Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Wrocław: powstanie SOR dla zwierząt

maj 14 2025

Wrocław szykuje się na ogromny krok naprzód w zakresie opieki nad zwierzętami. Prezydent miasta Jacek Sutryk oraz rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Krzysztof Kubiak, podpisali list intencyjny, który formalnie rozpoczyna realizację wyjątkowego projektu – całodobowego weterynaryjnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) z oddziałem intensywnej terapii dla zwierząt.

To pierwsza tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych w tej części Europy. Klinika ma zapewniać natychmiastową pomoc zwierzętom w stanie zagrożenia życia, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i pod opieką najwyższej klasy specjalistów.

– Chcemy być uczelnią aktywnie uczestniczącą w rozwoju Wrocławia, czuć się za miasto współodpowiedzialni. Dlatego jestem dumny, że wspólnie zbudujemy miejsce potrzebne, ważne i nowoczesne – powiedział prof. Kubiak, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, cytowany przez TVN24.

W ramach projektu planowany jest gruntowny remont pomieszczeń, który ruszy jeszcze w tym roku. Uczelnia zarezerwowała na ten cel ponad pół miliona złotych, a oficjalne otwarcie kliniki zaplanowano na początek przyszłego roku.

– To, co dla ludzi jest oczywistością, dla zwierząt wciąż bywa luksusem. Weterynaryjny SOR to milowy krok w kierunku zrównania szans – mówi Anna Zielińska, prezeska Fundacji Viva!

– Bardzo cieszymy się, że samorząd i uczelnia wyższa podjęły współpracę na rzecz systemowego wsparcia zwierząt. Taki oddział powinien funkcjonować w każdym dużym mieście. To nie tylko wsparcie dla opiekunów, ale i ważny sygnał o empatii i odpowiedzialności – dodaje Marta Domańska z OTOZ Animals.

Jak zapowiada prodziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr, prof. Artur Niedźwiedź, zatrudnieni zostaną wyłącznie lekarze weterynarii specjalizujący się w stanach nagłych. Do ich dyspozycji będzie zaawansowany sprzęt, umożliwiający leczenie m.in. zatruć, sepsy, chorób autoimmunologicznych, a także ostrej niewydolności wątroby, trzustki i nerek. Na wyposażeniu znajdzie się m.in. aparat do ciągłych terapii nerkozastępczych oraz terapeutycznej wymiany osocza – obecnie niedostępny w żadnej innej weterynaryjnej klinice w Polsce.

Projekt przewiduje również preferencyjne warunki dla wybranych mieszkańców Wrocławia – zniżki mają objąć m.in. seniorów oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To ukłon w stronę opiekunów zwierząt, dla których koszty leczenia bywają przeszkodą w dostępie do szybkiej i skutecznej pomocy.

Utworzenie całodobowego weterynaryjnego SOR-u to przełomowy krok, który może stać się wzorem dla innych miast w Polsce.

Magazyn VEGE z radością śledzi rozwój tej inicjatywy i trzyma kciuki za jej szybkie wdrożenie. Zwierzęta zasługują na najlepszą możliwą opiekę – i właśnie ku temu zmierza Wrocław.

GK