Ten lekko porowaty, żółty owoc wielkości pięści jest jednym z najczęstszych składników domowych kosmetyków. W kosmetyce, cytryna ceniona jest przede wszystkim za właściwości antybakteryjne i antyseptyczne (olejek cytrynowy składa się w 90% z limonenu, mającego działanie antywirusowe, oraz z cytralu o właściwościach antybakteryjnych).
Na co zwracać uwagę przy zakupie owocu?
Po pierwsze, im bardziej chropowata i gruba skórka, tym mniej środków chemicznych zostało użytych przez hodowcę ? gliceryna i środki przeciwko robakom wygładzają owoc. Nie oznacza to jednak, że można go od razu nazwać ekologicznym. W celu nadania cytrynie złocistożółtego koloru, hurtownicy gazują owoce etylenem bądź acetylenem. Taki produkt jest podatny na psucie, stąd też owija się je w bibułki nasączone dwufenylem, co nie dopuszcza do pleśnienia. Z tego względu wszystkie owoce cytrusowe powinno się przed użyciem parzyć wrzątkiem.
Cytryna rozjaśnia skórę, oczyszcza i orzeźwia cerę, wygładza zmarszczki, a nawet walczy z cellulitem. Oto kilka przykładowych zastosowań cytryny:
Tonik:
2 łyżki przegotowanej wody, kilkanaście kropel soku z cytryny
Taki specyfik przywraca skórze właściwy odczyn PH, ściąga rozszerzone pory i walczy z wypryskami. Redukuje również przebarwienia skóry oraz mniejsze blizny.
Płukanka do włosów:
1 szklanka herbatki z pokrzywy, łyżeczka octu jabłkowego, łyżka soku z cytryny
Taka mikstura odżywia włosy, nadaje im połysk i hamuje łojotok.
Peeling łokci i kolan:
Łokcie i kolana należy natrzeć sokiem z cytryny. Pozostawić na kilka minut (może trochę szczypać) i zmyć ciepłą wodą. Po niedługim czasie skóra w tych miejsach stanie się miękka i łatwiej (przy użyciu peelingu) da się usunąć zrogowaciały naskórek.
Odżywka do paznokci:
Jeśli mamy łamliwe i przebarwione paznokcie, warto rano i wieczorem smarować je sokiem z cytryny. Usunie on także skutecznie plamy z nikotyny.
Preparat na kurzajki:
Skórka z cytryny, ocet spirytusowy
Skórkę z cytryny kroimy na małe kawałki i zalewamy octem spirytusowym. Następnego dnia wyjmujemy jeden z kawałków i przyklejamy do narośli. Taki opatrunek należy zmieniać kilka razy dziennie. Kuracja trwa około dwóch tygodni.