Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Lektura na maj 2025

kwiecień 24 2025

Oto recenzje nowości wydawniczych, które polecamy wszystkim bez wyjątku!

Rzeczowo na rzecz wszystkich

Karolina Skowron
Feminizm to weganizm
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

„Nie ma feminizmu bez weganizmu”, „Feminizm = weganizm”, „Feminizm przeciwko eksploatacji zwierząt”, „Siostrzeństwo ponad podziałami gatunkowymi” – takie transparenty można było zobaczyć na tegorocznej Manifie, która przeszła największymi ulicami Warszawy 8 marca. Gdy relacja z wydarzenia pojawiła się w mediach społecznościowych, zawrzało. Jedna strona nie rozumiała połączenia postulatów, druga, pozornie bardziej otwarta, uznawała, że walka o prawa człowieka powinna mieć pierwszeństwo, a „zwierzęta muszą poczekać”. Obie zaciekle broniły swoich racji, podczas gdy można inaczej. Można poznać środowiska aktywistyczne podczas wydarzeń, rozmów z działającymi w nich albo włączenia się do ich działań i dopiero potem wyrażać opinie. Taką drogę wybrała Karolina Skowron, która pracowała nad swoją książką kilka lat, ponieważ zebranie i przeanalizowanie materiałów wymagało czasu. Dzięki temu otrzymujemy rzetelny zbiór argumentów na rzecz wspólnoty, a transparenty z wegańsko-feministycznym przesłaniem nie będą nas dziwić, a już na pewno nie śmieszyć.

Arek Dąbrowski

*

Prawdziwe losy i wzruszenia

Lluis Prats
Hachiko. O psie, który czekał
Nowa Baśń

Trafiają się książki, które można pochłonąć w jeden wieczór, a zostawiają ślad w czytelniku na całe życie. Taką lekturą jest zaledwie 118-stronicowa historia japońskiego akity.

Bohaterowie książki żyli naprawdę. Profesor rolnictwa Eisaburo Ueno w 1924 r. został opiekunem szczeniaka. Przez półtora roku tworzyli oddaną parę: pies odprowadzał codziennie profesora na metro, a potem czekał na powrót swojego przyjaciela z pracy. Nagła śmierć profesora nie przerwała tego rytuału. Hachiko przez kolejne 10 lat zjawiał się na stacji, bezskutecznie, ale z głęboką wiarą w pojawienie się charakterystycznej sylwetki starszego pana z laską.

W książce nie ma łzawego sentymentalizmu. Wzruszenie przeplata się z bólem, humor z niezgodą na cierpienie, empatia z agresją na ludzką głupotę i bezduszność. Mamy poetyckie scenki rodzajowe obrazujące mentalność i kulturę społeczeństwa japońskiego oraz nienachalne głębokie przekonanie autora o psiej mądrości i uczuciowości. Narracji towarzyszą cudowne ilustracje Zuzanny Celej, utrzymane w tonacji magicznego realizmu.

Janusz Wlazło

*

Odzyskaj kontrolę

Anna Paluszak
Mój przyjaciel lęk
Sensus

Ten poradnik pomaga zrozumieć źródła lęku, a także umożliwia pracę nad jego akceptacją, wyróżniając się podejściem pełnym empatii. Autorka nie traktuje lęku jak wroga, z którym trzeba walczyć – raczej jako element życia, który można oswoić. Zamiast teorii mogących przytłaczać czytelnika w trudnym stanie, stawia na praktyczne techniki od prostych ćwiczeń oddechowych po bardziej zaawansowane narzędzia do rozpoznawania i analizowania myśli. Każdy rozdział to okazja do pracy nad sobą, a wskazówki są tak skonstruowane, że można łatwo wdrożyć je w codzienność.

Książka kładzie nacisk na zrozumienie swoich emocji i zbudowanie zdrowszej relacji z samym sobą. Jednym z kluczowych przesłań jest to, że lęku nie trzeba pokonywać, zamiast tego należy go poznać i zaakceptować – ponieważ właśnie w tej akceptacji tkwi siła. Autorka przekonuje, że zmiana nastawienia może pozwolić na odzyskanie poczucia kontroli i wewnętrznego spokoju, nawet w najbardziej przerażających momentach, jak np. atak paniki.

Gloria Książek

  • Recenzje ukazały się w numerze 5/2025 Magazynu VEGE