22 września 2023 roku na kampusie Uniwersytetu SWPS w Warszawie odbył się III Kongres Praw Zwierząt. Wzięło w nim udział wielu przedstawicieli i przedstawicielek organizacji zaangażowanych w walkę o legislację przyjazną zwierzętom. Na kongresie pojawili się również przedstawiciele partii politycznych, dla których ten obszar jest istotny. Na podstawie wypracowanych wniosków powstanie petycja do Sejmu. Przeczytaj notatkę prasową z kongresu, obejrzyj nagrania i poznaj wypowiedzi ekspertów!
III Kongres Praw Zwierząt został zorganizowany przez środowiska działające na rzecz zwierząt i ochrony przyrody. Zgromadzili się na nim przedstawiciele organizacji społecznych, prawnicy, naukowcy oraz reprezentanci partii politycznych. Poruszanymi tematami w ramach trzech paneli były: sytuacja zwierząt domowych, sytuacja zwierząt dzikich oraz propozycje opozycji demokratycznej dotyczące praw zwierząt w kolejnej kadencji Sejmu.
– Nasze postulaty można podzielić na postulaty marzeń, postulaty trudne, ale realne, oraz te, na które pńo prostu przyszedł czas – mówiła inicjatorka Kongresu Katarzyna Maria Piekarska, posłanka KO i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. – Marzeniem jest zapisanie ochrony zwierząt w konstytucji. Realna jest likwidacja ferm futrzarskich. Natomiast już dawno przyszedł czas na zerwanie psich łańcuchów, na monitoring w rzeźniach, na zakaz sprzedaży żywych ryb w supermarketach.
Z kolei Anna Samczyk, prezeska Fundacji Reaktyw (kandydatka Koalicji Obywatelskiej – PO) podkreśliła, że „wstydem jest, iż w XXI wieku nadal musimy rozmawiać o obowiązku czipowania i kastracji psów i kotów, aby przeciwdziałać bezdomności – w nowej kadencji Sejmu wprowadzimy odpowiednie przepisy minimalizujące zjawisko bezdomności zwierząt oraz zlikwidujemy sielankę pseudohodowli”.
Zwierzęta domowe: rejestracja i czipowanie, regulacja hodowli
Podczas panelu poświęconego zwierzętom domowym, głównym przedmiotem dyskusji były konieczność przyjęcia przepisów regulujących warunki i zasady hodowli psów i kotów oraz wprowadzających obowiązkowe czipowanie i rejestrację tych zwierząt (postulat kampanii PiESEL).
Podniesiono kwestię konieczności ograniczenia funkcjonowania pseudohodowli poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów, na który to temat wypowiedzieli się: dr Katarzyna Fiszdon (SGGW), Aleksandra Kozikowska-Lelonek (ZKwP) oraz Remigiusz Czech (OSPR Kennel Club). Z kolei Magdalena Kordas (Fundacja Mikropsy) zaprezentowała “europejską mapę wstydu”, obrazującą, iż Polska jest osamotniona w Europie w nieposiadaniu podobnego nakazu, zaś Maria Januszczyk (kandydatka KO-Inicjatywa Polska, Prawnicy na Rzecz Zwierząt) zapowiedziała wniesienie do Sejmu nowej kadencji projektu ustawy wprowadzającej wskazany obowiązek. Do tej propozycji odniosły się adw. Katarzyna Topczewska, Magdalena Silska (OTOZ ANIMALS) oraz Marta Krasuska (Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom, Radna Miasta Płock). Istotnym elementem panelu była żywa dyskusja. Obejrzyj film:
Zwierzęta dzikie: jak nieść pomoc
Kolejny panel dotyczył problemów udzielania pomocy zwierzętom dzikim, w tym konieczności zweryfikowania i bardziej szczegółowego uregulowania normami prawnymi, jak też dofinansowania ośrodków rehabilitacji i azylów (przedstawiła problem Emilia Kudasik Gil („I Law Animals”. Prawnicy na Rzecz Zwierząt), jak też braku wystarczalności przepisów dotyczących Azylu Centralnego (o czym mówiła dr Ewa Zgrabczyńska, Zoo w Poznaniu).
Drugim poruszonym tematem była kwestia konieczności wprowadzenia zmian w zasadach wykonywania gospodarki łowieckiej, a nawet padło pytanie, które wymaga odpowiedzi w świetle praw zwierząt, o to czy faktycznie jej obecnie potrzebujemy (Krzysztof Wychowałek z Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła). Na obydwa tematy dyskutowali eksperci: Marcin Marzec z Ośrodek Rehabilitacji „Puchaczówka” oraz Andżelika Gackowska (Warszawskie Lasy Miejskie) – odnieśli się do problemów ośrodków rehabilitacji; Radosław Ślusarczyk (Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot), który wysunął postulat ewaluacji wpływu polityki łowieckiej na środowisko, oraz Regina Skibińska wypowiedzieli się na temat obecnego kształtu i problemów prowadzenia gospodarki łowieckiej. Z panelem drugim i dalszą dyskusją można zapoznać się tu:
Kongres połączył polityków różnych opcji
Na Kongresie obecni byli przedstawiciele wszystkich głównych ugrupowań tzw. opozycji demokratycznej: Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska – Inicjatywa Polska), Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska), dr Robert Maślak (Nowa Lewica), Sebastian Bednarski (Partia Razem), Magdalena Gałkiewicz (Koalicja Obywatelska – Zieloni), Anna Auksel-Sekutowicz (Koalicja Obywatelska – Nowoczesna) i Katarzyna Karpa-Świderek (Trzecia Droga).
Wśród wspólnych deklaracji na kolejną kadencję znalazły się m.in. zakaz polowań na ptaki, obowiązek czipowania psów i kotów, utworzenie urzędu rzecznika ochrony zwierząt oraz ułatwienie wyłączania terenów prywatnych z obwodów łowieckich. Magdalena Gałkiewicz (KO – Zieloni) zaapelowała o zaostrzenie dolnej granicy kar grożących za znęcanie się nad zwierzętami, jak też postulowano wzmocnienie roli samorządów lokalnych (Anna Auksel-Sekutowicz, KO – N).
Chów przemysłowy i fermy futrzarskie
Wiele pytań, które publiczność kierowała do polityków, dotyczyło zwierząt hodowlanych. Przedstawiciele wszystkich środowisk zgodnie stwierdzili, że już w kolejnej kadencji należy zlikwidować fermy futrzarskie i ograniczyć rozrost pozostałych hodowli przemysłowych.
– Tego wymaga nasza moralność i to, że jesteśmy ludźmi – ocenił Sebastian Bednarski (Razem).
Katarzyna Karpa-Świderek (TD) zwróciła uwagę, że pewne zmiany społeczne w tym zakresie dokonują się pomimo bezczynności parlamentu. – W wielu sprawach Sejm jest dużo bardziej zachowawczy niż społeczeństwo i zupełnie przestał je reprezentować – mówiła.
Dr Robert Maślak (Nowa Lewica) przedstawił postulat ograniczenia dopuszczalności tworzenia nowych przemysłowych hodowli zwierząt, jednoczesnie ubolewając nad tym, że nie widzi możliwości natychmiastowej ich likwidacji.
Dr Agnieszka Gruszczyńska (Prawnicy na Rzecz Zwierząt, Uniwersytet SWPS) w imieniu organizatorów zapowiedziała przygotowanie na podstawie, wypracowanych podczas Kongresu wniosków, petycji która trafi do Sejmu w niedługim czasie po wyborach.
Organizatorzy wydarzenia:
- Fundacja Reaktyw
- Prawnicy na Rzecz Zwierząt
- Stowarzyszenie STUKOT
- Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom
- Fundacja Zwierz (partner wydarzenia)