Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Kosmetyki z cytrusów

marzec 09 2017

Pomarańcze, grejpfruty i cytryny mają mnóstwo składników o zbawiennym wpływie na naszą skórę i włosy. Kosmetyki z nimi w rolach głównych są proste i szybkie do zrobienia, a wytwarzając je w zaciszu własnej kuchni lub łazienki, mamy pewność, że są w 100 proc. naturalne i bezpieczne dla skóry

Tekst: Agnieszka Majewska

 

Owoce z grupy cytrusów posiadają wiele witamin i składników mineralnych, ale największym ich dobrodziejstwem jest wysoka zawartość witaminy C. To właśnie ona jest jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem. Między innymi dzięki niej kosmetyki z wyciągiem z cytrusów przeciwdziałają uszkodzeniom komórek, wspomagają produkcję kolagenu, wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają ich pękaniu. Chronią również skórę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Witamina C zawarta w owocach cytrusowych przyspiesza gojenie się ran, łagodzi ropne zapalenia skóry i stany alergiczne. Jest skuteczna również w usuwaniu przebarwień skóry, takich jak piegi, plamy czy blizny.
Cytrusowe kuracje są szczególne polecane tym, których wygląd skóry znacznie się pogorszył, osobom z objawami przedwczesnego starzenia się, rozszerzonymi naczynka mi czy przebarwieniami po lecie. Także zmęczona, szara, szorstka skóra nabierze jędrności i wypoczętego, młodego i promiennego wyglądu oraz ładnego zdrowego kolorytu. Zmarszczki staną się płytsze, a skóra jędrniejsza i nawilżona. Kosmetyki do skóry głowy i włosów orzeźwiają i rozjaśniają, na dłużej zatrzymując uczucie świeżości.
Domowe kosmetyki z cytrusami są proste w wykonaniu, a przy tym skuteczne i bardzo aromatyczne.
Polecane są szczególnie owoce organiczne, niepryskane.

 

Maseczka z pomarańczą do cery normalnej

Sok z połowy pomarańczy łączymy z łyżką stołową mąki owsianej. Jeśli konsystencja jest za gęsta, dodajemy kilka kropel mleka roślinnego. Nakładamy na 25?30 min. Spłukujemy letnią wodą.

Maseczka przeciwzmarszczkowa

Sok z połowy grejpfruta łączymy z gęstym jogurtem roślinnym (np. sojowym) i kilkoma kroplami oleju słonecznikowego. Nakładamy pędzlem na czystą skórę i zostawiamy na 10?15 min. Po tym czasie spłukujemy letnią wodą.
Retinol zawarty w grejpfrucie działa przeciwzmarszczkowo, tonizuje, rozjaśnia, odświeża i pomaga odbudować uszkodzenia w zewnętrznych warstwach skóry. Jogurt nawilża i koi podrażnienia. Zmarszczki stają się płytsze, a skóra jędrniejsza i bardziej sprężysta.

Maseczka do cery suchej i normalnej

Sok z pomarańczy lub grejpfruta mieszamy z oliwą. Możemy dodać trochę mąki ryżowej lub płynną maseczkę nakładać pędzlem. Zmywamy po 10 min.
Nawilża, odżywia, rozjaśnia skórę, delikatnie złuszcza i zamyka pory.

Maseczka do cery naczynkowej

Obraną i zmiksowaną pomarańczę lub cytrynę łączymy z roślinnym jogurtem lub śmietaną. Nakładamy na skórę twarzy na 20 min, po czym zmywamy chłodną wodą.

Maseczka oczyszczająca

Do soku z połówki grejpfruta dodajemy łyżkę sztucznego miodu i mąkę kukurydzianą, tak by powstała gęsta papka. Nakładamy na 10?15 min. Zmywamy chłodną wodą.
Odblokowuje pory, tonizuje i wspomaga leczenie zmian trądzikowych.

Tonik cytrynowy

Jest kilka jego wersji, ale ta najprostsza to po prostu woda zmieszana z sokiem cytryny i stosowana jako tonik do przecierania twarzy i szyi.
Kwasy owocowe i witamina C lekko rozjaśnią skórę, usuną zrogowaciały naskórek, oczyszczą i zamkną pory, pozostawiając skórę promienną i wypoczętą.

Peeling cytrusowy

Sok z połowy grejpfruta lub pomarańczy łączymy z jedną szklanką cukru (najlepiej gruboziarnistego) i kilkoma łyżkami oleju z pestek winogron. Stosujemy pod prysznicem jak zwykły peeling.
Możemy również użyć przekrojonej na pół cytryny i wcierać ją w miejsca najbardziej potrzebujące, takie jak: łokcie, kolana, pięty czy dłonie. Pomarańcza sprawdzi się lepiej w peelingu do twarzy.
Taki domowy kosmetyk to doskonały sposób na przesuszoną skórę. Nawilża, ujędrnia, rozjaśnia, złuszcza martwy naskórek i pozostawia na skórze przyjemny zapach.

Kuracja na dłonie

Glicerynę i oliwę łączymy z sokiem z cytryny. Nakładamy na dłonie i zakładamy bawełniane rękawiczki lub moczymy ręce w miksturze.
Skóra stanie się nawilżona, zregenerowana i wygładzona, a przebarwienia (także te po nikotynie) znikną lub staną się dużo jaśniejsze.

Maska do włosów

Sok z cytryny mieszamy z naftą kosmetyczną i olejkiem rycynowym. Wmasowujemy w skórę głowy i włosy. Nakładamy czepek lub folię, żeby wzmocnić działanie i zostawiamy przynajmniej na 30 min.
Zniszczone, także farbowaniem i zabiegami fryzjerskimi, włosy odzyskają blask, a przy tym staną się mocniejsze i mniej podatne na urazy.

Szampon cytrusowy

2?3 łyżeczki soku z cytryny i otartą skórkę dodajemy do 100 ml szamponu. Odstawiamy na kilka dni, po czym podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia. Przecedzamy przez gazę lub gęste sitko. Możemy też dodać po prostu soku z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta do szamponu w trakcie mycia i płukania włosów.
Tę metodę poleca się szczególnie osobom o włosach jasnych lub/i przetłuszczających się. Użycie pozostawia rześką nutę zapachową i przedłuża świeżość włosów.

Kąpiel pomarańczowa

Wystarczy dodać do kąpieli sok z dwóch pomarańczy i wrzucić kilka skórek, aby cieszyć się dobrodziejstwem drogocennych składników i aromaterapią. Zapach pomarańczy szybko ukoi nerwy, pomoże się zrelaksować i zniwelować zmęczenie, a owoce nawilżą, odświeżą i napną skórę.

Artykuł z nr 12/2/2016, do kupienia wciąż tutaj: link