Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Oswajamy walentynki

luty 10 2014
Fot. Surprise Planner
Fot. Surprise Planner

Krytykujemy walentynki jako przejaw amerykanizacji i konsumpcjonizmu, narzekamy na komercjalizację, na kulturową obcość i wypieranie naszych rodzimych tradycji. Może jednak warto je oswoić, potraktować jako miłą okazję do okazania uczuć osobom nam bliskim, nie tylko w romantycznym tego słowa znaczeniu.

Tekst: Iza Juchniewicz, Zuzanna Regina Galia

Nazwa pochodzi od św. Walentego, biskupa Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Żył w III w. i był rzymskim kapłanem. W czasie prześladowań chrześcijan za panowania Klaudiusza II Gota asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i ścięty 14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia. Brak bliższych wiadomości o nim nie przeszkodził w szybkim rozwoju jego kultu. Jego grób już od IV w. stał się jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W średniowieczu kult św. Walentego objął niemal całą Europę. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii, a znacznie później i w Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych, a dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Trochę historii

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Północ i wschód dołączyły do walentynkowego grona znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem jest ono wiązane ze starożytnym rzymskim świętem wiosny zwanym luperkaliami, obchodzonym 14?15 lutego ku czci Junony, bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Do Polski walentynkowe obchody trafiły w latach 90. XX wieku z krajów anglosaskich. Dzień ten konkuruje o miano święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub sobótką, obchodzonym w noc letniego przesilenia z 21 na 22 czerwca.

Walentynkowe zwyczaje

Stałym elementem walentynek jest wręczanie sobie ozdobnych karteczek ? czerwonych, często w kształcie serca, opatrzonych wierszykiem lub miłosnym wyznaniem, zwanych także walentynkami. Zwyczaj ten pochodzi z Francji, gdzie już w XVI w. rycerze wysyłali z tej okazji czułe liściki damom swojego serca.

Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek. Zakochani spędzają wspólnie czas, celebrują romantyczną kolację lub spacer.

Bądź moją Waletynką

Fot. Surprise Planner

Własnoręcznie przygotowane lub specjalnie wyszukane prezenty będą dowodem naszych prawdziwych uczuć i zaangażowania w pielęgnowanie związku lub przyjaźni. Mają indywidualny charakter, są wyjątkowe. Do własnoręcznego ozdobienia kartki nie trzeba wszak wiele ? wystarczy wyobraźnia, cierpliwość i dużo serca!

Jabłko z goździkami

Zwyczaj obdarowywania ukochanej osoby jabłkiem ozdobionym goździkami pochodzi z Kurdystanu. Taki własnoręcznie przygotowany podarunek ma bogatą symbolikę. Czerwone jabłko reprezentuje miłość, a ozdobione goździkami symbolizuje relację Adama i Ewy.

Miłosny list

Dzień Zakochanych to doskonała okazja do podzielenia się romantycznymi uczuciami. Wystarczy w tym celu napisać miłosny list ? klasyczny lub w oryginalnej formie pudełka wypełnionego miłosnymi wyznaniami.

Romantyczny wiersz

Warto odświeżyć piękny zwyczaj wyznawania uczuć. Utalentowanych zachęcamy do napisania wiersza dla ukochanej osoby, reszcie z nas niech przyjdą z pomocą poeci. Podczas romantycznego wieczoru możecie czytać sobie nawzajem swoje ulubione wiersze miłosne.

Słodkie serduszka

Podobno do serca trafia się przez żołądek ? a tego dnia przez własnoręcznie upieczone ciasteczka w kształcie serca, którymi można poczęstować nie tylko ukochana osobę, ale wszystkich, których lubimy.

Fot. Surprise Planner
Fot. Surprise Planner

Romantyczna kolacja

Każdy z nas ma chociaż jeden popisowy numer kulinarny. Takie danie warto przygotować na kolację tego wyjątkowego dnia, a wieczór może wypaść nadspodziewanie dobrze. Pamiętajcie, że romantyczna kolacja to nie tylko jedzenie, ale też cała oprawa ? wyjątkowe nakrycie stołu, świece, zapachy…

Śniadanie do łóżka

A może warto ten dzień zacząć romantycznie? Podane do łóżka świeże owoce, zdrowy koktajl, kanapeczki ozdobione motywem serca lub bardziej wyszukane dania ? najważniejsza jest chęć porozpieszczania ukochanej osoby!

Kalendarz w 2014 roku będzie dla walentynkowiczów łaskawy, bowiem 14 lutego wypada w piątek! Prezent w postaci walentynkowego wyjazdu na cały weekend może też wręczyć zakochanym rodzicom czy wytrwałym w miłości dziadkom ktoś z rodziny lub przyjaciół.

Czułe gesty, specjalnie przygotowywane drobiazgi, spędzanie czasu razem sprzyjają udanym związkom przez cały rok, nie tylko od święta!

Fot. Surprise Planner
Fot. Surprise Planner

Prezent, który trwa

Kalendarz w 2014 roku będzie dla walentynkowiczów łaskawy, bowiem 14 lutego wypada w piątek. A to sytuacja idealna dla pragnących świętować nie tylko jeden wieczór, ale cały weekend! Nasz prezent dla Was to plan walentynkowego weekendu. Na takim prezencie może skorzystać para. Można go też wręczyć zakochanym rodzicom czy wytrwałym w miłości dziadkom

Kazimierz nad Wisłą, apartament nad samą rzeką; urokliwy i nieduży hotelik z własną restauracją lub agroturystyka szczycąca się niezobowiązującą atmosferą. Dlaczego właśnie Kazimierz Dolny? Bo unikamy tłumu turystów odwiedzających słynne urocze miasteczko głównie wiosną i latem. Bo z wielu zakątków Polski łatwo tu dotrzeć. Czeka nas tutaj urodziwy i spokojny rynek, spacery po wzgórzach i nad rzeką. W programie: wieczorna kolacja z przytulnej knajpce, sobotni przedpołudniowy spacer po promenadzie lub wycieczka do pobliskiego uzdrowiska, a wieczorem wizyta w salonie SPA i masaże relaksujące. Drugą kolację można zjeść w pobliskich Puławach, a niedzielny poranek to czas na rower i aktywność fizyczną przed późnym powrotem do domu i obowiązków. Weekend pod znakiem wolnego czasu i niespiesznego kosztowania regionalnego Koguta z ciasta. To wersję walentynek bez wyjazdów za granicę, pobytów w drogich kurortach, kosztownych prezentów. Stawiamy na czas tylko dla siebie. To najcenniejsze, co możemy dać drugiej osobie.

Dopełnieniem i ozdobą mogą być np. ręcznie wykonane zaproszenia na poszczególne etapy niespodzianki. Na przykład: o lutowej niespodziance osoba obdarowana może się dowiedzieć tydzień wcześniej, znajdując w skrzynce na listy przesyłkę z prośbą o rezerwację wolnego czasu od piątku 14 lutego wieczorem do niedzielnego popołudnia. Kolejna porcja informacji niechaj dotrze do niej e-mailem na trzy dni przed planowanym wyjazdem. W postaci telegramu może odczytać, że do małej walizeczki należy spakować konkretne ubrania oraz (dla zmyłki) np. krem z filtrem. W dniu wyjazdu (mając wcześniej zorganizowaną opiekę do dzieci), zabierz ukochaną/ukochanego spod jej/jego miejsca pracy, zaskakując ją/go swoim przyjazdem. W samochodzie wręcz mapę z zaznaczonymi miejscami. W trakcie podróży zorganizuj miniquiz, dzięki któremu obdarowana/y odgadnie, dokąd zmierzacie. Po przyjeździe pani w recepcji hoteliku lub właściciel gospodarstwa, w którym się zatrzymamy, może wręczyć zaproszenie na kolację, a kelnerka w jej trakcie ? bilet do SPA. Po masażu zaś w ręce ukochanej/go wpadnie kolejna miniprzesyłka w postaci wyciętego z papieru roweru, zapraszająca na krótką wycieczkę.

Fot. Surprise Planner
Fot. Surprise Planner

Takimi drobnymi gestami stworzycie niebanalną atmosferę wyjątkowego święta. Drobne niespodzianki nie kosztują wiele, a przygotowane wcześniej ? pozostaną w pamięci na zawsze.

Tagi:
none