Mikołaj Bator, współwłaściciel i twórca projektu Zakwasownia, mówi nam o zapobieganiu anemii na diecie wegańskiej.
W ostatnich latach anemię, czyli niedokrwistość, diagnozuje się u osób na diecie roślinnej niestety dosyć często.
Lekarze podkreślają, że źródło problemu leży w diecie. Ludzie jedzą zbyt dużo produktów wysokoprzetworzonych, które na skutek technologicznej obróbki utraciły naturalne, czyli najlepiej przyswajalne witaminy i składniki mineralne.
Anemia to niedobór czerwonych krwinek w organizmie, a jest on efektem niedoboru żelaza, będącego składnikiem hemoglobiny. Żelazo gwarantuje właściwą budowę i działanie krwinki czerwonej, a jego niski poziom obniża zdolność układu krwionośnego do transportowania tlenu do komórek. Niedobór zatem sprawia, że dochodzi do niedotlenienia tkanek, a tym samym pogorszenia stanu zdrowia. Nasze organizmy żelaza nie wytwarzają, pozyskują ten pierwiastek z pokarmu (wraz z innymi składnikami odżywczymi jest wchłaniane w jelitach, a następnie transportowane przez krew).
Zdarza się, że dbamy o zapewnienie sobie w codziennej diecie wielu produktów bogatych w żelazo, ale niestety nie mamy świadomości, że do jego właściwego wchłaniania potrzebny jest także kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz witamina C. Kolejny błąd dietetyczny to spożycie w nadmiarze mleka – mleko krowie i jego przetwory utrudniają wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym. Innym powodem niedoborów są choroby układu trawiennego (np. celiakia, zakażenie Helicobacter pylori), które również utrudniają przyswajanie tego pierwiastka.
Profilaktyka anemii polega głównie na stosowaniu odpowiedniej diety. Zróżnicowanej i bogatej w żelazo. Menu powinno obfitować w rośliny strączkowe, buraki, warzywa zielone, morele, rodzynki, nasiona dyni. Ważne jest podawanie domowych zup oraz warzyw i owoców, bogatych w witaminę C. W przypadku niemowlaków, dobrze, jeśli rodzice stopniowo rozszerzają jego jadłospis. Warto także wprowadzić do diety kiszonki oraz warzywne zakwasy, szczególnie zakwas z buraka.
Z ciekawostek: wbrew powszechniej opinii, buraki nie są bardzo obfite w żelazo, ale są w stanie zapobiec anemii, gdyż zawarte w nich barwniki, betacyjany, mają silne właściwości antyutleniające i potrafią aż czterokrotnie zwiększyć przyswajanie tlenu przez komórki. Warzywa te wspierają układ krwionośny również dzięki bardzo wysokiej zawartości kwasu foliowego, który nie tylko dba o prawidłowy rozwój płodu, lecz także, jak mówiliśmy wyżej wpływa na przyswajalność żelaza.
Nie bagatelizujmy anemii. Długotrwały niedobór żelaza wpływa na obniżenie odporności, częstsze infekcje, a w skrajnych i nieleczonych przypadkach może opóźnić rozwój umysłowy.
- Tekst: Mikołaj Bator – współwłaściciel Zakwasowni – trójmiejskiej rodzinnej manufaktury, produkującej organiczne i ekologiczne zakwasy, kiszonki oraz dania kuchni roślinnej
- Zdjęcia: Weronika Szwejk