10 października w swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał Państwom Członkowskim o obowiązku przestrzegania rygorystycznych zasad ochrony kluczowych europejskich gatunków.
Orzeczenie Trybunału jest odpowiedzią na pytania prejudycjalne zadane przez Najwyższy Sąd Administracyjny Finlandii. Państwo to chciało odstrzelić 7 wilków na północy kraju.
Urzędnicy zamierzali zabić zwierzęta, aby przekonać społeczeństwo, że państwo czuwa nad obywatelami, którzy obawiają się wilków. Legalny odstrzał miał też zmniejszyć wskaźnik kłusownictwa. Jednak TSUE uznał, że nie jest to wystarczający powód, aby znieść restrykcyjną ochronę gatunkową (można złamać przepisy tylko w wyjątkowych przypadkach).
– Trybunał stwierdził, że fiński urząd, wydając zgodę na odstrzał siedmiu wilków w celu przeciwdziałaniu kłusownictwu, nie uzasadnił i nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że spełnia to wymogi dyrektywy. Orzeczenie Trybunału przypomina, że uciążliwości spowodowane przez wilki czy też bezpodstawna obawa przed dużymi drapieżnikami nie wystarczy, żeby zezwolić na ich odstrzał – skomentowała orzeczenie Agata Szafraniuk, prawniczka Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, w rozmowie z „DGP”. – Lęk przed wilkami jest nieuzasadniony. Zwierzęta te unikają ludzi i praktycznie nigdy ich nie atakują.
WK