Nałogowe łasuchy nie wyobrażają sobie delektowania się herbatą bez równoczesnego podjadania słodkości. Ciasta, czekoladki i inne smakołyki doskonale podkreślają jej smak i aromat. Jeśli mamy ochotę na coś lżejszego niż tort czy szarlotka, śmiało powinniśmy sięgnąć po chrupiące herbatniki. Wytrawni łowcy wegańskich produktów bez problemu odnajdą się między sklepowymi półkami i (po przeczesaniu nieraz kilkunastu regałów) upolują smakołyki bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Innym pozostaje nie mniejsze wyzwanie: samodzielne przygotowanie herbatników.
Autor: Kamila Pokój
Herbatniki codzienne
? kg mąki
6 łyżek cukru
1 kostka margaryny roślinnej
2 łyżki oleju
2 łyżki mleka roślinnego
2 łyżeczki zmielonych nasion lnu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli, ewentualnie aromat
Margarynę utrzeć z cukrem i dodać olej zmieszany z nasionami lnu. Wymieszane suche składniki, dodać do margaryny i zagnieść, dolewając mleko. Wyrobione ciasto rozwałkować na około 0,5 cm grubości i wycinać herbatniki małą foremką. Piec w temp. ok. 180 st. C, aż do zrumienienia.
Herbatniki owsiano-kokosowe
? kostki margaryny roślinnej,
? szklanki brązowego cukru,
2 łyżeczki octu (najlepiej jabłkowego),
aromat (np. migdałowy, waniliowy),
2 łyżki wiórków kokosowych,
3 łyżki mąki pszennej białej,
6 łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej,
? szklanki płatków owsianych,
1/3 szklanki stabilizowanych zarodków pszennych
? łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
woda
Margarynę rozpuścić w małym rondelku, dodać cukier, ocet i aromat. Całość wymieszać i ostudzić. W misce wymieszać suche składniki, a następnie dodać do niej margarynę. Zagnieść ciasto o konsystencji plasteliny, dodając wodę wedle potrzeby. Ciasto schłodzić w lodówce, a następnie rozwałkować na około 0,5 cm grubości. Za pomocą foremek lub noża wyciąć ciasteczka, a następnie piec około kwadransa w 180 st. C, aż do zarumienienia.
Herbatniki migdałowe, korzenne…
Powyższe przepisy możemy dowolnie modyfikować. Najlepiej wcześniej pomyśleć, do czego mają zostać podane. Czarna, gorzka herbata o intensywnym smaku straci swój charakter, jeśli podamy do niej ciasteczka korzenne, które z kolei świetnie nadadzą się do senchy. Do ich przygotowania wystarczy wykorzystać przepis na herbatniki codzienne i dodać 0,5 łyżeczki cynamonu, odrobinę goździków (można też wykorzystać gotowe mieszanki przypraw do piernika lub grzańca). Napary owocowe o naturalnie
słodkim smaku nie stracą swojego uroku, jeśli będziemy do nich chrupać gorzkawe herbatniki z kakao: wystarczy duża łyżka kakao na porcję ciasta do herbatników owsianych (wiórki kokosowe można wtedy pominąć).
Artykuł pochodzi z Vege nr 11/2011