Przepisy dietetyczki Katarzyny Rejman na sezonowy, roślinny obiad i deser.
Jedzenie sezonowo, tego, co nasze, polskie, to sama przyjemność. Idąc przez miasto, na każdym kroku widzimy stragan z malinami, jagodami, fasolką i bobem. Warto z tego korzystać! To nie tylko smaki lata, ale też bogactwo składników odżywczych. Bób zawiera sporo błonnika i białka, dzięki czemu przygotowane z nim potrawy będą sycić na dłużej. Stworzyłam z niego klopsiki z dodatkiem kaszy jaglanej, która poprawiła konsystencję masy i ułatwiła formowanie.
Drugą propozycją letnich pyszności jest miniserniczek na bazie tofu i owoców lasu. Maliny i jagody są źródłem antyoksydantów, czyli substancji, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Trzeba uczciwie przyznać, że te świeże mają znacznie więcej smaku od sklepowych mrożonek!
Klopsiki z bobu
- 300 g ugotowanego bobu
- 100 g kaszy jaglanej
- 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego
- 0,3 łyżeczki pieprzu czarnego
- 2 łyżeczki czosnku kolorowego
- 2 ząbki czosnku świeżego
- 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 2 łyżki mąki z ciecierzycy
- Sól do smaku
Bób obieramy z łupinek, a kaszę dokładnie płuczemy na sitku, gotujemy do miękkości, a następnie odcedzamy. Wszystkie składniki (poza kaszą) przekładamy do misy blendera i miksujemy. Na koniec dodajemy ugotowaną kaszę i mieszamy łyżką. Masę opcjonalnie doprawiamy do smaku i formujemy z niej zgrabne klopsiki. Pieczemy w termoobiegu w 180 st. C przez około 30 min. Klopsiki świetnie smakują z sosem chrzanowym na bazie roślinnej śmietanki.
Sezonowy i zdrowy minitofurnik
Spód
1 szklanka daktyli namoczonych we wrzątku
0,75 szklanki mąki owsianej
3 łyżki masła migdałowego
1 łyżka mleka roślinnego (opcjonalnie jeśli będzie problem z blendowaniem masy)
Masa malinowa
- 90 g tofu
- 100 g jogurty sojowego typu skyr
- 100 g malin
- 1 łyżeczka agaru
- 1 łyżka erytrolu (opcjonalnie)
Masa jagodowa
- 90 g tofu
- 100 g jogurtu sojowego typu skyr
- 100 g jagód
- 1 łyżeczka agaru
- 1 łyżka erytrolu (opcjonalnie)
Formę do pieczenia o średnicy 16 cm (może być minimalnie większa) wykładamy papierem. Wszystkie składniki na spód ciasta miksujemy i wylepiamy powstałą masą przygotowaną wcześniej formę. Maliny przekładamy do garnka, opcjonalnie dodajemy łyżkę wody i erytrol, podgrzewamy i rozdrabniamy. Kiedy będą płynne i się zagotują, dodajemy agar i energicznie mieszamy. Po 2 min łączymy maliny z jogurtem i tofu i szybko blendujemy. Masę wykładamy na przygotowany wcześniej spód. Analogicznie przygotowujemy masę jagodową, którą wykładamy na masę malinową.
Całość odstawiamy do lodówki, aby ciasto stężało. Następnie dekorujemy je owocami, listkami mięty i kwiatami jadalnymi.
- tekst i zdjęcia: Katarzyna Rejman