Pamiętajcie, że jeże nawet do końca listopada mogą szukać odpowiedniego miejsca na sen zimowy. Można im to ułatwić – przeczytajcie, jak!
Silne i zdrowe osobniki w drugiej połowie listopada zwykle już smacznie chrapią, ale te słabsze i młodsze, pochodzące z późniejszych miotów, wciąż szukają odpowiedniego miejsca i cały czas gromadzą zapasy.
- Pamiętajmy, że jeż jest zwierzęciem pod częściową ochroną, zatem jeśli znajdziecie jeża wymagającego specjalistycznej pomocy, a nie wiecie, gdzie się skierować, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z przedstawicielem gminy. Tutaj natomiast znajdziecie wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt.
- Nie dokarmiajcie na własną rękę (wtedy jeże nie mają impulsu, by iść spać, a popularne wśród samozwańczych karmicieli psie lub kocie jedzenie nie jest dla jeży zbyt zdrowe), ale zapewnijcie jeżom świeżą wodę, najlepiej codziennie wymienianą
- Zostawcie w ogrodach opadłe liście i gałązki, takie sterty to idealne sypialnie dla jeży – można też postawić dla nich domki
- Zostawcie w ogrodzeniu miejsce na przejście
- Nie używaj trutek i preparatów biobójczych na mięczaki i bezkręgowce: to pożywienie jeży!
- Pilnuj psów, by nie wyrządzały krzywdy jeżom napotkanym na swojej drodze!
Źródło: Nauka w Polsce
TL