[wppb-login]

Olga Tokarczuk: wpiszmy do Konstytucji prawa zwierząt!

Weronika Książek
Styczeń15/ 2020

Podczas jednego ze spotkań z czytelnikami noblistka opowiedziała o tym, co zmieniłaby w polskiej Ustawie Zasadniczej. Według niej priorytetem jest zabezpieczenie praw zwierząt.

– Jestem przekonana, że przyszedł czas, by wpisać do konstytucji zwierzęta – powiedziała Olga Tokarczuk podczas spotkania Centrum Premier Czerska 8/10. – Od lat używam tego rozróżnienia na „istotę ludzką” i „nieludzką”. Nadszedł czas, byśmy się ogarnęli i zaczęli patrzeć na zwierzęta w sposób, który z czułością i rozważnością pokazuje nam je jako nie przedmioty czy ciała-maszyny, tylko osobne istoty. Pierwszym prawem musiałoby być prawo o godności tych zwierząt, które zakazałoby hodowli przemysłowej, która jest piekłem i koszmarem naszego świata i wpływa na naszą świadomość, niszcząc nas od środka.

Tokarczuk od dawna postuluje rezygnację z diety mięsnej na rzecz klimatu oraz ze względów etycznych. Nie kryje się również z byciem weganką. Kilka miesięcy temu internet obiegło jej zdjęcie z kiełbasą pieczoną nad ogniskiem… zdjęcie to zostało wykonane kilkanaście lat temu. Zatem próba zarzucenia pisarce hipokryzji spaliła na panewce. Tokarczuk sama przyznaje, że do diety roślinnej musiała dojrzeć.

– Dorastałam w latach 80., kiedy w ogóle było w Polsce głodno, a więc stosowanie jakiejś diety wydawało się jakimś szaleństwem. Teraz to się bardzo zmieniło, mamy ogromny wybór i właściwie nie ma powodu, żeby jeść mięso – mówiła w wywiadzie dla Magazynu „Vege”.

DL

Komentarze

Featured
Kolejny wypadek konia w Tatrach Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Kolejny wypadek konia w Tatrach

Fundacja Viva informuje, że w Tatrach doszło do kolejnego wypadku konia. Tym razem podczas pracy prz…

czytaj więcej

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej
Facebook