Zapraszamy do lektury wybranych przez nas nowości wydawniczych!
Marta Niedźwiecka
O zmierzchu
W.A.B.
W krainie uważności i samoakceptacji
„O zmierzchu” to zapis dwóch pierwszych sezonów podcastów psycholożki Marty Niedźwieckiej pod tym samym tytułem. Fani tej popularnej audycji na pewno nie będą zawiedzeni. Nowych odbiorców autorka kusi zaś formą drukowaną, wydaną z myślą o tych, którzy wolą obcować z tekstem niż z nagraniem. Książkę pochłania się w kilka godzin. To bardzo przystępny, mądry poradnik, który pokazuje, jak żyć w duchu uważności i życzliwości dla innych. Autorka porusza tematy metod komunikacji bez przemocy, seksu i intymności oraz naszych skrywanych lęków i kompleksów związanych z tą sferą życia.
Książkę tę można polecać w ciemno jako prezent dla młodego dorosłego, dla osoby w kryzysie, dla przyjaciółki… dla każdego, kto chce nauczyć się rozpoznawać emocje i lepiej się komunikować, także ze sobą. Będzie to satysfakcjonująca lektura zarówno dla osób świadomych i zainteresowanych psychologią, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają się przyglądać swojemu wnętrzu.
Gloria Książek
*
Justyna Żejmo
Spokojny mózg
Sensus
Prysznic dla umysłu
Uważam się za stosunkowo samoświadomą osobę i chętnie sięgam po narzędzia, które pomagają mi lepiej zrozumieć swoją psychikę. W mediach społecznościowych podglądam psychoedukatorów zamieszczających na swoich kanałach krótkie filmy i infografiki, jednak dużo bardziej wolę sięgać po książki popularnonaukowe, które wyczerpują określony temat.
„Spokojny mózg” to przewodnik po odporności psychicznej napisany przez psycholożkę z bogatym doświadczeniem pracy z ludźmi. Widać, że Justyna Żejmo przeprowadziła wiele warsztatów i sesji indywidualnych, ponieważ o złożonych zagadnieniach opowiada nie tylko w prosty, lecz także lekki i dowcipny sposób. Jej odniesienia do świata zwierząt (radzenie sobie zebry ze stresem) i zabawne metafory (medytacja jest jak prysznic) sprawiają, że łatwiej jest zrozumieć skomplikowane reakcje naszego organizmu, a zaproponowane przez nią ćwiczenia nie wymagają wyjątkowych nakładów czasu ani szczególnego przygotowania – są dla każdego, kto marzy o spokojnym mózgu, ale nie wie, jak osiągnąć ten stan.
Arek Dąbrowski
*
Guy Leschziner
Kobieta, która widziała zombie
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Neurologiczne rewelacje
Najnowsza pozycja cenionego neurologa przedstawia anormalne perspektywy widzenia świata przez osoby z różnego rodzaju odstępstwami w działalności mózgu i/lub całego układu nerwowego. Każdy z rozdziałów przedstawia odrębną jednostkę chorobową. Relacje pacjentów łączą się tu z badaniami naukowymi i spostrzeżeniami samego lekarza na temat funkcjonowania z daną przypadłością. W poruszający sposób przedstawiono takie jednostki jak nieodczuwanie bólu, epilepsja, depresja, stwardnienie rozsiane czy zaburzenia zmysłów z synestezją na czele.
Tematyka może się wydawać ciężkostrawna, ale używany język jest przystępny. Dodano też schematy działania skomplikowanych połączeń i zależności funkcyjno-strukturalnych. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć tę mało znaną, a jednocześnie konieczną do sprawnego życia stronę nas samych.
Autor zestawił wiele pomysłów na leczenie, uwzględniając nawet tematy świadomości i uważności. „Kobieta, która widziała zombie” to książka poszerzająca perspektywę czytelnika o światy, których istnienia zazwyczaj nawet nie podejrzewamy. Z całego serca polecam!
Jacek Balazs