Nie ma się co oszukiwać ? dla wielu wegetarian, o weganach nie wspominając, wszystkożerni gospodarze plenerowych przyjęć przygotowują chleb, ziemniaki,-jeśli gościowi się poszczęści – sałatkę. Sami nieraz nie przynosimy nic swojego, bo… No właśnie. Brak chęci czy raczej pomysłu?
Komary, docinki znajomych i zapychanie się chlebem z keczupem. Niestety dla wielu wegetarian jest to pierwsze skojarzenie z grillem czy modnym ostatnio barbecue. A przecież wcale nie musi tak być! Imprezy z rusztem mogą być kolejną okazją do pokazania, kto tu jest mistrzem kuchni.
Najważniejsze jest przygotowanie. Donoszenie kolejnych bochenków chleba (zapewne gospodarz chleba będzie miał wystarczająco dużo, a do pieczywa być może dorzuci czerstwy żarcik o jedzeniu trawy albo żarciu dla królika) mija się z celem, a samą papryką z rusztu raczej nie zaimponujemy fanom kiełbasy i karkówki. Kilka przepisów powinno pomóc przekonać niedowiarków, że wegetariański grill też jest smaczny. Oby zachęciły Was do dalszych eksperymentów.
Szaszłyki
Do szaszłyków tak naprawdę nie trzeba konkretnego przepisu. Każdy powinien wcisnąć na wykałaczkę swoje ulubione warzywa. Moja propozycja to…
- 3 duże pieczarki
- 0,5 garści pokrojonego ananasa (raczej świeżego, ale ten z puszki też się nada
- 1 opakowanie marynowanego tofu
- 1 mała cukinia
- granulowany czosnek
- słodka papryka w proszku
- pieprz
Wszystkie składniki kroimy w kostkę, nabijamy na długą wykałaczkę (ważne: jeśli drewnianą, to trzeba ją wcześni dobrze namoczyć w wodzie) i grillujemy, często obracając, żeby szaszłyki były równomiernie opieczone. Przyprawami posypujemy boki szaszłyka dopiero po obróceniu.
Ostry ananas
Plastry świeżego ananasa (jeśli weźmiemy owoce z puszki, trzeba je mocno odsączyć, a najlepiej odcisnąć na ściereczce bądź papierowym ręczniku) posypujemy z obu stron cukrem i chilli w proszku. Wrzucamy na ruszt i grillujemy z obu stron, aż do skarmelizowania cukru.
Bakłażan z bazylią
- 1 średniej wielkości bakłażan
- bazylia
- kolendra
- 2-3 ząbki czosnku
- sok z cytryny
- oliwa
Bakłażana kroimy w 0,5-cm. plastry, posypujemy solą i zostawiamy, aż się ?spoci?. Wodę ścieramy ściereczką, czynność powtarzamy z drugiej strony. Sok z połowy cytryny mieszamy z 4-6 łyżkami oliwy, wyciśniętym czosnkiem, solą i pieprzem. Smarujemy bakłażana i pieczemy aż do zrumienienia. Podajemy z bazylią i kolendrą. Dobrym dodatkiem będzie sos pomidorowy bądź chutney.
Faszerowane pieczarki
- 8 pieczarek z dużymi kapeluszami
- mała cebula
- gotowany ryż lub kasza jęczmienna
- rozmaryn
- sól, pieprz
Odcinamy nóżki pieczarek, drobno je siekamy razem z cebulą i dusimy chwilę na oliwie. Mieszamy z ryżem bądź kaszą, doprawiamy. Farsz nakładamy delikatnie do kapeluszy (trzeba uważać, żeby się nie pokruszyły) i układamy je na tacce do grillowania. Pieczarki są gotowe, gdy kapelusze zbrązowieją i puszczą sok.
Papryka z nadzieniem
- 5 dużych papryk
- 0,5 szklanki zielonej soczewicy
- 2-3 pomidory (lub pół puszki krojonych)
- kilka liści szpinaku
- czosnek
- bazylia
- sól, pieprz
Soczewicę gotujemy, aż będzie bardzo miękka (powinna bez trudu dać się rozgnieść widelcem. Dorzucamy do niej pomidory, szpinak i przyprawy (oprócz bazylii). Dusimy, cały czas mieszając, aż zmieni się w niemal jednolitą papkę. Tak przygotowane nadzienie nakładamy do wydrążonych z gniazd nasiennych papryk, wierzch posypujemy bazylią. Grillujemy, aż papryki się zrumienią.
Interesujesz się zdrową dietą, kuchnią roślinną, sportem i ekologią? Zamów prenumeratę magazynu “Vege”