Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Lektura na marzec

luty 20 2025

Oto nowości wydawnicze, które polecamy w oczekiwaniu na wiosnę!

Uwaga, bateria rozładowana

Monika Kotlarek
Wyczerpanie psychiczne, czyli kiedy to już nie jest zwykłe zmęczenie
Sensus

Ten poradnik stawia podstawowe pytanie: kiedy zmęczenie staje się czymś więcej niż tylko wynikiem przepracowania? W obliczu rosnącego tempa życia, presji zawodowej i prywatnej to ważny głos w dyskusji o zdrowiu psychicznym i potrzebie odpowiedniej dbałości o siebie.
Autorka zaczyna od wyjaśnienia różnic między zwykłym zmęczeniem a wyczerpaniem psychicznym, co pozwala zrozumieć, kiedy dolegliwości związane z brakiem energii wykraczają ponad normę. Warto podkreślić, że nie ogranicza się do teorii i dostarcza praktyczne narzędzia, które pomagają określić, czy zmagamy z problemem chronicznego wypalenia.

Monika Kotlarek nie pozostawia czytelnika bez wsparcia – oferuje konkretne techniki odbudowania psychicznego i fizycznego dobrostanu, a także sugeruje, jak zapobiegać nawrotom wypalenia. Dzięki tej książce nie tylko zrozumiemy, czym jest wyczerpanie psychiczne, lecz także poczujemy się zmotywowani do podjęcia działań, które pozwolą nam odzyskać energię i kontrolę nad swoim życiem.

Gloria Książek

*
Magia mąki i ziemniaków

Paulina Nawrocka-Olejniczak
Kluski. Teoria i praktyka
Marginesy

Jeśli macie choć blade pojęcie o polskim futbolu, to z pewnością słyszeliście bojowe zawołanie kibiców z ulicy Kałuży w Krakowie: „Cracovia pany!”. Po delikatnej trawestacji ten okrzyk ciśnie się na usta po lekturze książki Pauliny Nawrockiej-Olejniczak i brzmi: „Kluchy pany!”.
Wśród setek poradników kucharskich obecnych na rynku wydawniczym ta książka jest pozycją wyjątkową, tak jak wyjątkowa jest autorka: dziennikarka, przewodniczka kulinarna, twórczyni podcastu „Zabawy jedzeniem”, absolwentka food studies.

„Kluski” zabierają nas w podróż po regionach Polski („co wieś, to kluski”). Mamy też rys historyczny, praktyczne porady i przede wszystkim – przepisy! Na knedle, pyzy, pampuchy, parowańce, cepeliny, kartacze… Intrygujący jest rozdział „Kluski inaczej podane”, w którym miłośnicy azjatyckich smaków znajdą fantastyczne pomysły na kluski z kimchi albo z sosem miso.

Autorka stworzyła wielosmakowy świat mączno-ziemniaczany, o którym koniecznie trzeba przeczytać, by móc potem gotować i się zajadać. Kluchy pany!

Janusz Wlazło

*

Popatrzmy na siebie

Anna Ferguson
Reset nerwu X
Insignis

Lubicie notować w książkach? A może uczono Was, że nie wolno tego robić? Pewnie, że nie wolno pisać po tych, które wypożyczyliśmy z biblioteki albo pożyczyliśmy od kogoś, ale publikacja Anny Ferguson „Reset nerwu X” to taka książka-kumpel, zeszyt ćwiczeń, który zachęca do sporządzania notatek i rysunków.

Autorka zachęca do obserwacji siebie i swoich reakcji, prawidłowego żywienia, snu i ćwiczeń oraz wyrozumiałości dla siebie. Dostrzeganie, w jakich sytuacjach pojawia się w nas napięcie, kiedy nasze emocje stają się intensywne (być może zbyt intensywne w danej sytuacji), pomaga odkryć, co wywołuje nasze niespodziewane reakcje.

Wydaje mi się, że to książka nie dla każdego, ale warto po nią sięgnąć, kiedy nie rozumiemy własnych zachowań. Można ją potraktować jak podręcznik przygotowany przez osobę, która to rozumie i chce nas poprowadzić za rękę, jednocześnie podpowiadając wypróbowane rozwiązania, które mogą się u nas sprawdzić.

Anna Trybuch