Oto recenzje nowości wydawniczych, które polecamy wszystkim bez wyjątku!
Rzeczowo na rzecz wszystkich
Karolina Skowron
Feminizm to weganizm
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
„Nie ma feminizmu bez weganizmu”, „Feminizm = weganizm”, „Feminizm przeciwko eksploatacji zwierząt”, „Siostrzeństwo ponad podziałami gatunkowymi” – takie transparenty można było zobaczyć na tegorocznej Manifie, która przeszła największymi ulicami Warszawy 8 marca. Gdy relacja z wydarzenia pojawiła się w mediach społecznościowych, zawrzało. Jedna strona nie rozumiała połączenia postulatów, druga, pozornie bardziej otwarta, uznawała, że walka o prawa człowieka powinna mieć pierwszeństwo, a „zwierzęta muszą poczekać”. Obie zaciekle broniły swoich racji, podczas gdy można inaczej. Można poznać środowiska aktywistyczne podczas wydarzeń, rozmów z działającymi w nich albo włączenia się do ich działań i dopiero potem wyrażać opinie. Taką drogę wybrała Karolina Skowron, która pracowała nad swoją książką kilka lat, ponieważ zebranie i przeanalizowanie materiałów wymagało czasu. Dzięki temu otrzymujemy rzetelny zbiór argumentów na rzecz wspólnoty, a transparenty z wegańsko-feministycznym przesłaniem nie będą nas dziwić, a już na pewno nie śmieszyć.
Arek Dąbrowski
*
Prawdziwe losy i wzruszenia
Lluis Prats
Hachiko. O psie, który czekał
Nowa Baśń
Trafiają się książki, które można pochłonąć w jeden wieczór, a zostawiają ślad w czytelniku na całe życie. Taką lekturą jest zaledwie 118-stronicowa historia japońskiego akity.
Bohaterowie książki żyli naprawdę. Profesor rolnictwa Eisaburo Ueno w 1924 r. został opiekunem szczeniaka. Przez półtora roku tworzyli oddaną parę: pies odprowadzał codziennie profesora na metro, a potem czekał na powrót swojego przyjaciela z pracy. Nagła śmierć profesora nie przerwała tego rytuału. Hachiko przez kolejne 10 lat zjawiał się na stacji, bezskutecznie, ale z głęboką wiarą w pojawienie się charakterystycznej sylwetki starszego pana z laską.
W książce nie ma łzawego sentymentalizmu. Wzruszenie przeplata się z bólem, humor z niezgodą na cierpienie, empatia z agresją na ludzką głupotę i bezduszność. Mamy poetyckie scenki rodzajowe obrazujące mentalność i kulturę społeczeństwa japońskiego oraz nienachalne głębokie przekonanie autora o psiej mądrości i uczuciowości. Narracji towarzyszą cudowne ilustracje Zuzanny Celej, utrzymane w tonacji magicznego realizmu.
Janusz Wlazło
*
Odzyskaj kontrolę
Anna Paluszak
Mój przyjaciel lęk
Sensus
Ten poradnik pomaga zrozumieć źródła lęku, a także umożliwia pracę nad jego akceptacją, wyróżniając się podejściem pełnym empatii. Autorka nie traktuje lęku jak wroga, z którym trzeba walczyć – raczej jako element życia, który można oswoić. Zamiast teorii mogących przytłaczać czytelnika w trudnym stanie, stawia na praktyczne techniki od prostych ćwiczeń oddechowych po bardziej zaawansowane narzędzia do rozpoznawania i analizowania myśli. Każdy rozdział to okazja do pracy nad sobą, a wskazówki są tak skonstruowane, że można łatwo wdrożyć je w codzienność.
Książka kładzie nacisk na zrozumienie swoich emocji i zbudowanie zdrowszej relacji z samym sobą. Jednym z kluczowych przesłań jest to, że lęku nie trzeba pokonywać, zamiast tego należy go poznać i zaakceptować – ponieważ właśnie w tej akceptacji tkwi siła. Autorka przekonuje, że zmiana nastawienia może pozwolić na odzyskanie poczucia kontroli i wewnętrznego spokoju, nawet w najbardziej przerażających momentach, jak np. atak paniki.
Gloria Książek
- Recenzje ukazały się w numerze 5/2025 Magazynu VEGE