[wppb-login]

Zimowa odpowiedzialna pomoc

admin
Grudzień03/ 2014

Za oknem mróz – zimna trwa w najlepsze. Jak radzą sobie w takich warunkach nasi najmniejsi skrzydlaci przyjaciele? Jedni uważają, że ptaki świetnie radzą sobie bez ludzkiej ingerencji nawet zimą w mieście. Inni, w poczuciu misji, konieczności pomocy słabszym lub zwyczajnej chęci podziwiania dzikich stworzeń decydują się na dokarmianie ptaków. Często jednak taka pomoc kończy się tragicznie? O czym należy pamiętać, aby mądrze pomagać ptakom bez narażania ich na niebezpieczeństwa?

Autor: Aneta Jóźwiak

Kiedy pomagać?

Dokarmiajmy ptaki tylko w czasie zimy. Róbmy to regularnie, ponieważ stałe miejsce z jedzeniem zostaje szybko zapamiętane i ptaki zamiast poszukiwań oczekują na gotowy posiłek.

Całoroczna pomoc nie jest wskazana. Może ona zaburzyć naturalny rytm życia ptaków wędrownych. W efekcie skażemy je na mroźną zimę, której mogą nie przetrwać.

Jakość i ilość pokarmu

Należy wykładać taką ilość karmy, jaką ptaki mogą zjeść od razu. Pozostawienie większej ilości grozi zepsuciem lub zamarznięciem.

Zdarza się, że ludzie rzucają ptakom resztki z obiadu, spleśniały chleb, zepsute ziarno. Taka pomoc może jednak być katastrofalna w skutkach. Pamiętajmy, że wysoko przetworzone jedzenie zawierające sól, dodatki smakowe lub konserwanty jest dla nich szkodliwe.

Czym karmić ptaki?

Dzwońce i zięby ? nasiona słonecznika.

Gołębie, kawki, gawrony ? grube kasze, pszenica.

Kosy i kwiczoły ? przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, porzecze, jagód, aronii.

Łabędzie i kaczki ? ziarna zbóż, surowe lub gotowane pokrojone warzywa bez soli (np. pokrojone liście kapusty), specjalne karmy dla ptaków wodnych..

Sikory ? łuskane lub w łupinach nasiona słonecznika, orzechy.

Trznadle ? proso, łuskany owiec, płatki owsiane.

Wróble i mazurki ? drobne kasze, łuskany słonecznik, proso.

Lokalizacja karmnika

Karmnik powinien znajdować się z bezpiecznym, zacisznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Należy zadbać, aby nie miały do niego dostępu drapieżniki mogące zagrażać ptakom. Jeśli mieszkasz w bloku i chciałbyś dokarmiać np. gołębie na parapecie, bądź przygotowany na duże zanieczyszczenia i możliwy negatywy odbiór ze strony sąsiadów, którzy mogą nie podzielać Twojej formy chęci pomocy. Jeśli Twój balkon znajduje się blisko drzew, możesz zamontować na nim karmik dla małych ptaszków np. sikorek i wróbli. Będą przylatywać po ziarna i odlatywać na pobliskie drzewo, aby tak w spokoju zjeść swoje ziarna. Oczywiście, jeśli masz możliwość, zamontuj karmik bezpośrednio na drzewie. Ptaki będą czuły się tam bardziej swobodnie.

Jaki powinien być karmnik?

Przede wszystkim zadaszony, aby zapewniać osłonę od śniegu, deszczu i wiatru. Karmnik powinien mieć wysuwane podłoże, aby móc łatwo je umyć. Pamiętajmy, aby zachowywać karmniki w czystości. Zbierające się na podłożu odchody ptaków są siedliskiem bakterii i mogą wywoływać choroby.

Dokarmianie ptaków może dać wiele radości Tobie i Twoim bliskim z kontaktu z dzikimi, ślicznymi stworzeniami w naturze. Pamiętaj, aby robić to świadomie i odpowiedzialnie.

Tekst powstał na podstawie informacji Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jak zbudować karmnik z pudełek po płytach CD?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potrzebujemy:

Jedno całe pudełko po płycie oraz dwie pierwsze strony z dwóch innych pudełek, taśmę klejącą, nożyczki, drucik do zamontowania karmnika i nożyczki do drucika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ustawiamy całe pudełko na stole aby powstał domek. Bierzemy jedną z pozostałych dwóch części i podklejamy ją pod spód, aby stworzyć podłoże dla karmnika. Sklejamy po bokach i od wewnątrz. Na górze, pozostała wolna przestrzeń w miejscu zgięcia pudełka, zaklejamy ją z obu stron taśmą aby nie dostawała się tam woda i śnieg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak mały karmnik musi posiadać lądowisko. Aby go zrobić bierzemy ostatnią plastikową część i podklejamy ją pod spód w połowie długości przy pomocy taśmy.

Voila! Karmnik gotowy!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przymocowujemy karmik do balkonu lub innego miejsca przy pomocy drucika. Wsypujemy ziarenka słonecznika i oczekujemy na pierwsze sikorki i wróbelki.

Karmik z butelki po wodzie:

shutterstock_94887070

Wycinamy sporą dziurkę w suchej butelce po wodzie, na górze zawiązujemy drucik lub sznurek i przymocowujemy nasz karmik do wybranego miejsca, do środka wsypujemy karmę i zapraszamy okoliczne ptaki na posiłek.

Karmnik z plastikowej siatki

Możną ją kupić w sklepie lub przy okazji kupując np. paczkę brukselki. Wsypujemy do niej karmę, ulepioną z tłuszczu i ziaren kulę. Sikorki z pewnością będą przeszczęśliwe!

shutterstock_114962455

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook
none