[wppb-login]

Wilk wilkowi wilkiem

Żyjący z wilkami, Shaun Ellis
admin
Sierpień03/ 2011

Żyjący z wilkami, Shaun Ellis

Według poznanych przez autora Indian, już w dzieciństwie wiadomo, czy człowiekowi pisane jest powiązać swoje życie ze zwierzętami. Tak było i w przypadku Shauna Ellisa ? znanego publiczności kanału Animal Planet człowieka, który żył w stadzie wilków. Jako jego członek, a nie obserwator. Jako dziecko natomiast, mimo iż do zwierząt miał podejście użytkowe i nie wzbraniał się przed zabiciem ich na mięso, poczuł więź z drapieżnikami.

Zaczęło się od lisów, do których udało mu się zbliżyć, potem przyszła fascynacja wilkami. Młody Shaun nie mógł zrozumieć, czemu lisy mają złą opinię, poluje się na nie i tępi. Buntował się przeciwko temu, ale jako dziecko mógł zrobić niewiele. Kilka lat później rozpoczął swój koronny projekt? zamieszkał z wilkami.
Z tymi drapieżnikami połączyła go niebywała więź, instynktowna i głęboka. Nie miał doświadczenia ani biologicznego wykształcenia, ale sprzedał wszystko, by kupić bilet do Stanów Zjednoczonych i zamieszkać w Idaho razem z badaczami i członkami indiańskiego plemienia Nez Perce. Na początku miał być pomocnikiem naukowców za dnia, po nocach zaś się uczył. Wkrótce poczuł, że wilki da się naprawdę zrozumieć, dopiero stając się jednym z nich. Na długie miesiące opuścił swój namiot, by dołączyć do stada, co nie było rzeczą łatwą, wymagało bowiem zdobycia zaufania każdego wilka z osobna, w szczególności dominującej wadery. Oprócz cierpliwości musiał się też wykazać bardzo silnymi nerwami – kiedy kilkudziesięciokilagramowy wilk ocierał się o niego, każdy nieuważny ruch mógł skończyć się jego kalectwem lub śmiercią.
Długie starania zakończyły się sukcesem i przez kilka miesięcy Ellis żył jak wilk. Robił wszystko jak one, jadł razem z nimi (choć wilki nie pozwalały mu iść za sobą, gdy szły na polowanie), spał przytulony do wilczych towarzyszy, a gdy w stadzie pojawiły się młode, został ich niańką.

Stał najniżej w hierarchii, co przypłacił silnymi obrażeniami w okresie rui dominującej samicy, samce bowiem rozładowywały na nim swoją agresję, a że nie miały wcześniej styczności z człowiekiem, nie mogły ocenić, jak dużo jest w stanie znieść. Mimo chwil zwątpienia, nie był w stanie opuścić stada, z wilkami poczuł więź dużo silniejszą niż kiedykolwiek z ludźmi. W końcu jednak, osłabiony trybem życia, a w szczególności niezbilansowaną dietą, musiał wrócić do cywilizacji, gdzie długo nie mógł odnaleźć swojego miejsca, w związku z czym zaczął angażować się w kolejne wilcze projekty.
Autor poznał zachowania wilków od takiej strony, od jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił, postanowił więc wykorzystać to przy szkoleniu psów. Zajmował się psami wojskowymi i domowymi, jego metody były w większości sprzeczne z powszechnie obowiązującymi (opartymi w dużej mierze na karach), a behawioryści krytykowali jego przenoszenie zachowań wilków na psy. Mimo to okazywały się zazwyczaj skuteczne, zaczęły cieszyć się coraz lepszą opinią.

Jednak stosunek ludzi do wilków nie dawał mu wciąż spokoju. Okazało się, że wykorzystując wiedzę na temat zachowania watahy, jest w stanie tak manipulować stadem, by nie zabijało zwierząt gospodarskich (udowodnił to podczas krótkiej wizyty w Polsce), rozmnażało się w niewoli, a nawet za pomocą odpowiednio modyfikowanych dźwięków z magnetofonu sprawił, że dominująca samica ustąpiła innej.
Ellis jak nikt miał możliwość poznać wilcze charaktery i zwyczaje. W którymś momencie wychowywał nawet osierocone wilcze szczenięta i osiągnął niebywały sukces: pozostały one wilkami i zachowały wszystkie potrzebne drapieżnikowi na wolności cechy.

Autor wielokrotnie powtarzał, że woli wilki od ludzi, bowiem ich zachowania są prostsze, czasem agresywne, jednak zawsze sprawiedliwe. Nie ma w nich miejsca na zakłamanie ani na okrucieństwo bez przyczyny. Po zapoznaniu się z tą relacją, aż by się chciało, by rzeczywiście człowiek człowiekowi był wilkiem.

Marta Mikita

 

Żyjący z wilkami

Shaun Ellis

Tagi:
Featured
Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium] USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi W USA powstaje wegański zamiennik miodu Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta Przeczytasz w numerze 4/2021 Drobne oszustwo, świetny smak

Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium]

Jak dobrze wiemy, ratowanie jedzenia jest jednocześnie ratowaniem planety. Jak możemy robić to bez ż…

czytaj więcej

USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi Tinder w USA wypuścił nową opcję do dodania w „pasjach/zainteresowaniach”. To „p…

czytaj więcej

W USA powstaje wegański zamiennik miodu

Miód to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów w diecie osób, które rezygnują ze składników …

czytaj więcej

Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta

W Perzynach w województwie wielkopolskim doszło do pożaru na fermie ptaków. Zginęło 40 tysięcy kurcz…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 4/2021

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
RADOŚĆ MIMO WSZYSTKO – felieton r…

czytaj więcej

Drobne oszustwo, świetny smak

Wielkanoc, jak każde święta i większe wydarzenia, wymaga właściwej oprawy kulinarnej. Nie ma żadnych…

czytaj więcej
Facebook
none