Zawsze jest sezon na koktajle. Szczególnie teraz, kiedy natura zaczyna rozpieszczać nas obfitością sezonowych warzyw i owoców.
Autor: Monika Trawińska
;
Spór: co jest zdrowsze – soki czy koktajle, jest niemal tak stary jak pytanie o wyższość jednych świąt nad drugimi. I pozostaje tak samo nierozstrzygnięty.
Zwolennicy smoothies podkreślają, że są one naturalne, gdyż zawierają całe owoce lub warzywa, soki zaś pozbawione są błonnika, przez co skondensowane wartości odżywcze szybko przedostają się do krwi. W przypadku cukrów, nawet naturalnych, jest to niezdrowe.
Zwolennicy soków natomiast uważają, że skoncentrowanie składników pokarmowych jest jak najbardziej pożądane. Zapewnia obfitą dostawę pożywnych substancji do naszych komórek przy niewielkiej stracie energii na trawienie (brak błonnika). A sok wyciśnięty w wyciskarce wolnoobrotowej zachowuje niemal wszystkie enzymy, witaminy oraz minerały, tymczasem szybkie obroty ostrzy blendera podczas przygotowywania koktajlu utleniają wartości odżywcze, niszcząc ich sporą część.
Dziś także nie rozstrzygniemy tego sporu. Jedno nie ulega wątpliwości ? czy wybierzemy soki, czy koktajle, dostarczymy naszemu organizmowi pyszną dawkę zdrowia. A bogactwo konsystencji smoothies, kolory, fantazyjne połączenia wprowadzą do naszego codziennego menu wiele ekscytujących smaków. Komponując składniki, pamiętajmy, by unikać łączenia cukrów (owoców) z tłuszczami ? siemieniem lnianym, orzechami, masłami roślinnymi, gdyż różnią się one czasem przyswajania. Cukry trawimy bardzo szybko, nawet w ciągu kilku minut, tłuszcze zaś kilka godzin. Ich połączenie spowoduje, że wchłanianie cukru zostanie zablokowane, przez co będzie on zalegał w układzie pokarmowym, fermentując. Poza tym jednym wyjątkiem możemy beztrosko eksperymentować.
Przygotowując składniki, warto zadbać o to, by owoce i warzywa, z których przyrządzamy koktajl, były w miarę możliwości sezonowe, ponieważ mają one najwięcej składników odżywczych. Nie jest to proste, gdyż wiosna w Polsce oferuje ograniczony wybór surowych produktów. Starajmy się więc, by te lokalne stanowiły chociaż bazę naszych smoothies.
Koktajl multiwitaminowy
3 marchewki
1 burak
duży plaster korzenia selera
1 banan
2 kiwi
Wyciskamy sok z marchwi, buraczka i selera, a następnie miksujemy go z bananem i kiwi.
Czekanie na lato nieznośnie się dłuży. Tęsknimy za zapachem truskawek, słodyczą malin czy aromatem jagód. Warto więc od czasu do czasu osłodzić sobie to oczekiwanie, używając mrożonych owoców.
Mrożenie jest najmniej inwazyjną metodą przechowywania. Nie bezstratną, ale zdecydowanie lepszą niż wekowanie lub przewożenie świeżych produktów z drugiego końca świata. Po tylu dniach podróży mają one również zubożony zasób składników odżywczych, w zamian zawierają mnóstwo chemii używanej do konserwacji podczas transportu. Także wymiar ekologiczny przemawia za mrożeniem: coraz częściej mówi się o nim jako bardziej przyjaznej środowisku formie przechowywania. Z jednej strony mamy wykorzystanie prądu (najczęściej z węgla), z drugiej benzyny (ropy), jednak to właśnie w przypadku przewożenia na duże odległości ślad węglowy jest większy. Jest jedno ?ale?. Wielu producentów mrożonek blanszuje swoje produkty (szczególnie warzywa) przed zamrożeniem, co obniża ich wartość odżywczą. Dlatego najlepiej samemu zadbać o zapasy na zimę i wiosnę.
Wspomnienie lata
2 dojrzałe banany
? szklanki wody
kilka listków mięty
Wykonanie jest bardzo proste: wszystko miksujemy. W przypadku blenderów o słabszej mocy może okazać się konieczne wyjęcie malin z zamrażarki chwilę wcześniej, by trochę się rozmroziły i/lub dodanie większej ilości wody.
Mniam Kapusta
100 g soku z surowej kapusty
1 duża, słodka gruszka
50 g mleka roślinnego
1 limonka
Wyciskamy sok z kapusty i limonki, a następnie wszystko miksujemy do uzyskania gładkiej masy.
Nie do wiary, jakie to pyszne
2 dojrzałe banany
szklanka wody
Najlepiej użyć zwykłego szpinaku, nie typu ?baby?. Wszystkie składniki miksujemy w blenderze, koniecznie zachowując kolejność: najpierw szpinak z wodą i dopiero kiedy jest on dokładnie rozdrobniony, dodajemy banany.
Smoothies to nie tylko koktajle deserowe. Dzięki zawartości naturalnych cukrów bardzo dobrze sprawdzają się także w roli śniadań, zapewniając zdrową dawkę energii.
Owocnego dnia!
3-4 łyżki płatków owsianych
100 g wody
2 słodkie jabłka
50 g mleka roślinnego
cynamon
Rozpoczynamy od zmiksowania płatków owsianych i wody. Kiedy już uzyskamy gładką masę, dodajemy jabłka i mleko roślinne, doprawiamy cynamonem do smaku.
Pysznym koktajlem typowo deserowym jest pinacolada. Na specjalne okazje z kulką lodów z mrożonych owoców.
Pinacolada
100 g surowego ananasa
2-3 łyżki mleczka kokosowego
2 banany
1/4 szklanki wody
Składniki miksujemy: najpierw ananas z mleczkiem kokosowym – jeśli to konieczne, to z wodą, a kiedy już utworzą kremową masę, dodajemy banany. Przekładamy do szklanki, przyozdabiamy ananasem lub wiórkami kokosowymi.
Monika Trawińska: od blisko 2 lat na raw food, poprzez swojego bloga zachęca także innych do stopniowego wprowadzania RAWolucji. Wielbicielka pysznego jedzenia, niespiesznego życia, ćwiczeń bodybalance oraz przygarniętego psa Rudego, który jest czarno-biały.
Artykuł pochodzi z Vege nr 2/2012