Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Na upał najlepszy jest pyszny sorbet!

lipiec 04 2014

Lato, bez względu na to, jak bardzo jest deszczowe, to sezon na mrożone przysmaki. Lody poprawią humor i dodadzą energii zarówno podczas spaceru w upale, jak i w duszny, burzowy dzień.

Autorka: Kamila Pokój

  • Sorbetowe mity

sorbetSorbety są zdrowsze od lodów mlecznych i wszystkie są wegańskie ? to bodaj najpopularniejsza opinia o tym deserze. Niestety prawda jest nieco inna. Kupowane w sklepie sorbety prawie zawsze zawierają o wiele więcej cukru (oraz kalorii) i sztucznych dodatków niż ?zwykłe? lody. Nie jest to regułą, ale warto wczytać się w skład i zaoszczędzić organizmowi takiej dawki cukrów prostych. W dodatku choć z założenia są to lody owocowe, a więc roślinne, nieraz nie są one wegańskie ani nawet wegetariańskie. Stosowane w nich barwniki i zagęstniki mogą być pochodzenia zwierzęcego. Zwłaszcza lody różowych i czerwone, np. malinowe, wiśniowe czy truskawkowe mogą zawierać koszenilę. Żelatyna występuje w lodach i sorbetach rzadziej niż jej roślinne odpowiedniki, takie jak karagen czy pektyna, jednak i ona wykorzystywana jest do zagęszczania sprzedawanych deserów. Najbezpieczniejszą, a zazwyczaj również najzdrowszą opcją są lody domowej roboty.

  • Domowe orzeźwienie

Przygotowywanie lodów w domu wydaje się być sztuką zapomnianą, jednak coraz więcej osób przekonuje się do tego pomysłu. Najłatwiejsze do przyrządzenia są lody wodne, czyli powstałe z mieszaniny wody lub soku z owocami i ewentualnie cukrem. Nieco trudniejsze są sorbety ? tu należy zadbać o zmiksowanie owoców na gładką masę i równomierne zamrożenie jej. Najwięcej zachodu sorbet1jest z lodami mlecznymi. Istnieje kilka sposobów na własnoręczne przyrządzenie kremowych lodów. Pierwszą, najprostszą metodą jest zamrożenie przygotowanej mieszanki ?na kamień?. W ten sposób uzyskujemy coś na kształt smakowej kostki lodu lub mleka. Drugim wyjściem jest wyjmowanie miski z lodami co 15-20 min i miksowanie lodów. Trzecia, najskuteczniejsza, ale i wymagająca nieco większych nakładów finansowych metoda, to korzystanie z maszynki do robienia lodów, która będzie jednocześnie mieszać i mrozić przygotowaną bazę. Ceny takiego urządzenia wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Bez względu na wybór metody najważniejsze są składniki i sposób wyrabiania mieszaniny. Niektóre lody, jak np. kokosowe czy bananowe, wymagają jedynie jednego składnika. W przypadku kokosowych jest to śmietanka, która oddziela się od mleka kokosowego odstawionego do lodówki na kilka-kilkanaście godzin. Do bananowych wybieramy dojrzałe, ale nie przejrzałe banany. Te lekko brązowe będą po zmiksowaniu zbyt rzadkie (sprawdzą się wtedy jako składnik lodów wielosmakowych). Idealna konsystencja lodów to ta pomiędzy gęstą śmietaną a budyniem. Składniki najlepiej miksować bardzo silnym blenderem. Jeśli korzystamy z twardych składników, jak np. ziarna czy orzechy, warto wcześniej je namoczyć lub posiekać.

  • Przykładowe rodzaje lodów:

Orzechowe

1 szklanka kremowego masła orzechowego, 1 szklanka orzechów nerkowca, 2 szklanki wody, szklanka syropu klonowego, 1 łyżka ekstraktu waniliowego

Migdałowe

3 szklanki mleka migdałowego, szklanka daktyli

Kawowe

2 szklanki espresso, 1 szklanka migdałów, 1 szklanka wiórków kokosowych

Szampański sorbet brzoskwiniowy

1 puszka brzoskwiń, 1 szklanka wina musującego, 3 łyżki zielonej herbaty, ewentualnie 1 łyżeczka soku z cytryny

Wymienione składniki blendujemy i zamrażamy w foremkach lub wkładamy do maszyny do lodów. Podajemy w pucharkach lub wegańskich rożkach (często do kupienia w marketach lub przez internet), rozkoszujemy się smakiem domowych lodów.

  • Coś innego

mrozona_kawaLato to nie tylko pora lodów. W wakacje w kawiarniach i domach królują także mrożone kawy. Przygotowanie jej w domu składa się z kilku kroków i jest dość czasochłonne: zaparzoną kawę należy najpierw ostudzić, dopiero później wymieszać z napojem sojowym (bądź innym mlekiem) i dodać kostki lodu. Wersja ekspresowa uratuje niejednego kawosza podczas ataku chęci na iced latte, a gospodyniom w czasie niezapowiedzianej wizyty zaoszczędzi czas. Wystarczy zamrozić ostudzone espresso w foremce na kostki lodu i tak przygotowaną kawę dodawać do mleka. Podobnie można przygotowywać mrożoną herbatę ? kostki ulubionego naparu, np. earl grey lub pu-erh, wrzucamy do lemoniady, wody gazowanej lub drinka, w wybranych przez siebie ilościach.

Tagi:
none