Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) 2 listopada 2022 opublikowała raport, z którego wynika, że żyjemy na najcieplejszym kontynencie na Ziemi: przez ostatnie 30 lat Europa ocieplała się ponad dwukrotnie bardziej niż inne rejony świata.
“Od 1991 do 2021 roku temperatura w Europie rosła średnio o 0,5 stopnia Celsjusza na dekadę, podczas gdy na całym świecie notowano wzrost o 0,2 st. C. W rezultacie tego alpejskie lodowce w latach 1997-2021 straciły 30 metrów grubości lodu” – czytamy na portalu TVN24, który omawia raport WMO i cytuje sekretarza generalnego organizacji.
– Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są bezpieczne w starciu ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, duże części Europy zostały dotknięte przez intensywne fale upałów i susze, które podsycały dzikie pożary – mówi Petteri Taalas.
Za wzrostem temperatury, jak wspomniał ekspert, idą gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak pożary, susze czy powodzie, które nękają kontynent. W 2021 roku w Europie spowodowały one straty na ponad 50 miliardów dolarów
Temperatures in Europe increased by the highest of any continent over the last 30 years. The #StateOfClimate in Europe presents a live picture of a warming world.
Press release👉 https://t.co/fvRzBUauOL
🤝@CopernicusECMWF pic.twitter.com/KRvhGiHOOv
— World Meteorological Organization (@WMO) November 2, 2022
WB