Przygotowaliśmy dla Was recenzje ciekawych nowości wydawniczych od naszych partnerskich wydawnictw. Sprawdźcie sami!
Książka otwierająca umysł
Narysuj swoje uczucia
Rukmini Poddar
Insignis
Poznaj siebie poprzez rysunek! Artystka, projektantka i edukatorka przedstawia wyjątkowy poradnik będący jednocześnie kreatywnym dziennikiem z ambitnymi zadaniami. To zaproszenie do podróży w głąb siebie, która umożliwi dostrzeżenie, nazwanie i wyrażenie swoich emocji poprzez sztukę. W kolejnych rozdziałach będziesz odpowiadać na niełatwe nieraz pytania. Jaką część siebie wciąż uczysz się akceptować? Jakie blokady komunikacyjne zauważasz w różnych swoich relacjach? Jaką osobę w swoim życiu określisz Słońcem, odległą galaktyką albo czarną dziurą?
Pokłady kreatywności drzemią w każdym z nas. Każdy przecież ma swoją osobistą mapę priorytetów, wartości i ważnych osób. Autorka zachęca, by nadać im kolory i kształty. Dzięki temu stworzysz swój własny artystyczny projekt: rozbudowany krajobraz emocjonalny. Gdy go nakreślisz, przekonasz się, że zmieni się Twój stosunek do siebie i świata. A oprócz tego wypełnianie kreatywnych ćwiczeń to po prostu świetna zabawa!
Gloria Książek
*
W drogę!
Roślinne kuchnie świata
Dorota Jaworska
Marginesy
Czytelnicy „Vege” mieli okazję poznać Dorotę Jaworską już cztery lata temu przy okazji premiery książki „A jak nie mięso, to co?”, w której autorka prezentowała roślinne produkty wyjątkowo bogate w białko lub mające teksturę do złudzenia imitującą produkty odzwierzęce. Może więc uznać, że to była pozycja dla początkujących.
Teraz można iść dalej i uczyć się nowych wegańskich przepisów. W tym celu powstała druga książka Doroty Jaworskiej „Roślinne kuchnie świata. Kulinarna podróż przez wszystkie kontynenty”. Wielu z nas potrafi podać przykłady zagranicznych potraw: obecność na wegańskich stołach francuskiego ratatouille, izraelskiego humusu czy meksykańskich tacos nikogo nie dziwi. Warto jednak sprawdzić, z czego jeszcze słyną różne kraje, które przepisy są tradycyjne roślinne, a które zostały kreatywnie zweganizowane przez autorkę (ogromny plus to wybór łatwo dostępnych składników). Potem możemy już myśleć o rezerwacji biletów do miejsc, do których najbliżej naszym kubkom smakowym.
Arek Dąbrowski
*
Lustracja poglądów
Jak naprawdę działa świat
Vaclav Smil
Insignis
Żeby nie opuszczać bezpiecznego błogostanu, większość z nas nieświadomie żyje z deficytem rozumienia tego, jak funkcjonuje świat. Uciekamy w ignorancję, bo nie jesteśmy w stanie przyswoić ogromu informacji z różnych dziedzin. Dlatego warto sięgać po lektury, które odświeżą nasz własny punkt widzenia, często stereotypowy.
Vaclav Smil analizuje siedem wybranych problemów, z którymi mierzy się ludzkość: energii, żywności, materiałów, globalizacji, zagrożeń klimatycznych i przyszłości. Autor, opierając się na faktach i opisach ilościowych, każe nam zweryfikować poglądy dotyczące apokaliptycznej przyszłości, czy – przeciwnie – hurraoptymistycznej wizji rozwoju cywilizacji.
Mariusz Szczygieł pisał, że fakty lubią tańczyć. I tak jest w „Jak naprawdę działa świat”. Autor opisuje fakty w sposób niezwykle przystępny i jasny, nie stroniąc od ciekawostek i zaskakujących wniosków. Czas poświęcony lekturze będzie na pewno owocny. Wielka w tym zasługa również tłumaczenia autorstwa Dariusza Rossowskiego.
Janusz Wlazło