiały na stroje młodej pary pochodzą z fair trade, bo nawet jeżeli bawełna jest organiczna, to niekoniecznie jej zbiory i produkcja odbywała się z poszanowaniem praw człowieka. A bycie eko oznacza nie tylko dbanie o środowisko naturalne, ale również o prawidłowe relacje w tym środowisku, do którego należy przecież też człowiek. Dobrym pomysłem na ekologiczne stroje państwa młodych jest też ich wypożyczenie. Od jakiegoś czasu powstaje coraz więcej wypożyczalni sukien ślubnych. Powoli rodzi się nowa generacja ekologicznych panien młodych, które chcą kierować się swoimi przekonaniami także w dniu swojego ślubu. Biorąc to pod uwagę, ponowne wykorzystanie sukni ślubnej staje się niezłym sposobem na przeciwstawienie się rozrzutności, marnotrawstwu oraz komercjalizacji i materializmowi.

Ekologicznym pannom młodym nie powinno nawet przyjść do głowy, aby założyć skórzane buty. Takie panie bez problemu znajdą wygodną, dobrą jakościowo alternatywę dla butów, które w przyczyniają się do cierpienia zwierząt, do ograniczania ich praw, do niehumanitarnego uboju czy wykańczającego transportu.

Kolejną problematyczną kwestią są obrączki ślubne. Dlaczego? Ponieważ, jak niewiele osób wie, wydobycie klasycznego surowca na ślubną biżuterię pociąga za sobą mnóstwo negatywnych skutków. Mowa tu o powstawaniu toksycznych odpadów (głównie związków cyjanku i rtęci). Szacuje się, że przy produkcji jednego złotego pierścionka wytwarza się aż 20 ton różnego rodzaju odpadów! Wydobycie diamentów również odbywa się w coraz to gorszych warunkach. Dlatego aby wasze wesele było jak najbardziej ekologiczne i etyczne – w przypadku obrączek wybierzcie raczej srebro lub platynę, biżuterię z materiałów przetworzonych lub materiałów pochodzących z fair trade. Na stronie internetowej organizacji No Dirty Gold można znaleźć listę jubilerów i producentów biżuterii, którzy zaangażowali się w zgodne z zasadami i odpowiednie wydobycie metali szlachetnych.

Tagi: ,
Featured
Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit? Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit?

Promocja Veganuary, w której wziął udział portal Pyszne, zapraszając rapera Peję, wywołała kontrower…

czytaj więcej

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej
Facebook
none