Wymieranie gatunków jest niezaprzeczalnym faktem. Jednak gdy międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował dane prawie 33 tysięcy gatunków z Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, okazało się, że co najmniej w 562 przypadkach “zaginionych” gatunków istnieją uzasadnione wątpliwości co do ich statusu. Być może nie wymarły, lecz gdzieś się ukrywają.
Wyniki analiz zostały opublikowane w magazynie “Animal Conservation“. Z abstraktu możemy dowiedzieć się, że aż 75 z nich zostało już zaklasyfikowanych jako “prawdopodobnie wymarłe” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Chodzi o 137 gatunków płazów, 257 – gadów, 38 – ptaków i 130 – ssaków.
– Fakt, że większość z tych zaginionych gatunków występuje w tropikalnych krajach o dużej różnorodności biologicznej jest niepokojący, biorąc pod uwagę, że w najbliższych dziesięcioleciach to właśnie tam dochodzić będzie do największych spadków liczebności danych populacji – mówi jeden z autorów badania Tom Martin z brytyjskiego zoo w Paignton cytowany przez TVN24. Naukowcy planują przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań dotyczących właśnie takich “gorących punktów” w Czerwonej Księdze, czyli gatunków, z którymi nie wiadomo, co dokładnie się dzieje.
WK