Spotkanie z laureatami Grand Prix „Vege” z dwóch ostatnich lat musieliśmy zorganizować w formule hybrydowej. Taki był finał tegorocznego Tygodnia Wege.
Już drugi rok z rzędu Ogólnopolski Tydzień Wege odbył się online w formie wydarzeń organizowanych na facebookowym profilu fundacji Viva! Uczestnicy tej edycji oglądali pokazy gotowania, słuchali o wpływie diety roślinnej na klimat i zdrowie, poszerzyli wiedzę o etycznej modzie i wegańskich kosmetykach. Imprezę wieńczyło spotkanie z naszym magazynem, podczas którego zostały wręczone statuetki Grand Prix Vege – nagrody dla znanych osób, które promują weganizm własnym przykładem.
Fot. K. SzczęsnyPodczas tej edycji wyjątkowo przekazaliśmy dwie nagrody – za lata 2019 i 2020. Zaległą statuetkę otrzymała Karolina Pilarczyk – kierowca motosportowy, która jako pierwsza kobieta w Polsce otrzymała licencję Polskiej Federacji Driftingu, zdobywczyni wielu pucharów i tytułów na zawodach driftingowych. Grand Prix za rok 2020 przypadło Adamowi Sułowskiemu znanemu jako Strąkman. To ultratiatlonista, rekordzista Polski w podwójnym ironmanie i organizator festiwali sportowo-muzycznych, podczas których zawodnicy mogą liczyć na roślinne posiłki.
W kameralnym studio na gości czekał redaktor naczelny „Vege” Maciej Weryński. Laureaci naszej nagrody najpierw opowiadali o tym, jak minął im rok w pandemii. Obydwojgu upłynął intensywnie. Karolina cieszyła się, że jej zawody motosportowe nie zostały odwołane, a jedynie przełożone na lipiec. Pierwszą połowę 2020 roku spędziła pracowicie, nie tylko przygotowując się do powrotu na tor, ale przede wszystkim kontaktując się z fanami. Zaczęła się aktywniej udzielać w mediach społecznościowych, nagrywała filmy i odbywała wywiady, dzięki którym sympatycy mogli lepiej poznać ją i motosport. Pandemia nie pokrzyżowała wszystkich planów także Strąkmanowi, który wprawdzie musiał odłożyć organizowane przez siebie zawody, ale i tak planował zrobienie sobie przerwy w sporcie. Kiedy zaczął mówić o odpoczynku, w pierwszej chwili pomyśleliśmy, że triatlonista postawi na regenerację i leniwe dni przed telewizorem. Adam rozumie jednak przez relaks co innego niż przeciętny zjadacz chleba – w 2020 roku triatlonista podróżował po całej Polsce rowerem i pontonem, zdążył też napisać trzy książki.
Goście opowiadali również o swoich początkach na diecie roślinnej. Zdecydowanie dłuższy staż ma Karolina, która przestała jeść mięso już w wieku ośmiu lat, gdy była świadkiem zabijania cielaczka. Najpierw została wegetarianką, a od kilku lat żywi się w pełni roślinnie. Drifterka wytłumaczyła, że weganizm nie jest dla niej tylko dietą, lecz także sposobem myślenia. Wychowana w domu pełnym zwierząt Karolina stara się podejmować świadome wybory konsumenckie, przez co rozumie kupowanie ubrań i kosmetyków cruelty free. Poza tym promuje adopcję psów ze schronisk. Dla drifterki najważniejszymi powodami do zmiany diety była wrażliwość na krzywdę zwierząt i troska o środowisko. Adam postanowił dać szansę roślinnemu żywieniu, aby przekonać się, jak wpłynie to na jego kondycję. Gdy okazało się, że strączki (którym zawdzięcza pseudonim) poprawiły siłę, sprawność i jego wytrzymałość, już nie wrócił do tradycyjnego menu. Dietą roślinną zainteresował się dzięki odnoszącym sukcesy sportowcom z zagranicy (inspirowali go Rich Roll i Scott Jurek), a teraz sam daje pozytywny przykład. Właśnie dlatego triathlonista został wyróżniony przez „Vege”. „Za przejście sportowej drogi od amatora do wyczynowca – na strączkach” – taka dedykacja widnieje na jego statuetce. Karolina na swojej mogła przeczytać „Za bycie niedoścignioną zarówno w sporcie, jak i w promowaniu diety roślinnej”.
Laureaci naszego Grand Prix zgodnie dostrzegli, że weganizmowi zawdzięczają otwarty umysł i poprawę zdrowia. Zwrócili też uwagę na rolę edukacji i szerzenie wiedzy o diecie roślinnej – obydwoje wykorzystują w tym celu swoje media społecznościowe.
Pewnie wszyscy znamy grecki mit o jabłku z dedykacją dla najpiękniejszej, o które spór między trzema boginiami doprowadził do wojny trojańskiej. Nasze jabłuszko – statuetka Grand Prix „Vege” – zamiast dzielić i wywoływać konflikty, pokazuje, że można (i warto!) się różnić, promując weganizm, ponieważ tak docieramy do różnych osób. Skuteczność tego podejścia udowodnili laureaci naszej nagrody, którzy pojawili się na spotkaniu zamykającym Ogólnopolski Tydzień Wege.
Do zobaczenia w przyszłym roku – mamy nadzieję, że już na żywo!
- Tekst: Joanna Wlazło
- Zdjęcia: Krystian Szczęsny
- Retusz: Vladimir Novikov
- Make-up: Helena Zwolińska-Wiltos
- Fryzury: Łukasz Kropski
- Sesja odbyła się w studiu Tęcza przy ul. Rydygiera 8 w Warszawie