Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Szkło może być eko

listopad 14 2012

Firma Saint-Gobain Glass to pierwszy producent szkła, który w trosce o środowisko naturalne przeprowadził ocenę cyklu życia swoich produktów (Life Cycle Assessment – LCA). Metoda ta jest  obecnie najpełniejszą i najbardziej precyzyjną oceną śladu ekologicznego produktu.

Problemy środowiska naturalnego są dziś rozumiane lepiej niż kiedykolwiek wcześniej i wymagają zaangażowania wszystkich uczestników łańcucha konsumenckiego ? producentów oraz odbiorców. Firma Saint-Gobain Glass, lider w branży szkła płaskiego, od wielu lat stara się promować globalne podejście do ekologii poprzez szereg inicjatyw wdrożonych na różnych płaszczyznach ? od procesu produkcyjnego, poprzez transport i dystrybucję, po współpracę z dostawcami. Jednym z tych działań jest ocena cyklu życia produktów metodą LCA, którą firma podjęła w roku 2009. Analiza LCA, oparta na normach międzynarodowych (ISO 14025, 14040 i 14044), służy ocenie śladu ekologicznego produktu na każdym etapie jego istnienia: od wydobycia surowca, przez wszystkie etapy produkcji, po wycofanie z eksploatacji.
Za pomocą tej metody analizowane są wszystkie aspekty wpływu produktu na środowisko: emisje CO2, zużycie energii, zużycie wody, zanieczyszczenie powietrza i wody, i in. Uzyskiwane wyniki  są podstawą procesu ciągłego doskonalenia producenta, ponieważ dają wiedzę na temat: oceny śladu ekologicznego produkowanego szkła, pozwalają zmniejszać ten ślad poprzez codzienną pracę nad procesami i produktami, pozwalają również na wprowadzanie ekoinnowacji podczas tworzenia nowych produktów, jeszcze bardziej przyjaznych środowisku.

Firma Saint-Gobain Glass pragnie zaprezentować swoje proekologiczne działania. W trakcie konferencji prasowej, która odbędzie się 21 listopada br. w fabryce firmy Glassolutions w Pruszkowie (należącej do Grupy Saint-Gobain) przewidziana jest prezentacja metodologii LCA i działań na rzecz środowiska podejmowanych przez firmę oraz zwiedzanie linii przetwórstwa szkła. Goście będą mogli również obejrzeć wystawę ekodesignu, na której zaprezentowane zostaną prace młodych polskich projektantów, którym bliski jest temat ekologii.

 

 

 

none