Recenzje najciekawszych nowości wydawniczych – warto przeczytać!
Z listy lektur obowiązkowych
Aleksandra Pięta
Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi
W.A.B.
Zdrowie psychiczne to temat dotyczący każdego i każdej z nas. Wciąż jednak wiele osób niekoniecznie jest tego świadomych. Rozpoznanie objawów depresji wcale nie jest proste, a szukanie pomocy terapeutycznej bywa postrzegane jako wstydliwe.
Poradnik lekarki psychiatrki Aleksandry Pięty powinien być czytany (co najmniej) we fragmentach w polskich szkołach – w ramach np. godziny wychowawczej. Gdyby młodzi ludzie mieli tak solidne podstawy wiedzy, jakie przekazuje autorka, być może udałoby się uniknąć wielu prywatnych dramatów. Z książki dowiemy się m.in. czym są fobie, jaka jest oficjalna klasyfikacja chorób psychicznych oraz czym różnią się od siebie kompetencje psychologa i psychiatry. Poznamy też skuteczne sposoby na profilaktykę zdrowia psychicznego.
To wbrew pozorom książka nie tylko dla zupełnie „zielonych” w temacie. Wiele kwestii zainteresuje także tych bardziej świadomych. Przede wszystkim publikacja pozwala zrozumieć wagę dbałości o nasz psychiczny dobrostan.
Gloria Książek
*
Na koniec świata i jeszcze dalej!
Ida Kulawik
Dzieci gotują
Papilon
Ida Kulawik udowadnia, że kreatywność może iść w parze z sumiennością i wytrwałością. Po serii książek kulinarnych pełnych zmysłowych zdjęć i wyszukanych przepisów teraz przyszedł czas na pozycję ilustrowaną, przeznaczoną głównie dla dzieci, chociaż ja jako dorosły czytelnik również potrafię docenić oprawę graficzną i wybór dań.
Najnowsza książka autorki popularnego bloga Veganbanda to zbiór przepisów na mało znane potrawy z całego świata, które są w stanie zrobić nawet kilkulatki (albo niedoświadczeni dorośli, stawiający w kuchni niepewne pierwsze kroki). Prostota dań to niewątpliwy plus tej publikacji, jednak wyróżnikiem najnowszej książki są wspomniane ilustracje zamiast typowych fotografii. Prace Aleksandry Waligóry przykuwają oko i zaskakują sposobem ukazania dań wraz z przedstawicielami krajów, z których się wywodzą. Poza tym brak zdjęć może być zachętą do samodzielnego wykonania przepisów, by przekonać się, jak będzie wyglądać efekt końcowy.
Arek Dąbrowski
*
Na przekór przeciwnościom
Gwen Cooper
Odyseja kota imieniem Homer
Nowa Baśń
Porzucona maleńka kocia znajda, której usunięto gałki oczne, przeżyła. Zabiera ją młoda kobieta, mimo że nie ma pracy, mieszkania, a wcześniej przygarnęła dwie kocice. To mógłby być materiał na łzawą historię o okrucieństwie świata, bezsilności i wrażliwości. Tymczasem to opowieść o sile, determinacji, zwycięstwie i szczęściu.
Główny bohater otrzymuje imię starożytnego genialnego poety ślepca, a jego życiowa droga to parafraza przygód Odyseusza. Jak się okaże, czarny ślepy kot w pełni na to zasługuje. Nie widząc, wykorzystuje inteligencję i pozostałe zmysły. Poznaje świat ludzi i zwierząt, obłaskawia go i przekonuje do siebie nawet tych, którzy kotów nie cierpią.
Mimochodem poznajemy historię autorki. Adopcja Homera wyzwoliła w niej siły, o które się nie podejrzewała. Zdobyła pracę, mieszkanie, miłość człowieka, na którym jej zależało. Homer nauczył ją ryzykowania, ufności, a przede wszystkim roztropności. Tak jak on zaczęła żyć na swoich warunkach, a trudności życiowe przestały ją przerastać. Ta historia opisana jest bez patosu, a jednak zadziwia, bawi i wzrusza.
Alicja Wlazło