Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Olga Tokarczuk: wpiszmy do Konstytucji prawa zwierząt!

styczeń 15 2020

Podczas jednego ze spotkań z czytelnikami noblistka opowiedziała o tym, co zmieniłaby w polskiej Ustawie Zasadniczej. Według niej priorytetem jest zabezpieczenie praw zwierząt.

– Jestem przekonana, że przyszedł czas, by wpisać do konstytucji zwierzęta – powiedziała Olga Tokarczuk podczas spotkania Centrum Premier Czerska 8/10. – Od lat używam tego rozróżnienia na „istotę ludzką” i „nieludzką”. Nadszedł czas, byśmy się ogarnęli i zaczęli patrzeć na zwierzęta w sposób, który z czułością i rozważnością pokazuje nam je jako nie przedmioty czy ciała-maszyny, tylko osobne istoty. Pierwszym prawem musiałoby być prawo o godności tych zwierząt, które zakazałoby hodowli przemysłowej, która jest piekłem i koszmarem naszego świata i wpływa na naszą świadomość, niszcząc nas od środka.

Tokarczuk od dawna postuluje rezygnację z diety mięsnej na rzecz klimatu oraz ze względów etycznych. Nie kryje się również z byciem weganką. Kilka miesięcy temu internet obiegło jej zdjęcie z kiełbasą pieczoną nad ogniskiem… zdjęcie to zostało wykonane kilkanaście lat temu. Zatem próba zarzucenia pisarce hipokryzji spaliła na panewce. Tokarczuk sama przyznaje, że do diety roślinnej musiała dojrzeć.

– Dorastałam w latach 80., kiedy w ogóle było w Polsce głodno, a więc stosowanie jakiejś diety wydawało się jakimś szaleństwem. Teraz to się bardzo zmieniło, mamy ogromny wybór i właściwie nie ma powodu, żeby jeść mięso – mówiła w wywiadzie dla Magazynu „Vege”.

DL