Potrawy od serca
Tekst i zdjęcia: Mariola Streim (Veggieola)
Okres przedświąteczny jest dla wielu z nas bardzo pracowity, a czas niestety jest niemiłosierny i czym bliżej do świąt, tym szybciej ucieka. Warto więc mieć w zanadrzu szybkie i pewne przepisy, a wtedy praca w kuchni będzie czystą przyjemnością
Co roku z radością witamy święta Bożego Narodzenia i za każdym razem nasze podekscytowanie jest ogromne. Tyle wspaniałości na nas czeka. Spotkania rodzinne, wymiana upominków i oczywiście przygotowanie stołu, wokół którego zasiądziemy. Może uda nam się upiec więcej piernikowych serc i podarować bliskim? Nie ma lepszych prezentów od tych wykonanych własnoręcznie. Nie przejmujmy się, kiedy wyjdą nam trochę koślawe, bo właśnie takie wywołują szczery uśmiech na ustach obdarowanych.
Piernikowe serca
- 500 g mąki
- 120 g margaryny
- 250 g syropu z agawy
- 100 g cukru pudru
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki sparzonego odrobiną wrzątku kakao
- przyprawa do piernika
- cukier puder
Wszystkie składniki dokładnie wyrobić, aż powstanie gładkie ciasto, i wstawić je na 2 godz. do lodówki, aby się schłodziło.
Rozwałkować na cienkie placki, wycinać foremkami i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. W razie potrzeby dodać nieco mąki. Piec we wcześniej nagrzanym piekarniku przez około 8 min w temperaturze 180 st. C.
Lukier przygotowujemy, ucierając cukier puder z odrobiną wody. Musi być dokładnie zmiksowany i gęsty, aby dobrze się nim ozdabiało ciasteczka. Można go umieścić w woreczku foliowym z naciętym czubeczkiem.
Można przygotować większą ilość lukru i przechowywać go w szczelnym plastikowym pudełku w lodówce. Najlepiej przykryć najpierw folią spożywczą, tak aby przylegała ona do powierzchni lukru bez dostępu powietrza. Następnie zamknąć dekiel pojemnika.
Paszteciki z pieczarkami i wytrawne gwiazdki
Ciasto:
- 200 g mąki (wersja bezglutenowa: mieszanka mąk kasztanowej, amarantusowej, ryżowej i kukurydzianej)
- 120 g margaryny
- 1 łyżeczka zastępnika jaj lub gumy guar
- szczypta soli
Nadzienie:
- 200 g pieczarek
- 2 małe cebule
- 2 łyżki śmietany roślinnej (u mnie sojowa, po 250 ml)
- 1 ząbek czosnku
- nieco oleju
- sól
- rozmaryn
Cebulę pokroić w drobną kostkę i usmażyć na złoto na dużej patelni z odrobiną oleju. Dodać posiekany czosnek i pokrojone na małe kawałki pieczarki. Usmażyć je powoli, a na koniec dodać śmietanę i przyprawy.
Składniki na ciasto wyrobić na gładko. Jeśli jest zbyt rzadkie, należy dodać nieco mąki. Jeśli mamy foremkę do babeczek z dołkami, smarujemy dołki margaryną i wkładamy do nich papilotki do muffinek. Przykleją się one do margaryny i idealnie wypełnią dołki. Następnie wyklejamy je ciastem. Jeśli nie mamy takiej foremki, można użyć małej foremki do tart.
Jeśli ciasta zostanie, rozwałkować i wyciąć z niego foremką gwiazdki. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i posypać grubą solą.
Nadzienie umieścić w dołkach z ciasta. Wstawić do nagrzanego wcześniej piekarnika i piec około 30 min w temperaturze 200 st. C.
Po upieczeniu wyjąć z pieca i wstawić na około 7 min blachę z gwiazdkami.
Usunąć ostrożnie papierkowe papilotki, a gotowe słone ciasteczka ułożyć na wierzchu pasztecików.
Gwiazdkowych ciasteczek można upiec więcej i podać na przykład do barszczu.
Artykuł z numeru 12/1 2015, do kupienia tutaj: link