A to tylko bilans ostatnich 3 miesięcy. Masową śmierć owadów zgłosili pszczelarze z 4 stanów. Eksperci uważają, że za ich śmierć odpowiada stosowanie pestycydów.
Podczas kiedy Unia Europejska w kwietniu 2019 wprowadziła bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące stosowania m.in. neonikotynoidów, praktycznie eliminując je z użycia, Brazylia zniosła wszelkie ograniczenia dotyczące pestycydów, pomimo protestów ekologów. Większość owadów w ostatnim czasie zginęło w stanie Rio Grande do Sul (400 milionów).
ldo Machado, wiceprezes brazylijskiego stowarzyszenia pszczelarskiego w stanie Rio Grande do Sul powiedział, że jego kolonia została zdziesiątkowana w ciągu 48 godzin, gdy u niektórych pszczół zauważono pierwsze oznaki choroby. Brazylia jest obecnie największym importerem pestycydów na świecie. W ciągu zaledwie trzech lat zarejestrowano tam 193 środki zawierające chemikalia, które są zakazane w Unii Europejskiej. W 2012 r. Brazylia wyprzedziła Stany jako największy nabywca pestycydów, normą jest tam stosowanie niezatwierdzonych pestycydów lub nagminne przekraczanie dopuszczalnych poziomów.
Głównym zabójcą brazylijskich pszczół jest fipronil: wysoce toksyczny dla wielu ryb, bezkręgowców wodnych, jaszczurek, a nawet niektórych ptaków. Stosowany jest do walki ze szkodnikami jedzącymi uprawy. Jego działanie polega na porażeniu centralnego układu nerwowego.
Ale nie tylko Brazylia lekceważy dobrostan pszczół. Jak podaje BBC, w ostatnim czasie doszło do ich masowej śmierci w wielu krajach m.in. w USA, Rosji, Meksyku i Turcji.
Według danych ONZ, 75 proc. światowych upraw zależy od zapylania przez owady. Masowa śmierć pszczół pszczół może zagrozić dostawom wielu upraw, m.in. dostawom kawy, jabłek, migdałów, pomidorów czy kakao.
WK