[wppb-login]

empatia jeża Jerzego

admin
sierpień03/ 2011

Wierzę w jeże, Dorota Sumińska

Jeżeli chcemy, by ludzie byli lepsi dla zwierząt i żeby szanowali przyrodę, powinniśmy zacząć od edukacji dzieci. Jednym z najlepszych chyba sposobów jest zrobienie tego tak, by dzieci przyswoiły takie wiadomości mimowolnie, np. poprzez czytanie wartościowej książki. I oto mamy przykład książeczki idealnej do takich celów, ponieważ ?Wierzę w jeże? przyciąga barwnymi ilustracjami, edukuje, ale zupełnie nienachalnie i możemy mieć nadzieję, że jej przeczytanie zaowocuje nowym nastawieniem do świata w dziecięcym umyśle.

Cała akcja to krótki fragment czasu opisany przez osieroconego jeżyka, którego przygarnia wyjątkowo znająca się na zwierzętach osoba (jakże mogłoby być inaczej, skoro autorką jestDorotaSumińska mająca doświadczenie z każdym chyba zwierzęciem mniej lub bardziej domowym). Jeż Jerzy jest, jak to sam nazywa, jeżem nowoczesnym ? nie poluje (ponieważ dostaje jedzenie w misce), za to bardzo szybko zaprzyjaźnia się z całą rzeszą przeróżnych zwierząt. I to zwierząt, które na ogół cieszą się złą sławą i przez dzieci (oraz dorosłych) są tępione. Nasz bohater poznaje je jednak od zupełnie innej strony, słucha ich opowieści i obala krzywdzące mity, jak np. to, że ropucha ma straszny jad lub że nietoperze lubią wkręcać się we włosy. Dzięki jego rozmowom z ogrodowymi żyjątkami nie tylko najmłodsi poznają wiele ciekawostek na ich temat i dowiedzą się o ważnej roli, jaką pełni w przyrodzie w każde stworzenie.

Zwierzęta są po części uczłowieczone, dzięki czemu dziecko łatwo zrozumie, że każde z nich ma jakąś rodzinę, o którą się troszczy, stara się pozyskiwać pokarm i broni się przez intruzami, którymi najczęściej są ludzie, którzy tępią, trują, zastawiają pułapki, zabijają.

Z rozmów tych wynika, że to człowiek jest największym szkodnikiem na ziemi. Gdy spada gwiazda, nasz bohater wykrzykuje tylko jedno życzenie: ?Chcę, żeby ludzie nie byli okrutni! Żeby przestali zabijać!?. Miejmy nadzieję, że dzięki pani Sumińskiej jego marzenie się choć trochę zacznie spełniać.

?Wierzę w jeże? z pewnością spodoba się młodym czytelnikom i pokaże im inny, bardziej empatyczny punkt widzenia, a dorosłych być może przekona, że pająki czy inne pełzające fruwające stworzenia nie są aż tak straszne.

Marta Mikita

 

Wierzę w jeże

DorotaSumińska

Tagi:
Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook
none