Tania, zdrowa, pyszna… Kapusta! A do tego tak uniwersalna!
Kapusta to bardzo zdrowe, smaczne, ale niedoceniane warzywo. Większości z nas kojarzy się jedynie z bigosem lub surówką, ale warto sięgać po nią częściej i przygotowywać z niej niecodzienne dania – takie jak pyszne gołąbki z boczniakami czy koftę w aromatycznym, indyjskim sosie. Modra kapusta zaś doda potrawom niesamowitego koloru. Smażony ryż z czerwoną kapustą, kabaczkiem i orzechami to pyszny i pełnowartościowy roślinny posiłek.
Ryż z czerwoną kapustą i kabaczkiem
0,3 małej czerwonej kapusty
0,5 małego kabaczka
1 pęczek koperku
1 szklanka ugotowanego ryżu
2–3 łyżki oliwy
1 garść orzechów włoskich
1 łyżka nieaktywnych płatków drożdżowych
pieprz, sól
Kapustę gotujemy na parze. Gdy nieco zmięknie, dodajemy kabaczek i gotujemy, aż warzywa będą miękkie. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy ryż i ugotowaną i drobno pokrojoną czerwoną kapustę oraz kabaczek. Dodajemy posiekany drobno koperek. Doprawiamy płatkami drożdżowymi, solą i pieprzem.
Gołąbki z ryżem i boczniakami
(8–9 sztuk)
Gołąbki:
1 główka kapusty
200 g boczniaków
1 średnia cebula
100 g ryżu basmati lub jaśminowego
olej kokosowy do smażenia
1 łyżeczka majeranku
pieprz
sól
Sos:
1 l wody
1 łyżka niemielonej kozieradki
200 ml przecieru pomidorowego
1 łyżeczka bazylii
świeżo mielony pieprz
sól
Z kapusty wycinamy środek i obgotowujemy ją tak, by liście można było łatwo rozdzielić. Ściągamy 8–9 liści. Ryż gotujemy w osolonej wodzie, aż zmięknie. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy, następnie dodajemy do niej drobno pokrojone boczniaki i smażymy, aż zmiękną. Podsmażoną cebulkę i grzyby miksujemy na gładką masę, a następnie dodajemy ugotowany ryż i doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Dokładnie mieszamy.
Z obgotowanych liści kapusty wycinamy zgrubiałe części. Na każdy liść nakładamy dużą łyżkę farszu, zakrywamy go brzegiem, następnie zaginamy boki i zawijamy. Zawinięte gołąbki obsmażamy na patelni.
W garnku zagotowujemy około 1 l wody z kozieradką i solą. Obsmażone gołąbki układamy na dnie garnka. Zagotowaną wodę przecedzamy z kozieradki. Żółtym „bulionem” zalewamy gołąbki. Dodajemy przecier pomidorowy, bazylię i ewentualnie pieprz i sól. Gołąbki gotujemy pod przykryciem, aż kapusta zmięknie.
Kofty z kapusty
(24 sztuki)
Pulpeciki:
0,5 białej kapusty
1 łyżeczka soli
1 szklanka mąki z ciecierzycy
1 łyżeczka przyprawy garam masala
1 łyżeczka curry
0,5 łyżeczki kminu
1 łyżeczka słodkiej papryki
olej do smażenia
Sos:
500 ml przecieru pomidorowego
1 łyżeczka słodkiej papryki
0,5 łyżeczki curry
0,3 łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka ksylitolu
0,25 szklanki mleka roślinnego
sól
natka pietruszki do posypania
Kapustę bardzo drobno siekamy lub szatkujemy, solimy i odstawiamy na około 1 godz., by puściła sok. W tym czasie przygotowujemy sos. Zagotowujemy przecier pomidorowy, dodajemy mleko sojowe i przyprawy. Gdy kapusta puści wodę, odciskamy ją porządnie, dodajemy przyprawy i mąkę z ciecierzycy. Masa musi być na tyle kleista, by łatwo dało się z niej uformować kuleczki – w razie potrzeby dodajemy więcej mąki. W garnuszku rozgrzewamy olej (tyle, by kofta podczas smażenia była całkowicie zanurzona). Smażymy kofty na złoty kolor. Podajemy z sosem pomidorowym. Posypujemy posiekaną natką pietruszki.
-
- Tekst i zdjęcia: Anna Szewczak
- Anna Szewczak: zawodowo położna specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego, gerontolog. Prywatnie promotorka odżywiania w zgodzie z naturą i ekomama. Prowadzi wegetariański blog kulinarny bukietwarzyw.pl
- Tekst ukazał się w numerze 9/2019 Magazynu Vege