Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Chłodniki i dania jednogarnkowe – idealne na gorące dni

lipiec 19 2016

Idealne letnie danie to takie, które nie da nam się za bardzo we znaki podczas przygotowania, jest bogate w składniki odżywcze ale nie obciąża, bo co jak co ale latem chcemy czuć się lekko i rzeźko. Hiszpanie zmagający się z wysokimi temperaturami na codzień stawiają na różnego rodzaju chłodniki i proste warzywne dania, które w zasadzie robią się same.

Autorka: Monika Rząca ? dziennikarka, wegetarianka i miłośniczka zdrowego trybu życia od kilku lat mieszkająca w Maladze. Z upodobaniem pisze artykuły na temat swojej ukochanej Hiszpanii na: www.wakacje-hiszpania.pl

    • Gazpacho – chłodnik warzywny

 

Składniki:

  1. 1 kg dojrzałych pomidorów
  2. 1 ogórek
  3. 1 zielona papryczka
  4. 1 ząbek czosnku
  5. kawałek chleba bez skórki
  6. Oliwa z oliwek Extra Virgin
  7. Ocet balsamiczny (lub winny)
  8. Sól

Przygotowanie:

gazpacho - zdjęcie
Gazpacho, foto. Monika Rząca

Warzywa myjemy i obieramy, kroimy w grubą kostkę. Odstawiamy. Do kielicha blendera wrzucamy pomidory, miksujemy do uzyskania płynnej konsystencji. Dodajemy pozbawiony skórki chleb. Ilość zależy od tego jaką konsystencję zupy preferujecie. Im więcej chleba tym gęstsze gazpacho. Blendujemy. Kolejno dodajemy ogórek, paprykę, czosnek. Do wodnistej masy wlewamy ocet winny lub balsamiczny, ten drugi jest łagodniejszy w smaku, dlatego tu też użycie jednego czy drugiego zależy tylko od Was. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek i doprawiamy solą, miksujemy do uzyskania jednorodnej, kremowej konsystencji. Gotową zupę należy przetrzeć przez sito, jeśli uważacie, że gazpacho jest zbyt gęste można dodać zimnej, przegotowanej wody. Chłodnik najlepiej odstawić do lodówki na kilka godzin. Można go podawać zarówno w szklankach jak w miseczkach, posypane drobno pokrojonym pomidorem, cebulką czy tostami. Zawsze polany dobrej jakości oliwą z oliwek.

    • Salmorejo – chłodnik pomidorowy

 

Składniki:

  1. 100 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  2. Kilka kropel białego octu winnego
  3. 1 ząbek czosnku
  4. 6 dojrzałych pomidorów
  5. Duża kromka chleba bez skórki
  6. Sól do smaku
salmorejo-zdjęcie
Salmorejo, foto. Monika Rząca

Przygotowanie:

Umyj pomidory i pokrój je w ćwiartki. Obierz ząbek czosnku i usuń z niego zarodek, który powoduje, że zupa jest bardziej gorzka. Zmiksuj pomidory w międzyczasie dodając oliwę z oliwek, chleb, połowę czosnku i ocet winny. Spróbuj, dodaj sól i drugą połówkę czosnku jeśli uznasz, że smak nie jest wystarczająco wyraźny. Zupę odstawić do lodówki, powinna być dobrze schłodzona. Chłodnik przed podaniem posypać pokrojoną w drobną kostkę zieloną papryką i polać obficie oliwą z oliwek.

  • Ajo blanco – chłodnik migdałowy

 

Składniki:

  1. 300 g obranych migdałów
  2. 250 ml oliwy z oliwek
  3. kawałek chleba bez skórki
  4. 1 ząbek czosnku
  5. 700 ml zimnej wody
  6. 8 kropel octu jabłkowego
  7. szczypta soli
  8. opcjonalnie dżem figowy
  9. winogrona lub melon

Przygotowanie:

ajo-blanco - zdjęcie
Ajo blanco, foto. Monika Rząca

Do robota kuchennego wrzucamy migdały i blendujemy do momentu powstania proszku, powoli dodajemy wodę i kontynuujemy do uzyskania jednolitej kremowej konsystencji. Dodajemy pół czosnku (możemy cały, jeśli lubimy wyraźne smaki), oliwę z oliwek oraz chleb, miksujemy.
Na koniec dodajemy sól do smaku. Gdyby zupa była zbyt gęsta, dodajemy więcej wody. Odstawiamy ajo blanco do lodówki do schłodzenia. Na dnie miseczki kładziemy łyżeczkę dżemu figowego, który zalewamy potem całkowicie schłodzoną zupą. Na zakończenie umieszczamy kilka dojrzałych winogron i skrapiamy dobrej jakości oliwą z oliwek. Winogrona można zastąpić schłodzonymi kuleczkami melona.

    • Warzywne pisto

 

Składniki:

  1. 1 czerwona papryka
  2. 1 zielona papryczka
  3. 1 cebula
  4. 1 bakłażan
  5. 1 cukinia
  6. 6 dojrzałych pomidorów
  7. 2 ząbki czosnku
  8. oliwa z oliwek
  9. sól, pieprz i cukier do smaku

Przygotowanie:

pisto-zdjęcie
Pisto, foto. Monika Rząca

Kroimy wszystkie składniki w niewielką kostkę i odstawiamy. Bakłażana posypujemy szczyptą soli, aby stracił specyficzną goryczkę. Z pomidorów ściągamy skórkę zanurzając je wcześniej w gorącej wodzie. Obrane, kroimy w kostkę i odstawiamy. Na patelni rozgrzewamy oliwę i dodajemy czerwoną paprykę, smażymy ją przez około 10 minut na niewielkim ogniu. Dodajemy zieloną papryczkę oraz cebulę i mieszając czekamy aż papryka zmięknie a cebulka się zeszkli. Następnie na patelnię dodajemy cukinię, dusimy ją około 10 minut. Zostaje nam opłukany z soli bakłażan i czosnek. Czekamy 5 minut i dodajemy pokrojone wcześniej pomidory. Aby zrównoważyć ich kwaśność warto dodać łyżkę cukru. Zostawiamy warzywa pół godziny na niewielkim ogniu, żeby mogły się przegryźć i rozpaść. Sekret dobrego pisto leży właśnie w braku pośpiechu. Na koniec dodajemy sól i pieprz do smaku. Pisto najlepiej smakuje ze świeżą bagietką.

    • Potrawka z ciecierzycy i szpinaku


Składniki:

  1. 250 g świeżego szpinaku
  2. 150 g gotowanej ciecierzycy
  3. 3 ząbki czosnku
  4. 1 łyżeczka kminku
  5. 1 łyżeczka słodkiej papryki
  6. Ocet winny
  7. Oliwa z oliwek
  8. Sól

Przygotowanie:

cieciorka ze szpinakiem - zdjęcie
Cieciorka ze szpinakiem, foto. Monika Rząca

Myjemy i suszymy liście szpinaku. Obieramy i siekamy czosnek. Jeśli liście szpinaku są duże, lepiej pokroić je w mniejsze kawałki. Oliwę z oliwek podgrzewamy na średnim ogniu, należy zezłocić na niej czosnek. Następnie rozetrzeć go razem z kminkiem w moździerzu aby oba smaki i aromaty się połączyły. Mieszankę wrzucamy na patelnię, dodajemy nieco oliwy, szpinak i słodką, wędzoną paprykę w proszku. Mieszamy. Kiedy szpinak straci nieco na objętości dodajemy kilka kropli octu winnego. Jeśli zacznie przystawać należy wlać na patelnię trochę wody. Dodajemy ciecierzycę i przykrywamy patelnię co jakiś czas mieszając. Po 5 minutach zdejmujemy pokrywkę i gotujemy kolejne 5 minut. Solimy do smaku. Danie można podawać ze świeżym chlebem albo pitą.