Ruszył projekt przetwarzania zużytego oleju spożywczego na komponenty biopaliwowe. Montaż nowoczesnej infrastruktury w trzebińskiej rafinerii rozpoczął się w listopadzie 2021 roku, a jej całkowity koszt wyniósł blisko 130 milionów złotych.
Spółka Orlen Południe celuje w efektywność produkcji 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny rocznie. Estry, czyli paliwowe biokomponenty, pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na ropę naftową, a gliceryna zostanie wykorzystana w produkcji ekologicznego glikolu propylenowego na terenie tego samego zakładu produkcyjnego – rafinerii w Trzebini.
To już kolejne proekologiczne przedsięwzięcie w Trzebini. W 2021 roku otworzono największą w Europie instalację do produkcji glikolu propylenowego, a w 2022 roku uruchomiono pierwszy w Polsce hub wodorowy realizujący dostawy paliwa wodorowego dla autobusów krakowskiej komunikacji miejskiej. Z kolei w rafinerii w Jedliczu aktualnie powstaje instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji pozyskiwany z surowców niespożywczych. Bioetanol to biokomponent stosowany jako dodatek do benzyny, który tak samo jak estry drugiej generacji przyczynią się do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na pozyskiwanie ropy naftowej.
- tekst: Adam Brusik