Organizacja non-profit World Animal Protection opracowała raport na temat użycia antybiotyków w przemyśle hodowli zwierząt, które według szacunkowych danych stanowi około 75% światowej produkcji.
W samych Stanach Zjednoczonych antybiotyki wykorzystywane w chowie przemysłowym osiągają sprzedaż 11 mln kg rocznie. Warto wiedzieć, że nadużywanie tych substancji skutkuje uodpornieniem się bakterii, a według badania WAP ich cztery typy, które da się znaleźć na fermach przemysłowych, wiązały się ze śmiercią 975 tys. i zachorowaniem 35 mln osób w samym 2019 roku. Dla porównania w tym samym roku na skutek najczęstszych nowotworów zmarło niecałe 600 tys. osób, na malarię – 405 tys., a w związku z HIV/AIDS – 864 tys.
Ponadto antybiotyki wydalane przez zwierzęta hodowlane, a wraz z nimi superbakterie trafiają często do nawozu, a stamtąd – do środowiska, co może negatywnie wpływać na zwierzęta wolnożyjące i całe ekosystemy. Przyczynia się to do rosnącego globalnego problemu zanieczyszczenia biosfery antybiotykami.
Przemysł produktów zwierzęcych zdaje się jednak nie dostrzegać tych niebezpieczeństw. Zgodnie z raportem WAP aż 84 proc. antybiotyków na farmach przemysłowych podawana jest zdrowym zwierzętom profilaktycznie. W chowie intensywnym stłoczone zwierzęta są szczególnie narażone na wiele chorób, a zatem antybiotyki służą przede wszystkim do ochrony zysków hodowcy.
Cały raport w jęz. angielskim można przeczytać TUTAJ.
- tekst: Berenika Piotrowska