[wppb-login]

Szkło może być eko

admin
Listopad14/ 2012

Firma Saint-Gobain Glass to pierwszy producent szkła, który w trosce o środowisko naturalne przeprowadził ocenę cyklu życia swoich produktów (Life Cycle Assessment – LCA). Metoda ta jest  obecnie najpełniejszą i najbardziej precyzyjną oceną śladu ekologicznego produktu.

Problemy środowiska naturalnego są dziś rozumiane lepiej niż kiedykolwiek wcześniej i wymagają zaangażowania wszystkich uczestników łańcucha konsumenckiego ? producentów oraz odbiorców. Firma Saint-Gobain Glass, lider w branży szkła płaskiego, od wielu lat stara się promować globalne podejście do ekologii poprzez szereg inicjatyw wdrożonych na różnych płaszczyznach ? od procesu produkcyjnego, poprzez transport i dystrybucję, po współpracę z dostawcami. Jednym z tych działań jest ocena cyklu życia produktów metodą LCA, którą firma podjęła w roku 2009. Analiza LCA, oparta na normach międzynarodowych (ISO 14025, 14040 i 14044), służy ocenie śladu ekologicznego produktu na każdym etapie jego istnienia: od wydobycia surowca, przez wszystkie etapy produkcji, po wycofanie z eksploatacji.
Za pomocą tej metody analizowane są wszystkie aspekty wpływu produktu na środowisko: emisje CO2, zużycie energii, zużycie wody, zanieczyszczenie powietrza i wody, i in. Uzyskiwane wyniki  są podstawą procesu ciągłego doskonalenia producenta, ponieważ dają wiedzę na temat: oceny śladu ekologicznego produkowanego szkła, pozwalają zmniejszać ten ślad poprzez codzienną pracę nad procesami i produktami, pozwalają również na wprowadzanie ekoinnowacji podczas tworzenia nowych produktów, jeszcze bardziej przyjaznych środowisku.

Firma Saint-Gobain Glass pragnie zaprezentować swoje proekologiczne działania. W trakcie konferencji prasowej, która odbędzie się 21 listopada br. w fabryce firmy Glassolutions w Pruszkowie (należącej do Grupy Saint-Gobain) przewidziana jest prezentacja metodologii LCA i działań na rzecz środowiska podejmowanych przez firmę oraz zwiedzanie linii przetwórstwa szkła. Goście będą mogli również obejrzeć wystawę ekodesignu, na której zaprezentowane zostaną prace młodych polskich projektantów, którym bliski jest temat ekologii.

 

 

 

Featured
Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge! M*** F*** czyli żyj bez mięsa!

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej

M*** F*** czyli żyj bez mięsa!

Trend ograniczania mięsa w trakcie pandemii postanowiła wykorzystać marka Meatless Farm, która właśn…

czytaj więcej
Facebook
none