Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Całe na biało

październik 24 2023

Prosty twarożek śniadaniowy, klasyczny sernik, a może eleganckie tiramisu? Podpowiadamy, jak je przygotować w wersji bezmlecznej.

Artykuł Premium
Zyskaj dostęp online do wszystkich wydań Magazynu
Pierwszy miesiąc 5 zł!
przy subskrypcji miesięcznej*

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

Z naszych obserwacji wynika, że ludziom o wiele łatwiej jest podjąć decyzję o niejedzeniu mięsa niż zrezygnowaniu z nabiału. Sery, twarożki i jogurty zazwyczaj towarzyszą wegetarianom przez wiele lat, zanim przejdą na dietę roślinną. Często nie następuje to w ogóle. Chodzi nie tylko o względy smakowe i wygodę w kuchni, lecz także o to, że łatwiej wyobrazić sobie, ile cierpienia pociąga za sobą kotlet na talerzu niż szklanka mleka lub kawałek sera. Nie będziemy jednak wchodzić w szczegóły etyczne i zdrowotne spożywania nabiału, ponieważ inni już dawno zrobili to lepiej od nas, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Pokażemy za to, jak prosto i smacznie można pobawić się roślinnym nabiałem, bo na tym akurat się znamy.

W internecie jest pełno pomysłów na wegańskie odpowiedniki twarożków i na pewno znajdziecie ich całą masę. W naszej kuchni najczęściej gości wersja z tofu lub migdałów, jednak dla osób, które nie mogą jeść soi lub są uczulone na orzechy, mamy bardzo prosty przepis z użyciem słonecznika. Twarożek z niego można przygotować zarówno w wersji słonej, jak i słodkiej. Naszej wytrawnej opcji towarzyszy rzodkiewka.

Każdy z Was oczywiście może doprawić twarożek po swojemu.

Teraz przejdziemy do słodkości. Gdyby nie nasza fascynacja dobrą kawą, pewnie nadal nie zabralibyśmy się do przygotowania wegańskiej i bezglutenowej wersji deseru, który pokochaliśmy lata temu – tiramisu. Na sam koniec serwujemy Wam klasyk, czyli roślinną wersję sernika. Tofu, bakalie, trochę dodatków… Banalnie proste, zdrowe i pyszne. Smacznego i na zdrowie!

Twarożek ze słonecznika

200 g nasion słonecznika
50 ml soku z cytryny
50 ml mleczka kokosowego lub roślinnej śmietanki
0,6 łyżeczki soli
0,25 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
1 pęczek rzodkiewki
Natka pietruszki do dekoracji

Zalewamy na kilka godzin nasiona słonecznika, aby zmiękły, a następnie odcedzamy je i miksujemy na jednolitą masę. Dodajemy sok z cytryny, mleczko kokosowe i przyprawy, po czym jeszcze raz dokładnie miksujemy. Masę przekładamy do miski i dodajemy pokrojone rzodkiewki. Próbujemy i w razie potrzeby doprawiamy solą lub pieprzem.

Tiramisu

Herbatniki


200 g cukru kokosowego
100 g mąki migdałowej lub zmielonych migdałów
150 g mąki ziemniaczanej
75 g mąki ryżowej
75 g mąki kukurydzianej
100 ml mleczka kokosowego
80 ml oleju słonecznikowego
1,5 łyżki zmielonego siemienia lnianego
1 łyżeczka sody
1 szczypta soli

Krem


250 g nerkowców
100 g brązowego cukru pudru
1 puszka bardzo dobrze schłodzonego mleczka kokosowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Sypka czekolada lub kakao

Wszystkie suche składniki wrzucamy do miski i mieszamy. Wlewamy olej, mieszamy i ucieramy w dłoniach tak, aby cała mąka była lekko tłusta. Następnie dolewamy mleczko kokosowe i zagniatamy. Tak powstałe ciasto powinno mieć plastyczną i miękką konsystencję. Napełniamy nim szprycę i wyciskamy bezpośrednio na blachę wyłożoną papierem do pieczenia podłużne ciastka w kształcie języczków. Jeżeli nie mamy szprycy, odrywamy po kawałku surowego ciasta i rolujemy małe wałeczki, które układamy na papierze do pieczenia i lekko rozpłaszczamy. Pomiędzy ciastkami na blasze powinniśmy zostawić trochę miejsca, ponieważ w trakcie pieczenia będą rosnąć. Blachę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i pieczemy ok. 20 min.

Namoczone przez noc nerkowce odsączamy z wody, dodajemy do nich 50 g cukru i dokładnie miksujemy. Gdy będą miały odpowiednią konsystencję, dodajemy do nich esencji waniliowej i jeszcze raz dokładnie miksujemy. Całość odstawiamy na bok i przechodzimy do robienia bitej śmietany: do wysokiego naczynia wlewamy mleczko kokosowe, dodajemy 50 g cukru i dokładnie ubijamy. Uzyskaną śmietanę i krem z nerkowców łączymy w większej misce.

Wcześniej przygotowane biszkopty nasączamy w espresso i układamy je na dnie pucharu. Na wierzch kładziemy warstwę kremu, którą ponownie przykrywamy warstwą biszkoptów nasączonych w kawie. Czynność powtarzamy do skończenia składników. Górę deseru posypujemy czekoladą lub kakao.

Sernik z tofu

600 g tofu
1 szklanka brązowego cukru
150 ml mleczka kokosowego
2 łyżki skrobi ziemniaczanej
1 garść rodzynek
1 łyżeczka sody
1 garść suszonych moreli
Sok z 1–2 cytryn
Skórka otarta z cytryny
Skórka otarta z pomarańczy
Aromat waniliowy do smaku

Tofu miksujemy na gładką masę, dodajemy mleczko kokosowe, cukier, sok z cytryny, aromat waniliowy oraz otarte skórki ze sparzonych cytrusów. Masę dokładnie miksujemy, następnie dodajemy skrobię oraz sodę i miksujemy ponownie. Do uzyskanej masy dorzucamy bakalie i dokładnie mieszamy. Gotowe ciasto przekładamy do silikonowej formy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C i pieczemy przez ok. 40–50 min, do zbrązowienia wierzchu.

  • Tekst i zdjęcia: Jola Słoma i Mirek Trymbulak
  • Tekst ukazał się w numerze 11/2023 Magazynu VEGE