Kalafiora nie trzeba łączyć z bułką tartą, a z dyni robić zupy krem. Zainspirujcie się naszymi pomysłami na jesienne warzywa.
Mamy szczęście, że październik w naszej strefie klimatycznej to warzywne szaleństwo. Przeznaczmy ten miesiąc na zadbanie o swój organizm na czas jesieni i zimy. Wzmocnijmy się, dostarczając ciału samych dobrodziejstw zamagazynowanych m.in. w kalafiorze, brukselce, bakłażanie, cukinii, dyni, jarmużu, czy czerwonej kapuście. Pozwólmy sobie szaleć w kuchni, eksperymentujmy z połączeniami, kolorami i smakami. Z warzywami nie będzie nudno, tylko pysznie, lekko i barwnie, a przede wszystkim zdrowo.
Kalafior w sosie słodko-słonym
Kalafior
1 łyżeczka soli
olej do smażenia
sezam
kawałek pora lub trochę szczypiorku
Sos
3 łyżki oliwy
3 łyżki sosu sojowego tamari
3 łyżki ketchupu
1 łyżka musztardy
1 łyżka sosu teriyaki
1 łyżeczka syropu z agawy
pieprz
Kalafior dzielimy na różyczki, zalewamy zimną wodą z łyżeczką soli, mieszamy i odstawiamy na 5 min. W tym czasie przygotowujemy sos, dokładnie mieszając składniki z wyjątkiem sosu teriyaki i syropu z agawy. Kalafior odcedzamy na sitku i suszymy ręcznikiem papierowym. Wrzucamy na rozgrzaną patelnię z olejem. Po 10 min smażenia dodajemy sos, dokładnie mieszamy i smażymy jeszcze ok. 3 min. Dolewamy 2 łyżki wody i znów mieszamy. Na koniec wlewamy sos teriyaki i syrop z agawy. Całość podsmażamy jeszcze 5 min, mieszając. Kalafior powinien być chrupiący, ale lekko miękki. Gotowe danie przekładamy do miski i posypujemy posiekanym porem lub szczypiorkiem oraz dowolną ilością sezamu.
Warzywa z ciecierzycą w sosie coco-curry
1 cukinia
1-2 bakłażany
1 papryka (najlepiej żółta lub czerwona)
1 marchew
1 szklanka ciecierzycy
1 łyżeczka sody
0,5 szklanki wody
olej do smażenia
Sos
0,6 puszki mleczka kokosowego
1 łyżeczka curry
2 łyżki syropu z agawy
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka imbir
1 łyżeczka peperoncino
1 łyżeczka soli ziołowej
1 łyżeczka czosnku granulowanego
0,5 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
sezam do posypania
Namoczoną przez noc ciecierzycę gotujemy w świeżej wodzie z łyżeczką sody oczyszczonej. Warzywa kroimy w kostkę, a część cukinii obieramy obieraczką do warzyw, by otrzymać trochę „makaronu”. Następnie wrzucamy warzywa (bez „makaronu”) na rozgrzaną patelnię z olejem i podsmażamy kilka minut. Dodajemy wszystkie przyprawy. Dokładnie mieszamy, zalewamy 0,5 szklanki wody i dusimy do miękkości. Gdy warzywa się duszą, wlewamy do słoika mleczko kokosowe z curry i syropem z agawy. Porządnie mieszamy po zakręceniu słoika – to świetna metoda robienia sosów. Gdy warzywa zmiękną, dorzucamy ugotowaną ciecierzycę i makaron z cukinii. Wlewamy sos i chwilę gotujemy. Gotowe danie przekładamy do misek i posypujemy sezamem.
Pieczona dynia z koperkiem
1 dynia ze skórą pokrojona w większe kawałki np. hokkaido
1 pęczek koperku
suszony czosnek niedźwiedzi
sól
olej rzepakowy
Dip do maczania dyni
1 mały jogurt roślinny
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka zataru (jeśli nie mamy, mieszamy suszony tymianek, estragon, oregano i sezam)
1 niepełna łyżeczka soli
trochę świeżego posiekanego koperku
Dynię kroimy na pół, oczyszczamy z pestek, kroimy w duże plastry i układamy na blachach wyłożonych papierem do pieczenia. Polewamy olejem, posypujemy dużą szczyptą soli i czosnkiem niedźwiedzim. Obkładamy gęsto posiekanym koperkiem i polewamy jeszcze odrobiną oleju. Pieczemy ok. 30 min w piekarniku z termoobiegiem w temp. 200 st. C. Przygotowujemy dip: dokładnie mieszamy z jogurtem sól i zatar, dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek i trochę posiekanego koperku. Dynię po upieczeniu układamy na talerzu i smarujemy dipem.
- Tekst i zdjęcia: Joanna Kowalczyk Bednarczyk – autorka bloga Bieganizm i książek dla dzieci, biolog, pasjonatka gór i kuchni roślinnej. Zawodowo organizuje biegi, warsztaty dla kobiet i wilcze spotkania naukowe – wszystko po to, by przybliżać ludzi do natury
- Tekst ukazał się w numerze 10/2021 Magazynu VEGE